Home  >  2023 Race Results  >  The Zac Bishop 4 Mile Results

The Zac Bishop 4 Mile Results

 

Place Athletes name Club Time Division Bib
1 Declan Moore Bilboa AC     20:20 SM 220
2 Karl Lenihan West Limerick AC     21:09 SM 66
3 Killian Lynch West Limerick AC     21:26 SM 268
4 Aaron Lynch West Limerick AC     21:41 JM 269
5 Gareth Murran Sports World AC     22:19 M40 215
6 Dermot Kearns Dooneen AC     23:02 M50 240
7 Cian Aherne Dooneen AC     23:03 SM 283
8 Padraig O Donnell West Limerick AC     23:08 SM 105
9 Michael Quirke Mallow AC     23:10 SM 279
10 Kealey Tideswell Clonmel AC     23:14 SF 282
11 Niamh Moore Leevale AC     23:34 SF 296
12 Breda Gaffney Mallow AC     23:47 SF 239
13 Kevin Johnson Dooneen AC     23:54 M40 128
14 Michael Clancy Mallow AC     23:56 M40 211
15 Willie O'Donoghue Mooreabbey Milers     24:12 M60 126
16 Sean Spratt Mallow AC     24:34 M40 191
17 Shona Keane Dooneen AC     24:39 F40 214
18 Krzysztof Sikorski Kilmallock AC     24:40 M40 270
19 Sean O'Connor North Cork AC     24:40 JM 190
20 John Kelly Mallow AC     24:52 M50 238
21 Drew McLean Murroe     25:06 SM 218
22 Anna Borkowska Mallow AC     25:08 F40 123
23 Anthony McGivney Mallow AC     25:09 M40 352
24 Linda Kelly Carrigaline AC     25:13 F40 295
25 Brian O'Connor Grange Fermoy AC     25:14 M50 248
26 Willie O'Connor Galtee Runners     25:16 M50 197
27 Leduc Noemie Grange Fermoy AC     25:16 SF 207
28 Kieran Twomey Mallow AC     25:28 M50 278
29 Karol Downey West Limerick AC     25:37 M40 20
30 Pamela Kirby Bilboa AC     25:47 F40 122
31 Cormac Downes Setu AC     25:53 SM 237
32 Kevin O Donoghue West Limerick AC     26:01 M40 114
33 Tanya Cox Dooneen AC     26:10 SF 209
34 Martin Hennessy Kilfinane AC     26:13 M40 286
35 John Browne Buttevant AC     26:23 M40 4
36 Pat Mulcahy NewtownShandrum     26:24 M40 225
37 Tom O Connor Buttevant     26:26 SM 81
38 Joe Chalke Dooneen AC     26:35 M50 241
39 Patrick O'Regan Dooneen AC     26:57 M40 275
40 Paul Sansoucy France     27:00 M50 208
41 Daniel Garry Ballybricken     27:03 SM 257
42 George O'Sullivan West Limerick AC     27:05 M50 234
43 Mike Hayes Kilfinane AC     27:13 M40 287
44 Annette O'Reilly Kilfinane AC     27:15 SF 272
45 Donie Dwane Kilmallock AC     27:19 M40 21
46 Katarzyna Bobka An Bru AC     27:20 SF 281
47 John O'Connor North Cork AC     27:28 M50 131
48 Ed Hannon Kilmallock AC     27:31 M40 277
49 Ellen Hanly Grange Fermoy AC     27:37 F40 210
50 Tony Mc Mahon Kilmallock AC     27:43 M60 74
51 James Breen Buttevant AC     27:53 M40 230
52 John Kelly Dooradoyle     28:00 M50 293
53 Sinead Buckley North Cork AC     28:15 F40 226
54 Noelle O'Brien Mooreabbey Milers     28:18 SF 260
55 Tom Dillon Mooreabbey Milers     28:26 M40 124
56 Grace O Donnell West Limerick AC     28:29 SF 97
57 Thomas Downey       28:32 SM 221
58 Kieran Hughes Shandrum AC     28:40 M40 228
59 Mairead O'Keeffe Kanturk Road Runners     28:51 F40 192
60 Paudie Bermingham Mallow AC     29:07 M50 266
61 Barry O'Brien Bilboa AC     29:33 SM 119
62 John Paul McCarthy Kilmallock AC     30:10 M40 271
63 Marie O'Shea Mooreabbey Milers     30:20 F40 261
64 Ben Murphy Kilfinane AC     30:48 M40 121
65 Seamus Kelleher Mallow AC     30:56 M60 38
66 Paul Coleman Churchtown Road Runners     31:01 M40 212
67 Paul Morrissey Mallow AC     31:07 M40 120
68 Aidan Twomey Shandrum AC     31:31 M40 233
69 Sharon Moroney Shandrum AC     31:51 SF 253
70 Richard Lenihan West Limerick AC     32:00 M70 245
71 Derek Sheedy Kilmallock AC     32:01 M40 280
72 Liz Leonard Marathon Club Ireland     32:16 F50 193
73 John Power Castlemahon     32:29 M40 118
74 Mary Murphy Shandrum AC     32:35 F60 247
75 Dave Richardson Rush Running     32:47 M60 213
76 Danny Collins North Cork AC     32:50 JM 203
77 Julie Riordan North Cork AC     33:02 F50 276
78 John Holland Mallow AC     33:05 M70 196
79 Siobhan Hayes Effin     33:11 SF 297
80 Nick Linehan Mallow AC     33:12 M40 205
81 Marie Keane Dooneen AC     33:13 F50 236
82 Gerdy Coyne Mooreabbey Milers     33:17 SF 258
83 Johnny Sexton Churchtown Road Runners     33:18 M50 217
84 John Moloney Kilmallock AC     33:28 M40 299
85 Edel Hennessy Kilfinane AC     33:29 F40 249
86 Timmy O'Connell Liscarroll AC     33:34 SM 195
87 Gareth Cox Dooneen AC     33:35 M60 216
88 Mark Walmsly Shandrum AC     33:40 M50 201
89 Eddie Barrett Kilmallock AC     34:02 M40 259
90 Catherine White       34:06 F40 222
91 Mary O'Connell Mooreabbey Milers     34:09 F50 262
92 Maurice Tobin Grange Fermoy AC     34:13 M70 256
93 Julie Mulcahy Shandrum AC     34:37 F40 231
94 mary Hinchy Mooreabbey Milers     34:41 F60 246
95 Kate Galvin North Cork AC     34:41 F50 288
96 Patricia O'Sullivan NCW     34:43 F50 235
97 Dermot Hever North Cork AC     35:00 M40 204
98 Sonya Ryan Kilmallock AC     35:04 F40 291
99 Emily Murphy Limerick AC     35:07 JF 284
100 June Clifford Dooneen AC     35:07 F40 273
101 Noel Breen Donohill     35:20 M40 265
102 Brendan Hennessy An Bru AC     35:24 M40 294
103 Patrick Roche Kilmallock AC     35:37 M70 206
104 Ide O'Sullivan Limerick AC     35:55 F40 285
105 Mary Collins Shandrum AC     35:58 F40 229
106 Deirdre O'Brien Dooneen AC     36:14 F40 255
107 Michelle Lenihan Ballingarry     36:18 SF 289
108 Mairead Sheedy Mallow AC     36:21 F40 194
109 Daniel Massey West Limerick AC     36:51 M60 250
110 Jerry O'Connell Mallow AC     36:51 M60 199
111 Caitriona Harty An Bru AC     37:13 F40 227
112 Paul Crotty West Limerick AC     37:21 M40 125
113 Patricia Ryan Mooreabbey Milers     37:24 F40 263
114 Michelle Carey Mooreabbey Milers     37:47 F40 244
115 David Condon Croom     37:48 M60 127
116 Mike Collins Effin     37:53 M50 267
117 Catherine Ryan Tipperary     38:09 F40 264
118 Pauline Ryan Mooreabbey Milers     38:19 F40 223
119 Eileen Doye Mooreabbey Milers     38:19 SF 224
120 Michael Walsh Mallow AC     38:35 M50 200
121 John Barrett West Limerick AC     38:47 M70 251
122 Deirdre Collins Bweeng Trail Blazers     38:53 F40 202
123 Jerry Forde Blarney Iniscarra AC     38:57 WCA 274
124 Mary T Collins Kilmallock AC     39:10 F40 351
125 Maureen Larsen Athlacca     39:37 F40 219
126 Emer Carey Shandrum AC     40:40 SF 252
127 Triona Moran Shandrum AC     40:40 F40 292
128 Timmy Griffin Shandrum AC     40:46 M50 254
129 Breda Hickey An Bru AC     41:11 F40 242
130 Sinead Meade An Bru AC     41:11 F40 232
131 Jennifer Lynch Athlacca     42:01 SF 129
132 Patricia Noonan Granagh     42:01 F40 130
133 James Moloney Kilmallock AC     43:54 JM 298
134 Breda Moloney Kilmallock AC     44:12 F40 300
135 Niamh Hunphreys West Limerick AC     44:42 F40 290
136 Noreen Kennedy An Bru AC     46:06 SF 198

2023 Race Results

Another

Introduction message

View

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

2023 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results