Home  >  2021 Race Results  >  Coillte 10K Results

Coillte 10K Results

 

Coillte 10k Road Race        
           
Place Athletes name Club Location Gun Time Category Bib
1 Sergiu Ciobanu Clonliffe Harriers AC     30:19 SM 19
2 Evan Fitzgerald Clonmel AC     30:33 SM 39
3 Niall Shanahan An Bru AC     30:39 SM 169
4 Mick Clohisey Raheny Shamrocks AC     30:47 SM 20
5 Colin Maher Ballyfin AC     31:15 SM 83
6 Conor McCauley Leevale AC     31:32 SM 95
7 Kevin O Leary East Cork AC     31:49 SM 133
8 John Kinsella Bilboa AC     32:15 M40 75
9 Denis Hegarty Watergrasshill AC     32:17 SM 53
10 John Shine Leevale AC     32:39 SM 172
11 Aaron O Donnell Carrick on Suir AC     33:01 SM 122
12 Bernard O Hanlon Leevale AC     33:03 SM 130
13 Raivis Zakis West Waterford AC     33:35 M40 182
14 Kieran McKeown Watergrasshill AC     33:39 M45 99
15 Lizzie Lee Leevale AC     33:45 SF 77
16 John Fitzgibbon Thurles Crokes AC     34:02 M40 41
17 Niall O Callaghan West Limerick AC     34:09 SM 119
18 John Fenlon St Abbans AC     34:36 M45 38
19 Kevin Moore Dundrum AC     34:43 SM 102
20 Mike Sheehy West Limerick AC     34:46 M45 171
21 Karl Lenihan West Limerick AC     35:04 M40 78
22 Nigel O Flaherty Clonmel AC     35:10 M45 129
23 Ray O Connell Togher AC     35:17 SM 120
24 Claire McCarthy Leevale AC     35:37 SF 87
25 Ciara O Neill Clonmel AC     35:44 SF 138
26 Mike Neville Limerick     36:04 M45 111
27 Philip Carey Mallow AC     36:15 SM 17
28 Kieran Sheahan Watergrasshill AC     36:20 M40 170
29 Niamh Moore Leevale AC     36:22 SF 104
30 Martin Keane Dundrum AC     36:37 M40 65
31 Ian Purcell Clonmel     36:47 SM 148
32 Ken O Mahony Togher AC     36:52 SM 136
33 Paul Cotter Eagle AC     36:57 M45 27
34 Daire O Sullivan Mallow AC     36:59 SM 139
35 Shane Ryan Dooneen AC     37:06 SM 165
36 Tim Treacy Carrick on Suir AC     37:17 JM 176
37 Dymphna Ryan Dundrum AC     37:19 SF 156
38 Angela McCann Clonmel AC     37:21 F50 85
39 Trevor Woodgate Mallow AC     37:26 M40 181
40 Eddy Flynn Carrick on Suir AC     37:28 M40 42
41 Linda O Sullivan Watergrasshill AC     37:44 F50 142
42 Michael O Sullivan Carrick on Suir AC     37:45 M45 143
43 Michael J Ryan Dundrum AC     37:49 SM 160
44 Billy O Brien St Nicholas AC     37:55 SM 116
45 William O Donoghue Mooreabbey Milers AC     38:06 M55 125
46 Pat O Connor Eagle AC     38:11 M50 121
47 David Butler St Finbarrs AC     38:25 SM 11
48 Brian Carroll Cahir     38:31 M45 18
49 Colm Bradshaw Dundrum AC     38:35 SM 4
50 Jessica Ryan Ballina     38:46 SF 157
51 Kevin O Donoghue West Limerick AC     38:51 SM 124
52 Rosaleen Mackeown Leevale AC     38:56 F45 98
53 Eugene O Keeffe Carrick on Suir AC     39:02 M50 132
54 Micheal Coen Dundrum AC     39:05 M40 21
55 Niamh Cronin St Finbarrs AC     39:10 F45 29
56 Maurice Hope An Bru AC     39:19 M40 61
57 Jamie Byrne Clonmel AC     39:55 SM 12
58 Sean O Leary Annacotty     40:03 SM 134
59 Darren Gayson Dundrum AC     40:05 SM 44
60 Julie McCarthy Bilboa AC     40:07 SF 89
61 John Shanahan Dundrum AC     40:25 M40 168
62 Edward O Mahony St Finbarrs AC     40:34 M40 135
63 Barry Horgan Clonmel AC     40:36 M40 62
64 Sarah Treacy Watergrasshill AC     40:43 SF 175
65 Eekco Beckers Clonmel AC     40:52 M45 1
66 Patrick Bowe Moyne AC     40:53 M45 3
67 Thomas Coen Tipp Wheelers and Tri Club     40:56 M50 22
68 Michael Moore Dundrum AC     41:00 M55 103
69 Sharon Cantwell Moyne AC     41:05 SF 16
70 Anthony Power Clonmel AC     41:19 M55 146
71 Valeriu Turcan Cahir     41:25 M50 177
72 Vasiliy Neumerzhiskiy Cahir     41:25 M50 110
73 Padraic Birmingham Mallow AC     41:36 M45 2
74 Donal Ryan Clonmel AC     41:41 M45 155
75 Val Farrell Tipperary Town     41:52 F45 37
76 Ciaran Brett Clonmel     41:54 SM 8
77 Miguel Ponce De Leon Carrick on Suir AC     41:59 M45 145
78 Pat Coffey Clonmel AC     42:07 M55 24
79 Robbie Parsons Clonmel     42:08 SM 144
80 Mick McCarthy Cappamore     42:10 M40 91
81 Jim Hally Dundrum AC     42:13 M50 47
82 James O Sullivan Tipperary Town     42:16 M65 141
83 Caroline Hassett Borrisoleigh Track Club     42:17 SF 51
84 Barry O Brien Bilboa AC     42:22 SM 115
85 Tish Ryan Dundrum AC     42:22 F40 166
86 Anne Marie Halpin Clonmel AC     42:29 F45 48
87 Elaine Horgan Clonmel AC     42:37 F40 63
88 Tommy Byrnes Dundrum AC     42:46 M50 13
89 Paddy Ryan Borrisoleigh Track Club     42:52 M50 163
90 Neil Holland Mallow AC     42:59 M65 60
91 Brendan Coffey Clonmel AC     43:47 M40 23
92 Tom Keane Borrisoleigh Track Attack     43:51 M40 66
93 Sam O Meara Templemore     43:57 M60 137
94 Enda Kiernan St Finbarrs AC     44:07 M50 72
95 Catherine Fogarty Burke Dundrum AC     44:10 F40 43
96 Keith Buckley Grange Fermoy AC     44:15 SM 10
97 Helen Meehan Bilboa AC     44:16 F45 100
98 Gary Kelly Ballyskenach AC     44:17 SM 67
99 Aisling Maher Moyne AC     44:25 SF 82
100 Niall Murphy Clonmel     44:36 SM 108
101 Karen Coughlan Dundrum AC     45:10 F40 28
102 Clem Leonard Blackwater Tri Club     45:13 M45 79
103 Gary Quirke Thurles     45:59 M45 149
104 Karen O Dwyer Clonmel     46:02 F40 128
105 Laura McCarthy Armstrong Dundrum AC     46:11 SF 94
106 Marcella McGrath West Limerick AC     46:20 F45 97
107 Denis McCarthy Tralee Tri Club     46:29 M55 88
108 Aoife Ni Mhurchu Cork Tri Club     46:34 SF 112
109 Liam Hickey Clonmel     46:49 M45 56
110 Dave Shanahan Tralee     47:08 SM 167
111 Garvan Wickham Thurles     47:10 M45 179
112 Michael Ryan Dundrum AC     47:45 M40 159
113 Perry Power Mooreabbey Milers AC     48:04 SM 147
114 Ben English Dundrum AC     49:05 M60 36
115 Niall Kelly Clonmel     49:36 SM 68
116 Ger Slater Ennis Track Club AC     49:40 M45 173
117 John Holland Mallow AC     50:05 M70 59
118 David Russell Moyne AC     50:31 SM 153
119 Niamh Ryan Cashel     50:32 SF 162
120 Paul Conway Cahir     50:39 M40 26
121 Liam Kiely Clonmel AC     50:46 SM 71
122 Shane Lillis Dooneen AC     50:52 M40 80
123 Denise O Brien St Nicholas AC     51:10 F45 117
124 Eddie O Sullivan West Limerick AC     51:32 SM 140
125 Thomas Moore Dundrum AC     53:21 SM 106
126 Eamonn English Clonmel AC     53:36 M55 35
127 Eileen Reeves Dooneen AC     53:43 F50 151
128 Matthew Norris Clonmel     54:00 SM 114
129 Stephanie Moore Dundrum AC     54:36 SF 105
130 Aine Crosse Moycarkey Coolcroo AC     54:38 F40 30
131 Deirdre Royce Moyne AC     54:57 F50 152
132 Declan Hogan Dundrum     55:47 M45 58
133 John Laste Clonmel AC     55:48 M55 76
134 Maryann Callinan Cappawhite     56:27 F40 15
135 Catherine Deegan Limerick     56:27 F50 32
136 Jennifer Killeen Dundrum AC     56:42 F40 73
137 Claire Ryan Dundrum AC     56:51 F45 154
138 Catherine Dunne Moyne AC     57:33 F50 33
139 Frances Long Moyne AC     58:24 F50 81
140 Margie Ryan Thurles     58:24 F65 158
141 Clare O Donovan Clonmel     58:28 SF 127
142 Kat Reddan Limerick     59:51 F50 150
143 Aine Hayes Dundrum AC   1:00:05 SF 52
144 Sarah McGlinchey Dundrum AC   1:00:20 F40 96
145 Marian Breen Dundrum AC   1:00:20 F40 5
146 Martina Harrahill Cashel   1:01:10 F40 50

Another

Introduction message

View

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results