Home  >  2022 Race Results  >  Galtee Runners AC 8K Results

Galtee Runners AC 8K Results

 

Place Athletes name Club Time Division Bib  
1 Peter Somba Dunboyne AC     24:08 SM 156  
2 Conor McCauley Leevale AC     25:15 SM 21  
3 Andrew Sheehan Clonakilty     25:30 SM 39  
4 Michael McMahon North Cork AC     25:38 SM 22  
5 James Hayes Cork Track Club     25:51 SM 83  
6 Declan Guina West Limerick AC     26:16 SM 59  
7 Kieran McKeown Grange Fermoy AC     26:32 M45 75  
8 Damian Murphy West Waterford AC     26:35 SM 125  
9 David Buckley Grange Fermoy AC     27:21 M40 70  
10 John O Sullivan Grange Fermoy AC     27:44 M50 72  
11 James Grufferty Leevale AC     28:04 SM 50  
12 Trevor Woodgate Mallow AC     28:05 M40 41  
13 Seamus O Gorman Midelton AC     28:17 SM 166  
14 Martin Keane Dundrum AC     28:18 M40 136  
15 Willie O Connor Galtee Runners AC     28:28 M50 62  
16 Ciara O Neill Leevale AC     28:47 SF 92 Course Record
17 David Greene Grange Fermoy AC     29:16 M40 137  
18 Michael Byrne St Catherines AC     29:18 M40 4  
19 Michael Murphy Mallow     29:20 M45 135  
20 Michelle Kenny Leevale AC     29:23 SF 85  
21 Jim O Connor Bridevale AC     29:24 SM 119  
22 Michael Walsh Grange Fermoy AC     30:01 M50 71  
23 Brian O Connor Grange Fermoy AC     30:03 M45 68  
24 Mark Collins Bridevale AC     30:06 M40 138  
25 Aaron Cahill Mallow AC     30:15 SM 78  
26 Brendan Walsh Bridevale AC     30:20 M40 40  
27 Michael Ryan Dundrum AC     30:39 M40 115  
28 Cormac Sheehan Mitchelstown     30:49 SM 38  
29 Richard O Brien Grange Fermoy AC     31:01 SM 66  
30 Shane Hanley Mitchelstown     31:09 M45 11  
31 Adrian O'Driscoll Carrigaline     31:17 SM 30  
32 Gavin Quaine Watergrasshill     31:28 M40 84  
33 Brendan Houlihan Kerrygold Park Mitchelstown     31:29 M40 48  
34 Kieran Lynch Blarney     31:46 M45 140  
35 Liam Lewis Mooreabbey Milers AC     31:55 M45 91  
36 Michael Bailey Mooreabbey Milers AC     31:56 SM 128  
37 John Dorgan Bridevale AC     31:57 M40 104  
38 Bill O Keefee St Catherines AC     31:59 M55 155  
39 Michael Moore Dundrum AC     32:37 M60 24  
40 Paudie Birmingham Mallow AC     32:46 M50 117  
41 Gwen Conroy Watergrasshill AC     32:51 SF 82  
42 Pj Carey Killmallock AC     32:55 M45 96  
43 Tony McMahon Killmallock AC     32:58 M60 150  
44 Kieran Twomey Mallow     33:04 M55 154  
45 Ciaran O Gorman Grange Fermoy AC     33:10 SM 127  
46 Mary Keane Dundrum AC     33:14 SF 14  
47 Annelise Hutch East Cork AC     33:25 SF 73  
48 Dermot O'Sullivan Mallow AC     34:07 M50 31  
49 Kevin Doyle Galtee Runners AC     34:22 SM 55  
50 Gary Relihan Mallow AC     34:24 M45 32  
51 Sean Harris Clonmel     34:31 M50 132  
52 Maurice O'Connell Mallow AC     34:40 M45 27  
53 Francis Morrison Grange Fermoy AC     34:42 M45 106  
54 Jack O Riordan NewcastLe     34:46 M50 116  
55 Tim Crowley Mitchelstown     34:47 M45 95  
56 Trevor Moore       34:53 M45 153  
57 Nicola Maunsell Clonmel AC     35:00 SF 161  
58 Neil Holland Mallow AC     35:00 M65 76  
59 Clotilde Fitzgibbon Grange Fermoy AC     35:01 F50 94  
60 Alan McNamara Leevale AC     35:05 M40 23  
61 Clement Leonard Kerrygold Park Mitchelstown     35:09 M45 44  
62 Michael Kennedy Mitchelstown     35:10 M40 56  
63 Brendan O Driscoll Bridevale AC     35:13 M40 120  
64 Paul McCarthy Bridevale AC     35:15 M50 20  
65 Liam Mulan Mitchelstown     35:45 SM 164  
66 Mark Twomey Podistica Torino     35:56 M55 101  
67 Rebecca Doocey Clonmel AC     36:16 F40 162  
68 Andy O Regan Fermoy     36:58 M40 111  
69 Kevin Quinlan Rathcormac     37:00 M40 99  
70 Seamus Dorney Galtee Runners AC     37:00 M60 97  
71 Deirdre Bailey Mooreabbey Milers AC     37:12 F35 148  
72 Padraig O Kane Acorns AC     37:20 M40 121  
73 Diarmuid Buckley Galbally     37:38 SM 139  
74 Martin Cronin St Nicholas AC     37:45 M55 9  
75 Ronan McDonnell Grange Fermoy AC     37:50 SM 145  
76 Noreen O Keefee Watergrasshill AC     37:54 F45 143  
77 Aisling Higgins Cahir     37:59 SF 151  
78 Liam Butler Tipperary Town     38:37 M60 54  
79 Diarmuid Molan Mitchelstown     38:42 SM 165  
80 Seanmus Magner Doneraile AC     38:50 M55 60  
81 Joe McCormack Killmallock AC     38:56 M55 149  
82 Paul McCarthy Cork City     39:00 M50 88  
83 Richard Condon Condon Racing AC     39:00 SM 53  
84 Sharon O Gorman Galtee Runners AC     39:32 SF 61  
85 Kevin O Regan Fermoy     39:34 M40 100  
86 John Sheehy Mitchelstown     40:16 SF 52  
87 Gerard Hannon West Limerick AC     40:20 SM 77  
88 Elizabeth Lynch Kerrygold Park Mitchelstown     40:25 F45 42  
89 Neil Quinlan Galtee Runners AC     40:32 M40 93  
90 Eddie O Dwyer Galtee Runners AC     40:33 M70 122  
91 Ned O Brien Clonmel AC     40:35 M65 90  
92 Elaine O'Donoghue Riverstick Kinsale AC     40:43 F40 28  
93 Emer Lynch Wilton     40:49 SF 19  
94 Denis Fitzgerald Watergrasshill     40:58 SM 157  
95 Grainne Lynch       41:12 F45 134  
96 Thomas Moloney Cahir     41:22 M40 129  
97 Noreen Daly St Catherines AC     41:37 F50 105  
98 Roma Kukuc Carrigtwohill     41:42 F40 17  
99 Anna Frazer Cahir Meet and Train     41:44 F40 10  
100 Tim Leahy       41:44 M45 133  
101 Liam Kiely Kerrygold Park Mitchelstown     41:58 SM 43  
102 Claire Cosgrave Mallow AC     41:59 F35 79  
103 Alan Kiely Tipperary     42:14 SM 16  
104 Gloria Boles Cahir Meet and Train     42:27 F40 113  
105 Elaine Moore       42:37 F40 152  
106 Bart Kearney Leevale AC     42:41 M60 181  
107 John Gallagher Kildorrery     42:50 M50 89  
108 Michael O Donohue Dooneen AC     42:50 SM 126  
109 Mary Hinchy Mooreabbey Milers AC     42:53 F65 12  
110 Ben Lynch       42:55 M70 63  
111 Daniel Hanrahan       42:55 M65 124  
112 Brian O'Donoghue Mitchelstown     43:00 SM 29  
113 Linzi Ryan       43:01 SF 123  
114 Mary O'Connell Doneraile AC     43:04 F45 26  
115 Sabrina Hickey Galtee Runners AC     43:09 F45 114  
116 Carol Murray Galtee Runners AC     43:09 F35 98  
117 Barry Murphy Mallow     43:31 M40 108  
118 Catherine Doyle Mallow     43:31 M40 107  
119 Martina Ivors DBB AC     43:57 F45 167  
120 Ann Cummins Mooreabbey Milers AC     43:58 F45 110  
121 John Walshe Road Runners Club     44:08 M70 65  
122 Brody Gyves Mallow AC     44:16 M70 141  
123 Mary Mulcahy St Finbarrs AC     44:17 F60 102  
124 Sarah Breeney Glanworth     44:25 F35 2  
125 Mary Clare Healy Grange Fermoy AC     44:31 F50 131  
126 Patrick Roche Limerick     44:35 M65 33  
127 Linda Murphy Ballyhooly     44:36 F45 144  
128 Marie Feeny       44:38 SF 163  
129 Marie Fuller       45:00 F45 147  
130 Gerda Coyne Kilmallock     45:03 SF 8  
131 Richard O Connor Born to run Tralee     45:10 SM 67  
132 Catherine O Sullivan Grange Fermoy AC     45:13 F45 74  
133 Michael Coakley West Waterford AC     45:44 M55 86  
134 Gerry Forde Blarney     45:54 WCA 112  
135 Maureen Casey Grange     45:56 M45 87  
136 Eithne Bermingham Grange Fermoy AC     45:56 F50 1  
137 Sarah Kenneally Kilworth     45:56 SF 15  
138 Elodie Ruelle Kilworth     46:29 SF 34  
139 Mairead Sheedy Mallow     46:31 F40 37  
140 Catriona Ryan Mallow     46:32 F40 35  
141 Amanda Clooney Midelton AC     46:41 F60 103  
142 Eimear Sheehy Mitchelstown     47:18 SF 51  
143 Marie Kenneally       47:24 F45 130  
144 Norma Harrington Galtee Runners AC     47:24 F65 58  
145 Niamh Sexton Fermoy     48:36 SF 36  
146 Katie Nagle Fermoy     48:36 SF 25  
147 Kathleen O Gorman Galtee Runners AC     48:56 F55 64  
148 Marguerite Coffey Galtee Runners AC     49:38 SM 146  
149 Lisa Brenock Galtee Runners AC     49:38 F45 81  
150 Niamh Magner Kildorrery     50:52 SF 118  
151 Gemma Coffey Mitchelstown     51:20 SF 6  
152 Mairead Joyce Mitchelstown     53:09 F35 57  
153 Claire Lomasney Grange Fermoy AC     53:16 F40 69  
154 Tara O Sullivan Mitchelstown   1:01:58 SF 80  
155 Aideen Gubbins Kerrygold Park Mitchelstown   1:02:16 SF 49  
156 Carol Lynch Kerrygold Park Mitchelstown   1:02:24 F35 47  
157 Fiona Kinsella Kerrygold Park Mitchelstown   1:02:25 SF 46  

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Another

Introduction message

View

Accurate Timing

Learn how our system works

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results