Home  >  2023 Race Results  >  Mooreabbey Milers 10 Mile results

Mooreabbey Milers 10 Mile results

 

Place Athletes Name Club Gun Chip Division Bib
1 Michael McMahon North Cork     54:34     54:34 SM 750
2 John Meade St Finbarrs AC     54:35     54:35 SM 739
3 Donal Coakley Leevale AC     54:42     54:42 SM 480
4 Karl Lenihan West Limerick AC     56:08     56:08 M40 593
5 Barry Hartnett Dundrum AC     57:46     57:46 M40 583
6 Sean Blackburn Leevale AC     59:59     59:59 SM 368
7 Seamus McSweeney St. Nicolas AC   1:00:17   1:00:11 M50 960
8 Sam Hand Kilmallock AC   1:02:14   1:02:13 SM 496
9 Willie O Donoghue Mooreabbey Milers AC   1:02:45   1:02:45 M60 720
10 Johnny O'Suillivan Grange/Fermoy AC   1:03:22   1:03:21 M50 736
11 Tom Blackburn Mooreabbey Milers AC   1:04:54   1:04:54 M50 734
12 Kevin Shortall Moycarkey Coolcroo AC   1:06:21   1:06:19 M40 733
13 Patrick Roche Carrick-on-Suir AC   1:06:26   1:06:24 M40 728
14 Vasiliy Neumerzhitskiy Clonmel AC   1:06:38   1:06:36 M50 714
15 Darren Keane Blackrock (Dublin) AC   1:06:45   1:06:42 SM 587
16 Clara Ryan St Finbarrs AC   1:08:23   1:08:21 SF 730
17 Brian Carroll Mooreabbey Milers AC   1:08:41   1:08:38 SM 477
18 Pat O'Connor Eagle AC   1:08:45   1:08:43 M50 746
19 Joe Gough West Waterford AC   1:09:56   1:09:52 M70 745
20 Lisa Crowley Watergrasshill AC   1:10:25   1:10:24 SF 486
21 Anthony Power Clonmel AC   1:10:42   1:10:37 M60 725
22 Mary-louise Ryan Mooreabbey Milers AC   1:11:38   1:11:34 SF 964
23 Ellen Hanley Grange/Fermoy AC   1:12:08   1:12:06 F40 497
24 Gwen Conroy Watergrasshill AC   1:12:16   1:12:15 F40 961
25 Francis Morrisson Mooreabbey Milers AC   1:12:36   1:12:15 M40 603
26 Conor Mc Nally Carrigaline   1:12:53   1:12:51 M40 599
27 Aidan Collins Bridevale AC   1:13:06   1:13:03 M40 482
28 Brendan O Mahony Grange/Fermoy AC   1:13:17   1:13:12 M50 723
29 Tony Delaney Dundrum AC   1:13:32   1:13:22 M50 740
30 Kieran Barrett St Nicholas AC   1:13:55   1:13:47 SM 364
31 Rhona Dempsey St Finbarrs AC   1:14:51   1:14:47 F40 488
32 Ned Hannon Kilmallock AC   1:15:13   1:15:08 M40 748
33 Jason Roberts Rochestown   1:15:55   1:15:53 M40 727
34 Gerard Kervick Mooreabbey Milers AC   1:15:56   1:15:46 M60 589
35 Helen Meehan Bilboa AC   1:15:58   1:15:53 F50 742
36 James Mahon Bilboa AC   1:17:34   1:17:29 M50 738
37 Jack O Riardon Newcastle   1:17:53   1:17:40 M50 747
38 Bill Hennessy Kilteely   1:18:13   1:18:02 M40 585
39 Neil O Donovan Cork   1:18:14   1:18:06 M40 743
40 Donal O Donoghue Watergrasshill AC   1:19:04   1:19:00 M50 719
41 Siobhan O Dwyer Mooreabbey Milers AC   1:19:05   1:18:55 F40 721
42 Noelle O Brien Mooreabbey Milers AC   1:19:10   1:19:01 SF 715
43 Barry O'Brien Bilboa AC   1:19:28   1:19:23 SM 741
44 Seamus Dorney Galtee Runners AC   1:19:57   1:19:47 M60 489
45 Charlie Murphy Emly   1:20:17   1:20:06 M50 712
46 Pat Sheahan Cullen   1:21:05   1:20:58 M40 731
47 Anthony Ryan Mooreabbey Milers AC   1:21:18   1:21:05 SM 963
48 Billy O Grady Clonmel   1:21:21   1:21:15 M50 722
49 Declan Hogan Dundrum   1:21:24   1:21:14 M50 735
50 Emily Leahy Dundrum AC   1:21:55   1:21:44 F40 592
51 James Mansell Cork   1:22:01   1:21:55 M40 597
52 John Howard Fermoy   1:22:03   1:21:50 M50 737
53 Donie Dwane Kilmallock AC   1:22:03   1:21:58 M40 490
54 Emma Murphy Innishannon   1:24:57   1:39:54 F40 606
55 Padraig Flynn Galbally   1:26:49   1:26:35 M40 494
56 Liz Leonard Kilmallock   1:27:09   1:27:00 F50 594
57 Geraldine O Shea St Finbarrs AC   1:27:11   1:27:04 F50 724
58 Mary Cotter Tracton AC   1:27:18   1:27:11 F60 749
59 Adele Kiely Cork   1:28:18   1:28:03 F40 590
60 Helen O Ceallaigh Clonmel AC   1:28:24   1:28:12 F50 716
61 Mary O Connell Mooreabbey Milers AC   1:29:09   1:29:03 F50 717
62 Marie Sheehan Macroom   1:30:42   1:30:32 F40 732
63 Denis Cogan Cork   1:31:32   1:31:24 M40 744
64 Denis Fitzgerald Watergrasshill AC   1:32:11   1:32:08 SM 492
65 Ann Nash Ballingarry   1:32:16   1:32:04 F40 713
66 Pj Collins Dundrum AC   1:33:24   1:33:17 M40 483
67 Ger Kenny Kanturk   1:33:49   1:33:40 F40 588
68 Pat Phelan Upperchurch   1:34:23   1:34:06 M40 962
69 Cathy Hartley Coleman Watergrasshill AC   1:34:28   1:34:24 F50 499
70 Katie Long Garranacanty   1:34:28   1:34:18 SF 595
71 Mellissa Mc Carthy Clonmel AC   1:34:48   1:34:35 F40 598
72 Pat Hayes Dundrum AC   1:34:59   1:34:47 M60 584
73 Rebecca Cassin Clonmel AC   1:35:32   1:35:19 SF 478
74 Patricja Daly West Waterford AC   1:36:42   1:36:26 F40 487
75 Tom Russell Turloughmore   1:37:22   1:36:59 M40 729
76 Michael Coakley West Waterford AC   1:39:17   1:39:01 M50 481
77 Davena Flynn Mooreabbey Milers AC   1:39:39   1:39:25 F40 493
78 Grace Courtney Glanworth   1:40:00   1:39:46 SF 484
79 Trishe Quirke Tipperary Town   1:40:47   1:40:35 F40 726
80 Gerda Coyne Mooreabbey Milers AC   1:40:59   1:40:54 SF 485
81 Jessica Foley Bansha   1:41:38   1:41:30 SF 495
82 Thomas Moloney Clonmel   1:42:07   1:41:51 M40 600
83 Richard Coady Dun Laoghaire   1:50:25   1:50:08 SM 479
84 Sharon Higgins West Waterford AC   1:50:25   1:50:09 F40 586

2023 Race Results

Another

Introduction message

View

Accurate Timing

Learn how our system works

View

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

2023 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results