Home  >  2022 Race Results  >  Skibbereen AC 10 Mile Results

Skibbereen AC 10 Mile Results

 

Skibbereen AC 10 Mile Race Results      
           
Place Athletes Name Club Time Division Bib
1 Danny Mullins Bantry     56:04 SM 820
2 Justin Ryan Tried and Tested Tri Club     56:48 SM 831
3 John Collins Cork Track Club     57:06 SM 874
4 Kevin Wilmot Bandon AC     58:06 M40 845
5 John Longan St Finbarrs AC   1:00:31 SM 848
6 Jerome O Brien Drimoleague   1:02:33 SM 850
7 Donnacha Cassidy Killarney   1:04:06 SM 802
8 John O'Donnell Clonakilty RRAC   1:04:29 M45 822
9 Clara Ryan St Finbarrs AC   1:04:49 SF 830
10 Patrick McCarthy Drimoleague   1:05:11 M50 818
11 Nollaigh O'Neill Leevale   1:05:16 SF 826
12 David O'Hea Drimoleague   1:05:30 SM 824
13 Shane Mullaney Moycarkey Coolcroo AC   1:05:35 SM 861
14 Kenneth Kingston Rosscarbery Steam runners   1:05:56 SM 812
15 Paul Kingston Clonakilty RR   1:06:03 M45 870
16 Linda O Connor Forest Hill   1:06:13 SF 868
17 Charlie Sturm Kilcoe   1:06:51 M40 847
18 Jerry Keohane Skibbereen   1:07:59 SM 865
19 Benny Cassidy Riverstick   1:08:01 SM 801
20  Finbar McCarthy Skibbereen   1:09:03 SM 833
21 Julie O'Brien Cork   1:09:22 SF 821
22 Padraig Courtney Skibbereen   1:09:50 M40 867
23 Tadhg McCarthy Skibbereen   1:11:14 SM 883
24 Dave McCarthy Skibbereen   1:11:21 SM 817
25 Lisa Crowley Watergrasshill AC   1:11:30 F45 869
26 Denis O Donovan Skibbereen   1:11:40 SM 876
27 Eoin Daly Togher   1:12:08 SM 804
28 Denis Kelleher Midelton   1:13:43 M55 840
29 Gerard Harrington Glengarriff   1:16:42 M45 809
30 Emer Courtney Skibbereen   1:17:30 F40 866
31 Jim Ahern Ross Steam Runners   1:17:41 M45 878
32 Ellen Ahern Rosscarbery   1:17:42 F45 877
33 Damien Madden Courtmacsherry   1:19:05 M45 839
34 Kevin Edwards Kinsale   1:19:07 M50 806
35 Debra O'Leary Clonakilty RRAC   1:20:15 SF 825
36 Michael Wilson Caheragh   1:20:37 M50 873
37 Niamh O Brien Rosscarbery steam runners   1:21:28 SF 862
38 Dermot Lynch West Muskerry AC   1:21:46 M50 815
39 Martin Deasy Rosscarbery   1:22:48 M55 805
40 Sharon Levis Skibbereen   1:22:58 F40 872
41 Kate Crowley Rosscarbery Steam runners   1:23:13 SF 803
42 Deirdre Collins Durrus   1:23:21 SF 849
43 Mark Maguire Skibbereen   1:24:13 M45 832
44 Carmel Lynch Kilcrohane   1:24:18 F45 881
45 Rachel O'Regan O Donovan Rossa   1:24:39 SF 827
46 Gina Evans Clonakilty   1:24:50 SF 807
47 Damien Deasy Skibbereen   1:25:06 M40 837
48 Oliver Lynch Skibbereen   1:25:27 M45 882
49 Gearoidin Horgan Macroom   1:27:46 SF 810
50 Dominic Manning Bantry   1:28:36 SM 879
51 Mary Nolan O Driscoll Drimoleague   1:28:39 F50 880
52 Marcus Fairbrother Dunmanway   1:28:44 M45 875
53 Mabcus Adams Skibbereen   1:30:08 JM 844
54 Rafael Wiegandt Ballydehob   1:30:12 JM 843
55 Christine Fitzgerald O Donovan Rossa   1:30:25 SF 808
56 Aengus Rioualle Goleen   1:30:28 JM 884
57 Carol Hurley Beara AC   1:30:35 F50 871
58 Marie Sheehan Skibbereen   1:30:45 F40 841
59 Irene Herlihy Rosscarbery steam runners   1:32:36 F40 863
60 Norma Hamilton Skibbereen   1:33:52 F40 834
61 Paddy O'Reilly Lissarda   1:34:40 M55 828
62 Margaret Lavin Bantry AC   1:35:04 F50 813
63 Naomi Roycroft Rosscarbery steam runners   1:35:13 F45 864
64 Peggy McCarthy Waterford   1:35:52 F60 816
65 Rebecca Hourihane Skibbereen AC   1:36:06 SF 811
66 Oisin Coakley Skibbereen AC   1:37:05 SM 835
67 James Tobin Durrus AC   1:41:28 M50 838
68 Frank Lingwood Sanctuary Runners   1:44:41 M60 842
69 Aisling McDonald Carrigaline AC   1:47:52 SF 819
70 Nelie O Leary Belgooley AC   1:49:11 M60 846
71 Ella Cialis Skibbereen   1:50:22 SF 836
72 Cathal Lavin Bantry   1:53:47 M60 814

Accurate Timing

Learn how our system works

View

Another

Introduction message

View

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results