Home  >  2022 Race Results  >  The Zac Bishop Memorial 4 Mile Results

The Zac Bishop Memorial 4 Mile Results

 

Place Athletes name Club Time Division Bib
1 Niall Shanahan An Bru     19:48 SM 430
2 Karl Lenihan West Limerick AC     21:10 SM 433
3 Darren Coleman Buttevant RC     22:02 SM 358
4 Johnny O Sullivan Grange Fermoy     22:20 M50 415
5 Ian Buckley North Cork AC     22:33 JM 638
6 Michael Quirke Mallow     22:34 SM 354
7 Willie O Connor Galtee Runners     22:37 M50 424
8 Daire O'Sullivan Mallow AC     22:41 M40 350
9 Tomas Kiely North Cork AC     22:41 JM 460
10 Sam Hand Kilmallock A.C     22:44 SM 328
11 Keeley Tideswell Clonmel AC     22:52 SF 477
12 Colum Mc Carthy West Limerick AC     23:00 SM 432
13 Shane Ryan Dooneen     23:15 SM 466
14 Carol Finn Leevale     23:18 SF 471
15 Willie O Donoghue Mooreabbey Milers     23:25 M50 421
16 Mike Lynch Limerick AC     23:25 M40 458
17 Eugene O Keeffe Carrick on Suir     23:38 M50 416
18 Krzysof Sikorski Kilmallock     23:50 SM 422
19 Michael Murphy Mallow AC     23:52 M40 429
20 Colm Sheehan Mallow AC     24:14 M50 478
21 Sean O'Leary Beara AC     24:25 SM 413
22 Tom Blackburn Mooreabbey Milers     24:33 M50 447
23 Niall Bennis Dooneen     24:41 SM 479
24 Stephen Aherne Dooneen     24:43 SM 493
25 Ailbhe Mc Daid None     24:44 SF 489
26 Liam O Donnell Mooreabbey Milers     25:12 SM 473
27 Billy Lenihan Grange Fermoy     25:14 M50 418
28 Derek Lynch Ballyneety     25:16 SM 450
29 George O Sullivan West Limerick     25:23 M50 428
30 Annette O Reilly Kilfinane     25:25 SF 499
31 Shane Hanley Galtee Runners     25:39 M40 446
32 Donie Dwane Kilmallock AC     25:49 M40 323
33 Brendan Houlihan Mooreabbey Milers     25:53 M40 431
34 Tony Mc Mahon Kilmallock     26:09 M60 495
35 Julie Mc Carthy Bilboa     26:15 SF 443
36 Jim Hally Dundrum AC     26:28 M50 643
37 Sinead Mc Dermott Dooneen     26:35 SF 492
38 Tanya Cox Dooneen     26:44 SF 462
39 Kieran Toomey None     26:48 M50 651
40 Robert Mc Carthy Dooneen     26:58 SM 437
41 Shane Moran Shandrum AC     27:08 SM 644
42 Ed Hannon Kilmallock AC     27:10 SM 486
43 Martin Hennessy Kilfinane     27:10 M40 641
44 Katarzyna Bobka An Bru     27:12 SF 484
45 Ciara Kiely North Cork AC     27:24 JF 461
46 Lisa Finn Mallow     27:44 F40 371
47 Barry O Brien Bilboa     27:50 SM 475
48 John Kelly Dooradoyle     28:35 M50 639
49 Noelle O Brien Morreabbey Miler AC     28:40 SF 344
50 Seamus Kelleher Mallow AC     28:55 M60 331
51 Tommy Lee Kilfinane     29:11 M50 498
52 Anthony Ryan Mooreabbey Milers     29:17 SM 491
53 Ger Scater Ennis Track     29:23 M40 467
54 Charles Russell Blackwater Tri Club     29:27 M40 469
55 John Cronin Kilmallock     29:39 M50 412
56 Denis Davern Galtee Runners     29:49 M50 444
57 John Holland Mallow AC     29:50 M70 426
58 Diarmuid Sheehy Cappamore     29:53 M40 648
59 Liam Vaughan None     29:54 M50 474
60 Niamh Mc Daid Sportstworld Running     29:57 SF 490
61 Marcella Mc Grath Dooneen     30:02 F40 445
62 Kathleen Cronin Mallow AC     30:04 F60 322
63 John Morrissey None     30:06 M40 488
64 Catherine Osullivan Grange Fermoy     30:32 F40 414
65 Derek Sheehy Kilmallock     30:42 M40 649
66 Alex Pena Cuello Kilmallock     30:44 JM 363
67 David Hand Bruree     30:51 M60 425
68 Ian O Boyle Fedamore     31:02 SM 470
69 Seamus Brudair Kilmallock     31:05 SM 453
70 Seamus Magner Doneraile     31:08 M50 438
71 John Gorman Patrickswell     31:11 M50 423
72 Joe Mc Cormack Kilmallock     31:16 M50 494
73 Tony Walsh Kilmallock     31:45 M40 481
74 Paul O Mahony Kilmallock     31:59 M40 642
75 Michelle Carey Morreabbey Miler AC     32:05 F40 304
76 Mary Murphy Shandrum AC     32:09 F60 454
77 John Shier Dooneen     32:21 M50 646
78 Iosla Breathnach Kerry Crusaders     32:24 F40 640
79 Tristan Vaughan None     32:29 SM 476
80 John Moloney Kilmallock     32:31 M40 361
81 Gareth Cox None     32:41 M60 463
82 Amanda Lenihan Grange Fermoy     32:42 SF 419
83 Dermot Hever North Cork AC     32:46 M40 448
84 Helen Hennessy An Bru     33:04 F40 436
85 William Gorman Clarina     33:11 M50 326
86 Patricia Ryan Mooreabbey Milers     33:26 F40 480
87 Ger Meehan Dooneen     33:40 M60 459
88 Sonya Ryan Kilmallock     33:50 SF 485
89 Mary Hinchy Mooreabbey Milers     34:17 F60 455
90 Ide O Sullivan Limerick AC     34:24 F40 482
91 Eilis Hennessy An Bru     34:25 F40 435
92 Peter Mulqueen Dooneen     34:26 M50 456
93 Catherine Lynch North Cork AC     34:36 F50 468
94 Carmel Nugent Mallow AC     34:36 F50 342
95 Yvonne Twomey Mallow AC     34:40 F50 374
96 June Clifford Dooneen     34:45 F40 464
97 David O Connor Killfinane     34:48 M50 362
98 Patrick Roche Kilmallock AC     35:31 M60 487
99 Kate Mulqueen Dooneen     35:47 SF 457
100 Maureen Casey Grange Fermoy     36:18 F40 449
101 David Condon Croom     36:20 M60 420
102 Caitriona Harty None     36:37 F40 439
103 Donal Gould None     36:46 SM 427
104 Emer Lee Kilfinane     37:03 F50 497
105 Richard O Connor Born to Run Tralee     37:17 SM 434
106 Joanne Casey Buttevant     37:35 F40 441
107 Marie Dineen Buttevant     37:35 F40 442
108 Eddie Barrett Kilmallock     37:42 M40 472
109 Mike Collins Kilmallock     37:47 M50 319
110 Liam Burke Glanmire     37:48 M60 417
111 Sean Heelan Kilfinane     37:53 M40 465
112 Conor Lovett Dooneen     39:08 M50 452
113 Muirne Lyons Banogue     39:59 F40 645
114 Breda Moloney None     40:12 F40 360
115 Seamus Murphy Kilmallock     40:37 M50 496
116 Breda Hickey Ballyagran     41:00 F40 451
117 Sinead Meade None     41:06 F40 440
118 Catherine O Sullivan Kilfinane     41:58 F50 647
119 Caroline Clancy Buttevant TC     42:42 F40 310
120 Eimear Guiney Kilfinane     43:50 SF 500
121 Walter Corley Castletroy     44:17 M50 483
122 Noreen Kennedy An Bru     45:23 SF 369

Another

Introduction message

View

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Accurate Timing

Learn how our system works

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results