Home  >  2019 Race Results  >  Kilmallock AC 4 Mile Results

Kilmallock AC 4 Mile Results

 

Kilmallock AC 4 Mile Results      
           
Place Athletes name Club Time Division Bib
1 Declan Moore Bilboa AC     20:08 SM 253
2 John Kinsella Bilboa AC     20:44 SM 229
3 Gareth McGlinchey Dundrum AC     21:17 SM 191
4 Jeremiah Sheehan Lismire     21:56 SM 295
5 Gary Scully Nenagh     22:10 SM 237
6 Shane Scully Nenagh     22:23 M40 231
7 Sean Quirke Bilboa AC     22:27 M40 328
8 David Greene Grange Fermoy AC     22:29 SM 171
9 Karl Lenihan West Limerick AC     22:36 M40 219
10 Willie O Donoghue Moreabbey Milers     23:41 M55 199
11 Peadar Lucey Mallow AC     23:44 M40 224
12 Cormac Downes Dooneen AC     23:50 SM 244
13 John Meehan North Cork AC     23:53 M40 271
14 John Paul McCarthy Kilmallock AC     24:08 SM 169
15 Clive Aherne Mallow AC     24:11 M40 214
16 Damien Holian Moreabbey Milers     24:18 M50 276
17 John Kelly Dundrum AC     24:24 M40 339
18 Patrick O Keeffe Mount Hillary AC     24:24 M45 268
19 Carol Finn Leevale AC     24:34 SF 333
20 Henry Downes Dooneen AC     24:41 M50 245
21 Thomas Fox Kilfinnane AC     24:44 SM 275
22 Donie Dwane Kilmallock AC     25:03 M45 165
23 Kieran O Connor North Cork AC     25:08 M55 230
24 Willie O Connor Galtee Runners     25:19 M50 306
25 Paula Grant Portlaoise     25:30 F45 190
26 Sean Culihane Ennis     25:34 M45 294
27 Keeley Tideswell Clonmel AC     25:36 SF 320
28 Garry Collins Buttevant RC     25:38 M40 210
29 Ewan Cunningham Moreabbey Milers     25:44 SM 329
30 Conor Manning North Cork AC     25:50 M40 179
31 Sinead Buckley North Cork AC     25:51 SF 228
32 John Joe O Grady North Cork AC     25:51 M55 217
33 Tony McMahon Kilmallock AC     25:55 M60 299
34 Robert McCarthy Dooneen AC     25:56 SM 180
35 Sharon Grant Portlaoise     25:57 SF 189
36 Francis Morrisson Grange Fermoy AC     26:02 M40 173
37 Lorna Davey Fitzgerald Mallow AC     26:10 SF 175
38 Marie O Shea Mooreabbey Milers     26:17 F40 223
39 Billy Lenihan Grange Fermoy AC     26:23 M50 176
40 Sinead McDermott Dooneen AC     26:28 SF 272
41 Sean Mehigan Mallow AC     26:32 M50 222
42 Kieran Twomey Mallow AC     26:37 M50 310
43 Ed Hannon Kilmallock AC     26:48 SM 312
44 Ellie Meehan North Cork AC     26:56 SF 270
45 Denis Cronin Mallow AC     27:02 M55 232
46 Maurice Coughlan Ardpatrick     27:02 M40 197
47 N Moloney Churchtown Road Runners AC     27:16 SM 192
48 Maurice Buckley North Cork AC     27:30 M55 220
49 Mossie McEniry Kilmallock AC     27:34 M40 167
50 Barry O Brien Bilboa AC     27:36 SM 300
51 Mairead O Keeffe Kanturk Road Runners     27:38 F40 186
52 Mike Cooney Ardnacrusha     27:38 M50 340
53 Clotilde Fitzgibon Grange Fermoy AC     27:40 F50 172
54 Johnny Bluett North Cork AC     27:44 M40 301
55 Neil Holland Mallow AC     27:49 M65 166
56 Marc O Niathain Grange Fermoy AC     27:51 M55 331
57 John Kelly Dooradoyle     27:53 M45 216
58 Pat Healy Mallow AC     28:02 M40 287
59 Denis Davern Galtee Runners     28:14 M50 184
60 Joe McMahon Ballysheedy     28:23 SM 282
61 Barry Muprhy Mallow AC     28:27 M50 260
62 Aoife Hunter Mallow AC     28:31 SF 297
63 Ursula Bluett North Cork AC     28:39 SF 302
64 Mary Pyke Moreabbey Milers     28:42 F45 225
65 John Cashman UCC Staff AC     28:44 M40 322
66 Hughie Flood Sough Liberties     28:46 M50 178
67 James Bntth Buttevant RC     29:04 SM 241
68 Annette O Neilly Kilfinnane AC     29:06 SF 309
69 Cathal Daly Mallow AC     29:17 M45 317
70 Paul McMahon Ballysheedy     29:19 M40 280
71 Jack Dwane Buttevant RC     29:22 SM 212
72 John Moloney Kilmallock     29:29 M40 334
73 PJ Varcey Dooneen AC     29:30 M60 298
74 Patrick O Leary Shandrum AC     29:31 SM 325
75 Deirdre O Leary North Cork AC     29:37 F40 255
76 Martina Moloney Mooreabbey Milers     29:39 SF 218
77 Gary Relihan Mallow AC     29:43 M45 286
78 Maire McKenna Buttevant RC     29:57 F40 240
79 James Lyons Charleville     30:12 SM 257
80 Pauline Sweetnam Churchtown Road Runners AC     30:13 SF 203
81 Marie Keane Dooneen AC     30:14 F45 308
82 Gerard Bowke Bilboa AC     30:22 M40 332
83 Peter Reidy Shandrum AC     30:25 M40 264
84 Nuala Collins Kilmallock AC     30:29 F40 314
85 Donal Walsh Athlacca     30:29 SM 303
86 Brian O Riordan Kilfinnane AC     30:29 M40 251
87 Lisa Guerin Mallow AC     30:31 SF 288
88 John Martin Mallow AC     30:40 M50 321
89 Clare Sexton Churchtown Road Runners AC     30:43 F45 249
90 Mary Murphy Shandrum AC     30:57 F55 316
91 Kathleen Cronin Mallow AC     30:58 F55 233
92 Liz Palmer Mallow AC     31:01 F45 265
93 Johnny Sexton Churchtown Road Runners AC     31:04 M50 248
94 Cora Fenton Kilmallock AC     31:10 F45 201
95 Patricia Ryan Moreabbey Milers     31:17 SF 330
96 Tony Gammell NA     31:24 M40 284
97 Sandra Lawlor NA     31:42 F40 338
98 Pat O Connell Shandrum AC     31:47 M40 266
99 Kevin Quilligan Mallow AC     31:51 M60 305
100 Verena Tarrey Dooneen AC     31:54 F45 307
101 Helen Hennessy An Bru AC     31:58 SF 194
102 Catherine Hogan Moreabbey Milers     32:08 F50 226
103 Sonia Ryan Kilmallock     32:22 SF 289
104 Susan Conneely NA     32:34 F40 336
105 Patrick Leonard Kilmallock AC     32:43 SM 198
106 Julie Tideswell Clonmel AC     32:43 F50 319
107 Malachy McCarthy West Limerick AC     32:43 M60 262
108 John Delaney Grange Fermoy AC     32:44 M50 174
109 Patrick Hartigan Mooreabbey Milers     32:57 SM 315
110 John Walshe Road Runners Club     33:00 M65 209
111 Jerry O Connell Mallow AC     33:05 M60 200
112 Eilis Carey Kilmallock AC     33:10 F40 259
113 Michael Ryan Tipperary Town     33:15 M40 290
114 Yvonne McMahon Limerick     33:16 F40 281
115 Colin Kinnane Kilmallock AC     33:18 SM 164
116 Tim Ryan Kilross     33:30 M55 292
117 Joanne Casey Buttevant RC     33:43 SF 215
118 Billy Lynch Kilmallock     33:43 M40 277
119 Louise Lynch An Bru AC     33:44 F40 278
120 Patricia Wade An Bru AC     33:44 F50 293
121 James Walsh Bansha     33:45 M40 279
122 Eilis Hennessy An Bru AC     33:53 F40 195
123 Mary Hinchy Moreabbey Milers     33:58 F60 252
124 Zac Bishop Kilmallock AC     34:02 M40 163
125 Sean Heelan Kilfinnane AC     34:15 M45 327
126 John Brady North Cork AC     34:17 M60 181
127 Andrea Lyne Kanturk Road Runners     34:29 SF 188
128 Catherine O Sullivan Kilfinnane AC     34:46 F50 318
129 Sean McGill North Cork AC     34:47 M40 283
130 Fiona Doody North Cork AC     35:14 F45 250
131 Sharon Berry Charleville     35:15 F45 221
132 Marie Lyons Charleville     35:16 SF 256
133 Jerry Sheedy Kilmallock AC     35:18 M70 311
134 Gerard Madigan North Cork AC     35:18 M45 258
135 Una Power An Bru AC     35:19 F50 291
136 Shane O Grady Kilmallock AC     35:27 M55 162
137 Mary Cashman Ballyporeen     35:31 SF 323
138 Martina Morrissey Buttevant RC     35:32 F40 213
139 Jerry Forde Blarney     35:40 WCM 326
140 Len Hanrahan Mallow AC     35:53 M45 168
141 Bernadette Ryan North Cork AC     36:14 F50 236
142 Christine Ryan North Cork AC     36:14 F40 206
143 Conor Lovett Dooneen AC     36:17 M50 313
144 Timmy Griffin Shandrum AC     36:19 M50 267
145 Amanda Lenihan Grange Fermoy AC     36:20 SF 177
146 Melissa McCarthy Ballyneety     36:20 F40 337
147 Nora Buckley Churchtown Road Runners AC     36:46 SF 205
148 Marie Dineen Buttevant RC     37:15 F45 211
149 Jamie Walsh Galtee Runners     37:17 M40 185
150 Betty O Shaughnessy Buttevant RC     37:30 F55 238
151 Laura Fitzgerald Buttevant RC     37:31 SF 239
152 Gerard O Connell MCI     37:36 M60 243
153 Norma Harrington Galtee Runners     37:38 F60 187
154 Lisa Curtin Churchtown Road Runners AC     37:49 SF 204
155 Tracey Mannion Churchtown Road Runners AC     37:56 SF 285
156 Margaret Atalla Kilmallock AC     37:59 F45 304
157 Breda Mohey An Bru AC     38:01 F40 335
158 Michelle Greaney Bweeng Trail Blazers     38:04 F40 170
159 Pat Keaveney Buttevant RC     38:58 SM 254
160 Lorraine Walsh Kilfinnane AC     39:02 F40 263
161 Catherine Conroy Mallow AC     39:19 F50 207
162 Mick Conroy Mallow AC     39:19 M50 208
163 Ava Hennessy Kilmallock AC     39:35 SF 324
164 Sinead Cussen North Cork AC     39:37 F40 234
165 Caitriona Harty An Bru AC     39:44 F40 246
166 Breda Hickey An Bru AC     39:44 SF 196
167 Micheal Leahy Kilmallock AC     39:47 M55 193
168 Fiona Hannon Doneraile AC     40:24 F40 274
169 Karen O Halloran Churchtown Road Runners AC     40:26 SF 202
170 Sinead Meade An Bru AC     41:08 F40 182
171 Sheila Morrissey North Cork AC     41:14 F50 247
172 Nick Newman Kilmallock AC     41:36 M50 269
173 Noreen Kennedy An Bru AC     42:29 SF 183
174 Sarah O Connor Charleville     42:49 F45 227
175 Cathy O Connell Liscarroll AC     44:34 F50 235
176 Catherine Maher Kilfinnane AC     45:31 F50 273
177 Anita Fitzgerald Kilfinnane AC     46:08 F50 296
178 Ger Daly Killarney     54:25 WCM 261

2019 Race Results

Accurate Timing

Learn how our system works

View

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Another

Introduction message

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

2018 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results