Home  >  2019 Race Results  >  Coillte 10K race results

Coillte 10K race results

 

Place Athletes Name Club Time Division Bib
1 David Mansfield Clonmel AC     31:04 SM 118
2 Cillian O Leary Raheny Shamrock     31:21 SM 182
3 Kevin Moore Dundrum AC     31:31 SM 113
4 John Shine Lee vale AC     31:43 SM 125
5 Declan Moore Bilboa AC     31:58 SM 170
6 Donal Devane Ennis Track Club     33:16 SM 117
7 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo AC     33:18 SM 132
8 Raivis Zakis West Waterford AC     33:26 SM 130
9 Kevin Donagher Rathfarnham AC     33:51 SM 126
10 Derek Walsh Carrick On Suir AC     33:56 M40 238
11 Gareth McGlinchey Dundrum AC     34:07 SM 151
12 Declan Guina West Limerick AC     34:37 SM 107
13 Danny Smith Burncourt     35:04 M40 112
14 Adrian Linehan Dunhallow AC     35:20 M40 109
15 David Richardson South Galway AC     35:29 SM 153
16 Derek Kiely Limerick AC     35:32 SM 307
17 Aaron O Donnell Carrick AC     36:05 SM 232
18 Richie Reid Portlaoise AC     36:25 M40 137
19 Pat Purcell Kilkenny City Harriers     36:42 M40 169
20 Siobhan O Doherty Borrisokane AC     36:49 SF 187
21 Billy Moloney Clonmel AC     36:56 SM 176
22 Paul Burke Abbeyleix AC     37:19 M40 248
23 Brian Carroll Clonmel AC     37:29 M45 143
24 Angela McCann Clonmel AC     37:36 F45 268
25 Dymphna Ryan Dundrum AC     37:52 SF 116
26 Ian Purcell Team IP     37:54 SM 242
27 John Paul McCarthy Kilmallock AC     37:54 SM 135
28 Shane Ryan Dooneen AC     37:55 SM 128
29 Michael Ryan Dundrum AC     37:56 M40 120
30 John Fogarty Moycarkey Coolcroo AC     38:03 M40 196
31 Mark Lenihan West Limerick AC     38:19 SM 114
32 Noel Marum Portlaoise AC     38:34 M50 136
33 Fran McElligot Tralee Tri Club     38:41 M45 103
34 Madeline Loughnane Thurles Crokes     39:16 SF 233
35 Jerzy Gindera Nenagh     39:24 M40 210
36 Tony Scanlan Annacotty     39:30 M40 134
37 Eugene O Keeffe Carrick On Suir AC     39:32 M50 189
38 John Collins Leevale AC     39:38 M60 164
39 Angela Fogarty Louise Fogarty     39:40 FRT 5
40 Padraig Coen Dundrum AC     39:41 SM 275
41 Darren Gayson       39:42 SM 155
42 Sheldon Kirkwood Cork     39:44 SM 124
43 T J Carey Templemore AC     39:58 M40 283
44 Tony Delaney Dundrum AC     40:01 M50 138
45 Rosemary Ryan Dooneen AC     40:10 SF 207
46 Niall O Shea Clonmel AC     40:11 SM 191
47 Jim Hally Dundrum     40:15 M50 332
48 Ailbe Cummins Upperchurch     40:20 SM 290
49 Brendan McCarthy Dundrum AC     40:22 M40 105
50 James O Sullivan Tipperary Town     40:31 M65 115
51 Thomas Coen Tipperary Wheelers     40:42 M45 279
52 Philip MacBain Templemore AC     40:46 SM 313
53 Robert McCarthy Dooneen AC     40:47 SM 123
54 John Landy New Inn     40:57 M40 150
55 Richard O Gorman Clonmel AC     41:01 M50 139
56 Brian Carroll Moyne AC     41:04 SM 122
57 Paul Colton Thurles     41:05 SM 258
58 Sean Cahillane Love to Run Running Club     41:06 M45 194
59 Niall Hackett Upperchurch     41:07 M40 234
60 Val Farrell       41:12 M45 145
61 Will Greensmyth Sportsworld     41:16 SM 186
62 Michael J Ryan Dundrum AC     41:26 SM 102
63 Niall O Ceallaigh Clonmel AC     41:27 M50 229
64 Aine Roche Clonmel AC     41:29 SF 147
65 Donal Ryan Clonmel AC     41:36 M45 179
66 Karen Coughlan Dundrum AC     41:37 SF 119
67 Lenny Fitzgerald Cappawhite     41:44 M45 323
68 James Fletcher Mooreabbey Milers     41:58 M40 318
69 Jason Collins       42:04 SM 152
70 John O Shea Portlaoise     42:10 SM 198
71 Austin Ryan Thurles Crokes     42:18 M45 200
72 Eddy O Donoghue Clonmel AC     42:22 M40 156
73 Antoinette Coleman Cappamore     42:23 F40 306
74 Veronica Colleran Love to Run     42:24 F50 193
75 Mark Saunders Templemore     42:24 M40 311
76 Neil Proven Clonmel AC     42:27 M50 266
77 Jack O Riordan Newcastle        42:32 M45 171
78 Jonathan Coleman Dooneen AC     42:33 SM 227
79 Tommy Gleeson Templemore     42:36 M50 312
80 Ronan McAvinue Dooneen AC     42:38 SM 133
81 Donal Keane Dundrum AC     42:38 M40 174
82 Caroline Conroy West Limerick AC     42:43 F40 166
83 Ciara O Neill Clonmel AC     42:48 SF 205
84 Noel Casey Dundrum AC     42:50 M40 228
85 Michael Moore Dundrum AC     42:50 M55 127
86 Courtney McGuire Clonmel AC     42:52 SF 181
87 Mike Griffin Dooneen AC     42:52 M40 285
88 Noel Ryan Clonmel AC     42:57 M40 259
89 Patrick Bowe Moyne AC     42:58 M45 218
90 Anthony Power Clonmel AC     42:59 M55 172
91 Jim Moloney Thurles        43:15 M55 289
92 Jamie Byrne Clonmel AC     43:30 SM 190
93 Kate Kennedy Templemore AC     43:33 SF 308
94 Noel Hamell Killea     43:33 M50 310
95 Daniel Collins Limerick     43:37 M40 203
96 Tom Quirke St Nicholas AC     43:40 SM 158
97 Matt Alexander Coolquill AC     43:42 M65 162
98 Pat Coffey Clonmel AC     43:54 M55 245
99 Thomas Dillon Tipperary Wheelers     43:58 SM 280
100 Sean O Dea Clonmel AC     44:00 M55 320
101 Helen Butler Linda Grogan     44:14 FRT 2
102 Tiernan O Donnell Moycarkey Coolcroo AC     44:20 M45 197
103 Catherine Fogarty Dundrum AC     44:28 SF 249
104 Barry O Brien Bilboa AC     44:32 SM 167
105 Alan O Shea Clonmel AC     44:41 M40 188
106 Mike Cooney Ardnacrusha     44:42 M50 223
107 Gillian Lawlor Ryan Horse and Jockey     44:47 SF 106
108 Adrian Marnane Cahir     44:48 SM 111
109 Teresa O Connor Dundrum     44:51 F40 277
110 Mairead Julian Dundrum     44:53 F40 221
111 PJ Collins Dundrum AC     44:58 M40 154
112 Dara Collins       44:58 M40 199
113 Julie McCarthy Bilboa AC     45:00 SF 257
114 Liam McGrath Killoscully     45:09 M50 175
115 Neilie Hall Ballynanty AC     45:11 M55 292
116 Denis McCarthy Tralee Tri Club     45:13 M50 104
117 Sinead O Regan Limerick AC     45:25 SF 226
118 Pat Walsh Clonmel AC     45:27 M50 284
119 Tossie Gough Cappamore     45:28 M55 129
120 Joe Collins Sweden     45:54 M50 214
121 Colm Lyons Castleisland     45:57 SM 276
122 Laura Keane Limerick AC     46:04 SF 225
123 Niall Brannigan Clonmel AC     46:07 M40 334
124 Laura McCarthy Armstrong Dundrum AC     46:11 SF 240
125 Pat Bransfield St Nicholas     46:17 M55 160
126 Marcella McGrath West Limerick AC     46:29 F40 217
127 Eileen Looby       46:42 F40 309
128 Helen Meehan Bilboa AC     46:44 F45 168
129 Tish Ryan Dundrum     46:46 SF 261
130 Peter Cleary Clonmel     46:53 M50 148
131 Jason O Neill Limerick     46:57 SM 201
132 Thomas Mcloughlin Dundrum     46:59 SM 302
133 Brendan Coffey Clonmel AC     47:16 M40 236
134 Mariosa O'Callaghan An Riocht     47:17 SF 101
135 Aaron Kinahan Tipperary Town     47:19 SM 149
136 Nicola Maunsell Clonmel AC     47:24 F45 267
137 John Cummins Borrisoleigh     47:28 M40 291
138 Kenny Brett Clonmel AC     47:29 M40 263
139 Jack Thebault Castlelyons     47:35 M50 159
140 Brian Ivers       48:03 SM 337
141 Liam Kelly Cahir     48:10 SM 216
142 Jason Ryan Doon     48:14 SM 296
143 Brid Quirke Dundrum AC     48:16 SF 265
144 Rebecca Lenehan Dundrum AC     48:23 F40 239
145 John Gorman       48:28 M45 161
146 Mark Ryan Murroe     48:37 M40 326
147 Anna Byrne Clonmel AC     48:41 F50 195
148 Michael Murphy Duhallow AC     48:52 SM 247
149 Caroline Sheedy       49:12 SF 204
150 Victor Direen Clonmel AC     49:32 M45 206
151 Mary Moloney Thurles Crokes     49:34 F50 288
152 Rachel Murphy Murroe     49:40 SF 315
153 Joe Berkery Newport     50:00 M40 237
154 Richard Lenihan West Limerick AC     50:07 M65 220
155 John Mac Sweeney Castlegar AC     50:18 M65 250
156 John O Brien Dundrum     50:22 M40 305
157 Eamonn Fitzgibbon Hogan's Harriers Patrickswell     50:23 M50 286
158 Niall Murphy IP Physical Therapy     50:39 SM 213
159 Rachel Lonergan Team IP     50:39 SF 192
160 Patricia Ryan Moyne AC     50:45 SF 314
161 Martina Butler Christina Fryday     50:45 FRT 1
162 Paddy Flannery       50:57 M45 281
163 Derrick Ryan Gleneffy Galbally     51:21 M40 321
164 Eamon McBride       51:23 M45 235
165 James Nolan Doon     51:37 SM 230
166 Grainne O Malley Clonmel AC     51:40 F40 270
167 Mellissa McCarthy Clonmel     51:40 SF 272
168 Noel Howley Clonmel AC     51:42 M70 219
169 Eileen Hackett Frances Long     51:46 FRT 4
170 Kyle Comerford Murroe     51:50 SM 317
171 Gemma Hanrahan IP Physical Therapy     51:51 F45 287
172 Bernie Hopkins Clonmel AC     51:52 F60 303
173 Declan Browne Ballybricken     51:53 M45 178
174 Patricia Ryan Mooreabbey Milers     52:06 SF 278
175 Tony Cross Lisnagry     52:10 M40 146
176 Declan Doyle New Ross     52:19 M60 165
177 Karen Smyth Ballyskenach     52:20 F40 329
178 Carmel Mac Domhnaill Newcastle West     52:23 F60 297
179 Noel Breen Donohill     52:27 M40 185
180 Malachy McCarthy West Limerick AC     52:29 M60 222
181 Michael Lonergan Tipperary Town     52:34 M40 282
182 Brinora Miller Limerick     52:44 SF 262
183 Christina Organ Kilmurry Ibrickane     53:15 F55 224
184 Sharon Kiely Moyne AC     53:15 F40 294
185 Declan Morey       53:21 M40 295
186 Eoin Morrissey Clonmel AC     53:33 SM 328
187 Helen Linnane Clonmel AC     53:40 F45 140
188 Ian O Neill       53:42 SM 202
189 Esme Alexander Coolquill AC     53:49 F55 163
190 Jonathan Carey Team IP Clonmel     53:56 SM 246
191 Alan Keane Cappawhite     54:17 M40 264
192 Seamus Dorney Robert St     54:30 M60 243
193 Aine Crosse Horse and Jockey     54:31 F40 327
194 Michael Mockler       54:59 SM 338
195 Marian O Mahony Team IP     55:01 F40 300
196 Tommy Hartigan Cahir     55:02 M40 252
197 Mary Hinchey Mooreabbey Milers     55:22 F60 269
198 Sandra laycock Clonmel AC     55:27 F40 304
199 Claire Ryan Dundrum AC     55:30 F40 173
200 Robert Coll Dooneen AC     55:53 M65 131
201 Breda Kenny Team IP     56:14 F45 299
202 Laurie Kirby Cassestown Thurles     56:25 F45 142
203 Tony Gray Team IP     56:31 M45 256
204 Martina Donnelly Fit4life Templemore     56:40 F60 253
205 Eva Richardson Murroe     56:44 SF 316
206 Sharon Aherne       56:46 F45 273
207 Una Ryan       56:46 F45 274
208 Chris Egan Limerick     56:51 M40 209
209 Sean Heelan Kilfinance AC     56:56 M40 231
210 Nicola Connolly Cashel     57:03 SF 260
211 Jana Murphy IP Physical Therapy     57:08 SF 212
212 Catherine Murphy Clonmel Triathlon Club     57:13 F50 244
213 Yvonne O Sullivan Rosslare Strand Wexford     57:38 F45 141
214 Catherine Ryan Donohill     57:51 F40 184
215 Thomas Moloney       58:46 M40 215
216 Cathy Mansfield Clonmel AC     58:59 F45 144
217 Eamonn Crowley Clonmel AC     59:48 M65 183
218 Patricia Moloney Kathleen O Brien     59:56 FRT 3
219 Valerie Lonergan Cahir Meet & Train   1:00:12 F40 301
220 John Laste Clonmel AC   1:00:37 M55 241
221 Ciara Hickey     1:01:10 SF 319
222 Margaret O Brien Ballyskenach AC   1:01:36 F45 330
223 Maria Browne An Bru Bruff   1:01:55 F45 177
224 Ann O Meara Ballyskenach AC   1:02:55 SF 333
225 Nicola Ryan Cahir Meet & Train   1:02:57 F40 180
226 Pauline O Connell Moyne AC   1:03:18 F50 293
227 Conor Lovett Dooneen AC   1:03:27 M50 110
228 Noreen Holmes     1:04:32 F50 271
229 Niamh Egan DONOHILL   1:04:35 F40 208
230 Kathleen Carroll Ballyskenach AC   1:05:29 F50 331
231 Michelle Keating     1:05:44 SF 324
232 Jane Toomey Clonmel   1:05:44 SF 325
233 Noreen Kennedy Anbru Bruss   1:06:10 SF 121
234 Mary Stapleton Borrisoleigh Track Attack   1:10:39 F50 322
235 Alison Donnelly Fit4life Templemore   1:16:12 SF 255
236 Ricky Byrne St Anne's Wexford     45:43 SM 251
           
Place Athletes Name Club Time Division Bib
1 Cillian Dunne Borrisokane AC     27:07 WCA 254

2019 Race Results

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Another

Introduction message

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

2018 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results