Home  >  2018 Race Results  >  Galtee Runners 8K Race Results

Galtee Runners 8K Race Results

 

  Galtee Runners 8K Race Results      
Place Athletes Name Club Gun Time Division Bib
1 Kevin Maunsell Clonmel AC     23:57 SM 8
2 Paul Maloney Mallow AC     24:46 SM 21
3 Colin merritt Glenville     25:43 SM 27
4 Mark Collins Grange Fermoy AC     26:50 SM 41
5 Evan Fitzgerald Clonmel AC     26:57 SM 61
6 Nigel Sheehan Youghal AC     27:16 SM 173
7 Gary Clerkin Grange Fermoy AC     27:57 M45 188
8 Danny Smith Burncourt     28:12 M40 29
9 Dave O Connor St Catherines AC     28:23 SM 135
10 Richie Reid Portlaoise AC     28:30 M40 34
11 Johnny O Sullivan Galtee Runners AC     28:40 M45 16
12 Conor Ryan Clonmel AC     28:41 SM 238
13 John Murphy Grange Fermoy AC     28:50 M45 82
14 Edwin Cashman Midleton AC     29:04 SM 50
15 Phil Carey Mallow AC     29:06 SM 38
16 Eamonn Morrissey Dundrum AC     29:08 SM 81
17 Noel Marum Portlaoise AC     29:09 M50 35
18 Martina Kiely St Finbarrs AC     29:18 SF 234
19 Gary Walsh Bweeng Trailblazers     29:52 SM 114
20 John Hartnett Grange Fermoy AC     30:12 SM 44
21 Brian Carroll IMRA     30:18 M45 58
22 Pat Costigan St Catherines AC     30:42 M45 52
23 Conor Bartley Grange Fermoy AC     31:06 M45 94
24 Ted O Leary West Waterford AC     31:10 M45 104
25 Linda Grogan Dundrum AC     31:11 SF 167
26 Michael Cussen West Limerick AC     31:24 M40 85
27 Brian Landers Youghal AC     31:32 M40 239
28 Oliver wims Mitchelstown     31:35 M40 226
29 Patrick Shanks Limerick     31:45 M40 195
30 Eddie o Brien Galtee Runners AC     31:49 JM 36
31 Spiderman        31:50 SM 210
32 Keith Barry St Catherines AC     31:55 M40 56
33 Martin Lynch Ballincollig ac     32:00 M55 12
34 John Dunphy Eagle AC     32:05 M45 48
35 Brian O Connor Grange Fermoy AC     32:07 M45 152
36 Ellen lewis Hanley Grange Fermoy AC     32:12 SF 80
37 James Fletcher Mooreabbey Milers     32:15 M40 128
38 Janusz Chelstowski Kilmallock     32:17 SM 131
39 Paul Doyle Grange Fermoy AC     32:20 M40 83
40 Edmond Kinane St Nicholas AC     32:20 M50 112
41 Sean O Sullivan West Limerick AC     32:20 M45 25
42 Joan Ennis Grange Fermoy AC     32:21 SF 62
43 Verling Fitzgerald Galtee Runners AC     32:41 M45 37
44 Brendan Hickey St Catherines AC     32:44 M40 157
45 Gerar Hanley Mooreabbey Milers     32:47 M45 145
46 Chris O Connell St Catherines AC     32:49 M40 196
47 Eoin Butler Churchtown Roadrunners     32:50 M40 172
48 David O'Keeffe Mitchelstown     32:51 SM 228
49 Fancis Morrisson Grange Fermoy AC     32:54 M40 103
50 Shane Hanley Galtee Runners AC     32:56 M40 14
51 Billy lenihan Grange Fermoy AC     33:03 M50 84
52 Kieran Murphy St Catherines AC     33:05 M40 227
53 Jason Crosbie Eagle AC     33:06 SM 146
54 Willie McNamara Mitchelstown     33:14 M40 185
55 Mike Griffin Dooneen AC     33:19 M40 243
56 St John O Connor Mallow AC     33:23 M45 66
57 Alan Murphy Midleton AC     33:28 M40 107
58 Niall Lynch Kilmallock     33:30 M40 193
59 Orla O Rourke Ballymore Cobh AC     33:34 SF 177
60 Kieran Duggan Galtee Runners AC     33:36 M45 9
61 Ciaran O Gorman Galtee Runners AC     33:38 SM 57
62 Sephen Ryan Ballymore Cobh AC     33:40 M45 149
63 Dave Bartley Blackwater Tri     33:43 M50 10
64 Denis Carroll Eagle AC     33:45 M55 233
65 Clotilde Fitzgibbon Grange Fermoy AC     33:46 SF 79
66 Keith Buckley Grange Fermoy AC     33:58 SM 73
67 Mark Nyhan Grange Fermoy AC     34:01 M50 181
68 Thomas Murphy Kildorrery Harriers     34:04 SM 75
69 Kieran Dorgan Fermoy     34:08 M45 63
70 Ray Kenny Grange Fermoy AC     34:08 M40 106
71 Annette O Reilly Kilfinane AC     34:13 SF 139
72 Donal O Regan Galtee Runners AC     34:15 SM 13
73 Kieran Harte St Catherines AC     34:24 M50 42
74 Pat Kennedy Kildorrery     34:27 M40 197
75 Gwen Conroy Watergrasshill AC     34:37 F40 153
76 Gerard Walsh Galtee Runners AC     34:40 M50 69
77 Anita Loche Cork     34:41 SF 232
78 John Delaney Grange Fermoy AC     34:46 M45 113
79 Lisa Crowley Watergrasshill AC     34:50 F40 204
80 Noel Fitzgerald Mitchelstown     34:51 SM 15
81 Kevin Doyle Fermoy     35:00 M45 68
82 Michael O Mullain St Finbarrs AC     35:03 M40 141
83 Martin Daly Eagle AC     35:10 M40 54
84 Pat Bransfield St Nicholas AC     35:16 M55 171
85 Noel O Connor Fermoy     35:19 SM 191
86 Kieran Twomey       35:20 M50 187
87 Jack Thebault St Nicholas AC     35:21 M50 60
88 John O Sullivan Mallow AC     35:25 SM 65
89 John Swanton Eagle AC     35:55 SM 74
90 Patrick Bowe Moyne ac     35:58 M45 90
91 Ashleigh Byrne BTC     36:01 SF 203
92 Richard Morrison St Nicholas AC     36:04 M40 144
93 Michael Bailey Ballyporeen     36:08 SM 194
94 Liam O Sullivan West Limerick AC     36:11 M40 76
95 Eamon McGrath       36:16 M50 246
96 Edmond Forde Mitchelstown     36:34 M45 180
97 Ausra MacKeviciute Dundrum AC     36:34 SF 168
98 Willie Cody Grange Fermoy AC     36:36 M45 190
99 Anthony Patterson Bweeng Trialblazers     36:36 M45 11
100 Jenna Leetch St Nicholas AC     36:42 F35 87
101 Ned O Brien Clonmel AC     36:44 M60 53
102 Eamonn O Connor Kerrygold Mtown     36:48 SM 20
103 Nick Roche Mitchelstown     36:57 SM 59
104 Ann Geary Ballyduff     37:13 F40 30
105 Peter Curtin Glenville     37:19 M40 154
106 Mike Hennessy Grange Fermoy AC     37:23 M40 200
107 Paul Evans St Nicholas AC     37:27 M40 98
108 Clement Lenord Kerrygold Mtown     37:32 F35 71
109 Paddy Leonard Mitchelstown     37:33 SM 208
110 Mark Pyne Grange Fermoy AC     37:34 M40 235
111 Donal o Brien St Nicholas AC     37:37 M65 125
112 James Hanley Mitchelstown     37:40 SM 229
113 Catherine O Sullivan Galtee Runners AC     37:43 F40 17
114 Dermot Johnson Bartlemy     37:46 M45 86
115 Stephen Dalten Blackwater Tri     37:47 SM 4
116 Anthony O'Brien       37:56 M40 250
117 Liam Keane Araglen     38:09 SM 201
118 Trevor Moore Cork     38:10 M40 137
119 Brendan Hannon Kildorrery     38:10 M45 164
120 Gary Relihan Mallow AC     38:12 M40 126
121 Georgina Cunningham St Catherines AC     38:31 F40 140
122 Rose Bartley Max fitness     38:37 F40 93
123 Anthony Russell Cahir meet train     38:40 SM 102
124 Niall Pearse Pallasgreen     38:42 M45 91
125 Geraldine Hartnet Grange Fermoy AC     38:46 SF 43
126 Martina Aherne West Limerick AC     38:47 F35 26
127 Seamus Dorney Mitchelstown     38:49 M55 116
128 Kevin Quilligan Mallow AC     38:57 M60 110
129 JJ casey An Post eir     39:02 M60 99
130 Majella McNamara Galtee Runners AC     39:13 F40 186
131 John Howard Fermoy     39:16 M50 155
132 Noreen O Keeffe Watergrasshill AC     39:20 F45 100
133 John Hanrahan       39:31 SM 3
134 Ella Kelleher Ovens     39:45 SF 242
135 Shane Smyth Rathcormac     39:51 SM 108
136 Paddy Ryan St Catherines AC     39:54 SM 78
137 Joan Looby St Nicholas AC     39:57 F45 109
138 Mary Therese Flynn Mallow AC     40:01 F40 127
139 Emelia Dorgan Grange Fermoy AC     40:03 F35 64
140 Maurice Tobin Grange Fermoy AC     40:03 M65 159
141 Kevin Doyle Mitchelstown     40:06 SM 7
142 Kevin English Kildorrery     40:07 SM 133
143 Kate Crowley Cork     40:07 SF 166
144 Neil Quinlan Galtee Runners AC     40:08 SM 147
145 Rory McLoughlin Ballyporeen     40:27 M45 115
146 Edmond O'Dwyer Galtee Runners AC     40:34 M65 249
147 Melissa McCarthy Clonmel AC     40:34 F35 19
148 John Walshe East Cork AC     40:36 M65 39
149 Jamie Walsh Galtee Runners AC     41:08 M40 18
150 Noreen Daly St Catherines AC     41:11 F45 51
151 Ben Lynch Mitchelstown     41:16 M65 170
152 John O  Gorman Mitchelstown     41:17 SM 122
153 John Gallagher Kildorrery     41:33 M45 55
154 RoseMary Wiley Galtee Runners AC     41:48 SF 198
155 Maurice Jacob St Nicholas AC     41:49 M60 88
156 Nelius O Flynn St Nicholas AC     41:49 M50 89
157 Jan O Dwyer Dundrum AC     41:50 F40 97
158 Sarah Russell Araglen     41:52 SF 49
159 Elaine Clancy Mitchelstown     41:58 SF 121
160 Jack O Rourke Mitchelstown     42:03 JM 1
161 Michael O Rorke Mitchelstown     42:04 SM 2
162 Brian Browne Bartlemy     42:17 M45 241
163 Aileen Murphy Galtee Runners AC     42:20 F35 47
164 Sabrina Hickey Galtee Runners AC     42:21 F40 163
165 Les Mahon Grange Fermoy AC     42:27 M45 237
166 Corina Sheehy       42:31 F40 248
167 Sean O Donovan       42:31 M40 189
168 Michael O Gorman Mitchelstown     42:37 JM 120
169 Susan Conneely Ballyneety     42:40 F40 45
170 Marie Chawke Ballyneety     42:40 F35 46
171 Marie Fuller       42:46 F40 183
172 Elizabeth Lynch Kerrygold Park     42:47 F40 205
173 Barry Collins St Nicholas AC     42:50 M40 130
174 Mags Goggin Fermoy     42:54 F35 160
175 Elaine Murphy Dundrum AC     42:55 F45 95
176 Fiona O Keeffe Mallow AC     42:55 F45 151
177 Lauren Fitzgerald Galtee Runners AC     42:59 JF 202
178 Pat Murray Watergrasshill AC     43:01 M45 245
179 Fiona Feeney St Catherines AC     43:03 SF 162
180 Marie Feeney Ballyduff     43:10 SF 31
181 Aidan Dalton St Nicholas AC     43:23 SM 240
182 Marguerite Coffey Galtee Runners AC     43:38 SF 199
183 Jerry Forde Blarney     43:41 M65 77
184 Rosaire Kiely Max runners     43:56 F40 23
185 Deirdre Kiely Max runners     43:56 F40 24
186 William Kiely Fermoy     43:56 M40 22
187 Patrica Moloney Dundrum AC     44:09 F45 96
188 Allen Cotter St Nicholas AC     44:36 SM 111
189 Lesley Feeney St Catherines AC     44:39 M55 161
190 Denise Murphy St Nicholas AC     44:46 F45 92
191 Seamus Magner Kildorrery     45:00 M50 118
192 Fiona Crispie Glanworth     45:21 F45 123
193 Catriona Browne Kildorrery     45:21 F40 119
194 Carol Collins St Nicholas AC     45:53 F50 179
195 Angela O Mahoney Grange Fermoy AC     46:07 F50 124
196 Deirdre Fitzgibbon Crosshaven     46:19 F40 129
197 Norma Harrington Galtee Runners AC     46:25 F60 158
198 Noreen Hannon Mitchelstown     46:33 F40 165
199 Michael Coffey Mitchelstown     46:33 F35 134
200 Noirin Collins       46:37 F35 132
201 Karen Leahy Ballymore Cobh AC     46:42 F40 148
202 Niamh Magner Kildorrery     46:57 SF 117
203 Padraigin Riggs Mooreabbey Milers     47:25 F60 105
204 Kevin Barry Conna     47:49 M50 143
205 Betty Walsh St Catherines AC     47:57 F40 142
206 Conor McCarthy Blackwater Tri     48:04 SM 156
207 Elaine Moore Glanmire     48:21 F35 136
208 Marie Phelan Glanmire     48:38 SF 231
209 Joan O Connor Galtee Runners AC     48:52 F55 72
210 Mike Casey Galtee Runners AC     48:59 M50 184
211 Niamh Pyne St Catherines AC     49:30 F40 236
212 Susan Gorski Elton     49:51 F35 244
213 Len Hanrahan Mallow AC     49:52 M45 40
214 Susan Brown       50:07 F40 247
215 Catriona Ryan Mallow AC     50:08 F35 206
216 Peadar Lucey Mallow AC     50:09 M40 207
217 Meabh English Mitchelstown     50:32 SF 176
218 Deirdre English Mitchelstown     50:32 SF 150
219 Jean Russell Ballyporeen     50:38 SF 230
220 Ellen Fitzgerald Doneraile AC     50:38 SF 209
221 Conor Riley Mitchelstown     51:56 JM 5
222 Matthew Riley Mitchelstown     51:56 SM 6
223 Monica Roche Galtee Runners AC     52:04 JF 169
224 Mary Lee St Catherines AC     52:39 F55 178
225 Mary Meaney Mitchelstown     52:43 F50 211
226 Linda Murphy       53:29 F40 67
227 Julie Murphy Ballyhooley     53:31 F35 70
228 Rachel O Sullivan Mitchelstown     53:32 JF 32
229 Niamh Lewis Mitchelstown     53:32 JF 33
230 Carolanne Sheehy Grange Fermoy AC     54:08 F40 138
231 Liz Hartnett Grange Fermoy AC     54:12 JF 28
232 Pauline O Connor Grange Fermoy AC     54:12 F35 192
233 Emma Russell Cahir meet train     55:18 SF 101
234 Breda Kennedy St Nicholas AC     55:39 F45 174
235 Trish O Donoghue Cahir meet train     55:57 F45 175

2018 Race Results

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Accurate Timing

Learn how our system works

View

Premier Timing Systems

2018 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results