Home  >  2017 Race Results  >  Galtee Runners 8K Race Results

Galtee Runners 8K Race Results

 

Galtee Runners 8K Race Results      
           
Place Athlete Name Club Category Gun Time Bib #
           
1 David Mansfield Clonliffe Harriers SM     24:54 200
2 Eric Curran Leevale SM     25:08 151
3 Eoin Sugrue Banteer SM     26:36 192
4 Donal Coakley Leevale SM     26:38 222
5 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo SM     27:09 234
6 Bryan Crowley Watergrasshill AC M40     27:19 220
7 John Murray Grange Fermoy Ac M45     28:13 227
8 Kealan O'Connor Grange Fermoy Ac M40     28:16 191
9 Dennis Lyons St Finbarrs AC M40     28:22 199
10 Mark Collins Max Runners SM     28:40 198
11 David Hanlon Limerick AC M40     28:52 215
12 John Beecher St Catherines SM     29:05 244
13 Edwin Cashman Midleton AC SM     29:20 178
14 Peader Lucey Mallow M40     29:30 286
15 Allan Carr St Catherines SM     29:46 289
16 Patrick Roche Carrick an Suir A/C SM     29:51 488
17 Brendan O Mahony Grange Fermoy M45     29:54 459
18 Gavin O Regan Grange Fermoy Ac SM     29:55 473
19 Eamonn Doyle Grange Fermoy M40     30:13 154
20 Eddie O Brien Galtee Runners JM     30:18 457
21 Orla Tuohy Fermoy SW     30:19 455
22 Janusz Chelstowski   SM     30:20 153
23 Darren Flynn Grange Fermoy M40     30:24 190
24 John Gray Grange Fermoy Ac SM     30:37 136
25 Joe Gough West Waterford M60     30:49 486
26 Maurice Hope An Bru AC SM     30:53 254
27 Dave O Connor St Catherines SM     31:03 287
28 Sean Twohig Duhallow AC SM     31:14 170
29 Johnny O Sullivan Galtee Runners M45     31:25 132
30 Verling John F Fitzgerald Galtee Runners M45     31:36 138
31 Patrick Bowe Moyne AC M45     31:39 185
32 Francis Morrisson Grange Fermoy W40     31:44 237
33 Tony McMahon Kilmallock AC M55     31:46 217
34 Grainne O Callaghan North Cork AC SW     31:47 147
35 Alan O Brien Mitchelstown SM     31:50 247
36 Joan Ennis Grange Fermoy Ac W50     31:57 195
37 Kevin Hayes St Catherines M40     32:04 494
38 David Yelverton Watergrasshill AC SM     32:05 219
39 Conor Clancy Mitchelstown JM     32:09 231
40 Ciaran O Gorman Galtee Runners SM     32:12 146
41 James Moakley Kilworth SM     32:16 513
42 Paul Doyle Grange Fermoy M40     32:18 224
43 Peter O Brien Grange Fermoy SM     32:21 264
44 Ellen Hanley Grange Fermoy W40     32:29 163
45 Niall Bennis Limerick Country Club Ac SM     32:44 259
46 Brendan Collins St Nicholas AC M40     32:49 175
47 Denis Guiry Donoughmore M45     32:53 275
48 Kevin Doyle Grange Fermoy M45     32:59 242
49 Neil Proven Clonmel Ac M50     33:00 276
50 Bill O Keeffee St Catherines M50     33:04 267
51 Billy Lenihan Grange Fermoy Ac M50     33:06 265
52 Edmond Kinane St Nicholas AC M50     33:09 149
53 Donie Dwane Kilmallock AC M40     33:16 203
54 Cathal Daly Mallow Ac M40     33:17 297
55 Shane Hanley Galtee Runners M40     33:20 141
56 Stephen Ryan Ballymore Cobh M45     33:27 454
57 Brendan Hickey St Catherines M40     33:27 299
58 Neil Quinlan Galtee Runners SM     33:35 155
59 Jennifer Montague Cobh SW     33:36 294
60 Denis McCarthy East Cork AC M50     33:40 159
61 Charlene Wiley Galtee Runners SW     33:46 243
62 Denis Carroll Eagle Ac M55     33:49 501
63 Mike Griffin Dooneen AC M40     33:53 453
64 Liam Molan   SM     34:02 470
65 Anthony Russell   SM     34:06 482
66 Gillian Sohun Grange Fermoy Ac W45     34:06 225
67 Don Walsh   SM     34:08 469
68 Eamonn McGrath Fermoy M45     34:11 516
69 Michael Abernehy Midleton AC SM     34:11 283
70 John Paul McCarthy Kilmallock AC SM     34:13 201
71 John O Connor St Nicholas AC M40     34:17 284
72 Pat Kennedy Kildorrery M40     34:20 490
73 Mark Nyham Grange Fermoy Ac M50     34:23 478
74 Vadim Lisanskij Kilmallock AC SM     34:33 204
75 Michael Whelan   M55     34:36 280
76 Vincent Murphy Watergrasshill A/C M40     34:41 485
77 Keith Buckley Grange Fermoy SM     34:55 197
78 William McNamara   M40     34:57 128
79 Mark Pyne Grange Fermoy M40     35:16 515
80 Tommy Lee Kilfinane AC M45     35:19 282
81 John Tobin Kilworth M40     35:28 524
82 Blaithin Keating Watergrasshill A/C W40     35:30 173
83 Don Pyne Grange Fermoy Ac SM     35:33 228
84 Seamus Girdsky New York JM     35:36 300
85 Ned O'Brien Conmel A/C M60     35:40 184
86 Kieran Twomey   M50     35:47 489
87 Jack TheBault St Nicholas AC M50     35:47 236
88 Denis Davern Galtee Runners M50     35:51 137
89 Catherine O Sullivan Galtee Runners W40     35:52 214
90 John Swanton Galtee Runners SM     36:03 156
91 Mick Roche Rebelb654CF SM     36:10 223
92 Conor Murphy Clonmel Ac SM     36:21 484
93 Dermot Johnmson Bartlemy M45     36:31 274
94 Aidan Barry St Catherines M45     36:37 507
95 Kieran Murohy St Catherines M40     36:39 503
96 Colette O Donoghue Watergrasshill AC W35     36:40 218
97 Maurice Tobin Grange Fermoy Ac M65     36:45 260
98 Paul Brophy Rathcormac M40     36:50 273
99 Aodhyan Twohig   SM     36:51 456
100 Paul Mulcahy St Catherines M50     37:04 261
101 Niamh Morrissey   SW     37:13 152
102 Anna Erfurth Carrigtwohill Ac W35     37:19 268
103 Gerard Burke St Nicholas AC M40     37:23 451
104 Aisling McEvoy Watergrasshill A/C W35     37:42 172
105 Lukasz Wokilinski Galtee Wheelers SM     37:45 492
106 Aidan O Donovan Midleton M40     38:04 480
107 Ray Kenny Kilworth M40     38:05 479
108 Paul Aherne Kilfinane AC M40     38:07 148
109 Pat Bransfield St Nicholas AC M55     38:07 230
110 Roisin Ronayne   W40     38:13 202
111 Ray Hayes   M40     38:16 258
112 Rick Houghton   M45     38:18 499
113 Alan Murphy Midleton M40     38:19 481
114 John Fox   M45     38:21 462
115 Gerard Condon   M50     38:27 504
116 Des White Grange Fermoy Ac M50     38:27 196
117 Ed O Dwyer Galtee Runners M65     38:35 167
118 Mary Pyke Mooreabbey Milers W45     38:42 177
119 James Hanley   SM     38:44 508
120 Michael Reynolds Kilmallock AC M60     38:50 263
121 Derry Tierney Churchtown M50     38:52 208
122 John Gallagher Kildorrery M45     38:56 279
123 Seamus Dorney   M55     39:03 179
124 Barry Leonard   M40     39:04 257
125 Eddie Prendergast Clonmel Ac M55     39:06 474
126 Catherine Clancy St Catherines W50     39:12 160
127 Georgina Cunningham St Catherines W40     39:19 255
128 Diarmuid Molan Mitchelstown SM     39:25 530
129 Adrian Tanner St Catherines M40     39:25 271
130 Grainne Whalley Mallow W40     39:30 142
131 John Drishane St Nicholas AC SM     39:31 150
132 Pat Murphy Watergrasshill A/C M45     39:32 498
133 Carol Lewis Galtee Runners SW     39:32 133
134 Ben Begley   SM     39:41 278
135 Mellissa McCarthy Clonmel AC W35     39:42 232
136 Patricia Barry St Catherines W40     39:43 506
137 John Howard   M45     39:56 467
138 Emilija Dorgan Grange Fermoy Ac M40     40:17 256
139 Maire Murphy Knochanoer SW     40:25 502
140 David Hutton Team HH SM     40:33 207
141 Meg Murphy Mallow W50     40:35 246
142 Lisa Finn Mallow W40     40:37 253
143 Darragh Wiley Malow M45     40:37 288
144 Alan Looby St Nicholas AC M45     40:42 157
145 Patrick Morrisson St Nicholas AC M45     40:43 187
146 Rory McLoughlin Ballyporeen M45     40:46 463
147 John Walshe East Cork AC M65     40:56 158
148 Etha Murphy St Nicholas Ac W45     40:58 466
149 Jenna Leetch St Nicholas AC W35     40:59 180
150 Liz Foley St Nicholas AC W45     41:07 465
151 Anthony O'Brien   M40     41:08 517
152 Paudie Donegan   M40     41:09 518
153 Andreas O Regan Team HH SM     41:09 205
154 Aileen Cotter St Nicholas A/C W35     41:30 161
155 Colin Kinnane Kilmallock AC SM     41:39 186
156 Margie O Connor Churchtown SW     41:44 211
157 Grainne Lynch Mitchelstown W40     42:00 510
158 PJ Quirke Pallasgreen M55     42:03 140
159 Aisling Carey Killmallock AC W35     42:04 188
160 Jamie Walsh Galtee Runners SM     42:12 139
161 Mary Shanahan Dundrum A/C W35     42:14 194
162 Brianna Colfer Galtee Runners SM     42:17 212
163 Sabrina Hickey Galtee Runners W40     42:19 176
164 Sarah Gough KCH SW     42:21 487
165 Elaine Murphy Dundrum AC W45     42:24 182
166 Aileen Murphy Galtee Runners W35     42:41 162
167 Catherine Hanlon Churchtown W40     42:46 210
168 Michael O Hanrahan Ballyporeen M40     42:53 285
169 Kadren Geasley Ballymore Cobh W35     42:55 291
170 Brendan Hennessy An Bru M40     43:02 497
171 Nelius O Flynn St Nicholas M50     43:16 270
172 Oliver Murphy Grange Fermoy M40     43:22 169
173 Katie Murphy Churchtown W35     43:34 239
174 Trach Doody Mallow W40     43:50 249
175 Rchard O Meara Galtee Runners SM     43:50 527
176 Julie Ryan Ballyduff W45     44:15 512
177 Jerry Forde Blarney - Enniscarra M65     44:19 174
178 Marie Keneally Araglen W40     44:19 511
179 Patricia Moloney Dundrum AC W45     44:20 181
180 Myles McHugh Clonmel AC M70     44:22 183
181 Niamh pyne Max Runners W40     44:28 514
182 Sinead Smyth Cahir SW     44:29 523
183 Andy Moloney Cahir M45     44:29 522
184 Angela O Mahony Grange Fermoy W45     44:43 292
185 Gerard McSweeney St Nicholas A/C M50     44:47 193
186 Noreen Hannon   W35     44:49 460
187 Brendan Hannon   M45     44:49 461
188 Noreen Daley Conna W45     44:57 189
189 Carol Condon   SW     45:01 505
190 Leslie Feeney Conna W55     45:08 526
191 Emer Lee Kilfinane AC W50     45:37 281
192 Michelle Middleton Charleville W45     45:39 471
193 Pat O Keeffe North Cork M65     45:39 452
194 Aoife Gilbane Kilfinane AC SW     45:45 495
195 Mary Lee Conna W55     45:47 525
196 Mary Hyland   SW     46:05 509
197 Denise Murphy St Nicholas AC W40     46:12 235
198 Martina Moloney Churchtown W35     46:22 209
199 Maria Herlihy Killarney SW     46:39 240
200 Anita Herlihy Churchown W35     46:40 241
201 Eithne Bermingham Grange Fermoy W45     46:43 519
202 Edwina Casey Galtee Runners SW     46:51 464
203 Rosemary Wiley Galtee Runners W35     46:51 476
204 Lisa Brenock Galtee Runners W40     46:51 238
205 Norma Harrington   W60     46:54 477
206 Anne Lynch Galtee Runners W40     47:01 266
207 Mary Colfer Galtee Runners W55     47:01 213
208 Aisling O Neill Mallow Ac W40     47:30 250
209 Yvonne Kertsch Buttevant W40     47:30 475
210 Colette Lewis   W40     47:39 126
211 Carol Collins St Nicholas W50     47:47 269
212 Bridget Fuller Lismore W45     47:55 491
213 Michelle Lenihan Ballingarry SW     48:15 496
214 Olivia Murphy Mallow W40     48:24 245
215 Oonagh Carey Rathcormac SW     48:44 277
216 Joan O Connor Galtee Runners W55     49:14 468
217 Grainne Browne Mitchelstown JW     49:14 171
218 Paul Ennis Team HH SM     49:20 206
219 Mark Ryan Charleville M45     49:27 472
220 Suzanne Countny   W50     49:29 233
221 Cathy Bailey Galtee Runners W40     49:31 500
222 Cathy O Brien   W60     49:31 144
223 Helen Kelly   W35     49:39 127
224 Mark Wade   M40     49:42 483
225 Noreen Holmes Tipperary W50     50:06 165
226 Helen Mehigan Mallow W45     50:27 229
227 Amanda Lenihan Grange Fermoy SW     50:35 262
228 Janette Power Grange Fermoy SW     50:36 252
229 Noreen Kennedy An Bru AC SW     50:50 166
230 Sophie Graham   SW     51:00 226
231 Marie Barry St Nicholas AC W35     51:12 168
232 Yvonne Linehan   W35     51:17 298
233 Claire Lomansney Grange Fermoy W35     51:28 251
234 Liz Hartnett Grange Fermoy Ac SW     51:39 248
235 Frances O leary North Cork SW     51:39 293
236 Amanda Ryan North Cork SW     52:10 290
237 Maggie Dunne Grange Fermoy W70     52:21 458
238 Kathleen Casey   W50     52:23 143
239 John Casey   M55     52:24 145
240 Trish Hally Tipperary W40     52:39 164
241 Teresa Sweeney Mitchelstown W35     52:58 221
242 Ian O Sullivan North Cork AC SM     53:36 295
243 Aoife Collins Charleville W45     53:36 296
244 Breda Kennedy St Nicholas Ac W45     55:46 272
245 Andrea Quirke St Nicholas SW     56:06 216
246 Richie Lillis   JM     56:22 521
247 Richard Lillis   M45     56:22 520
248 Martina Cliffe Blackwater W50     58:54 493
249 Trevor Donoher   M40   1:00:41 135
250 Mairead O Brien   W35   1:00:41 134
251 Madry Meeney   W50   1:01:51 528

2017 Race Results

Accurate Timing

Learn how our system works

View

Another

Introduction message

View

Premier Timing Systems

2018 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results