Home  >  2016 September and October Results  >  Glounthaune 4 Mile Road Race Results

Glounthaune 4 Mile Road Race Results

  Glounthaune Community Association 4 Mile Road Race      
           
Place Athlete Name Club Division Time Bib #
1 Eric Curran Leevale AC SM     20:00 37
2 John O Connell Leevale AC SM     21:21 36
3 Cornelius Marshall St Finbarrs M40     21:55 95
4 Barry Minnock Rarhfarnham M40     22:41 187
5 Donal Coakley Leevale AC SM     22:56 25
6 Nigel Sheehan Youghal SM     22:59 81
7 Brian Shiels Cobh M40     23:28 113
8 Kieran O Sullivan Garda AC M40     24:16 110
9 Alan Daly Watergrasshill M40     24:31 114
10 David Sullivan Carrigtwohill M40     24:42 8
11 Mick Murphy Midleton AC M40     24:56 22
12 James Ryan Eagle AC M50     24:57 143
13 Liam Murphy Watergrasshill AC M50     25:09 115
14 Michael Murphy St Finbarrs AC M50     25:10 70
15 Kevin Smith Midleton AC M40     25:16 72
16 Dara O Sullivan Douglas SM     25:27 17
17 Denis Kelleher Leevale AC M50     26:02 76
18 Sean Maher Midleon AC SM     26:03 1
19 Dermot Kelly Glanmire M40     26:14 153
20 Don McDonald Midleton AC SM     26:17 119
21 Bill O Keeffe St Catherines M50     26:19 126
22 JP McSherry Borrisoleigh Track Attack M40     26:21 131
23 Helen Gilroy Midleton AC SW     26:22 21
24 Niall Kavanagh Ballymore Cobh AC SM     26:26 24
25 Richard Piotrowsk Eagle AC M50     26:33 77
26 Brian Wallace Little Island SM     26:41 99
27 Richard Fitzgerald Wibbly Wobbly Wonders M50     26:53 149
28 James Fletcher Galtee Runners M40     27:07 101
29 Patrick Walsh Eagle AC SM     27:17 88
30 Stephen O Riordan Carrigtwohill SM     27:20 140
31 Gerard Geary Fota Island SM     27:32 220
32 Sean Norris Aghada AC SM     27:40 83
33 Damien O Riordan Glanmire SM     27:43 128
34 Anthony O'Shaughnessy Glounthaune SM     27:44 186
35 John Geary Glanmire SM     27:51 185
36 Thomas Gross LTF Marpingen M50     27:55 66
37 Susan McGrath Carrigtwohill SW     27:58 31
38 Neilus Aherne Midleton AC M50     28:04 92
39 Willie O Riordan St Brendans AC M50     28:07 120
40 Patrick Murphy Ladysbridge M40     28:09 183
41 Martin Drake Youghal AC M50     28:11 130
42 Dolores Duffy Watergrasshill AC W40     28:12 147
43 Chris Grayson Kerry Crusaders M40     28:12 146
44 Denis Dunne Glanmire SM     28:14 68
45 Fionn O Brien Nemo SM     28:20 55
46 Brid Normoyle Cork Tri Club W40     28:25 145
47 Kieran Walsh Kilworth M40     28:26 194
48 Gwen Conroy Watergrasshill W40     28:30 137
49 Darragh O Sullivan Cobh M18     28:40 53
50 Mary O Keeffe Midleton AC W50     28:41 118
51 Charles Russell Glanworth M40     28:43 109
52 Trevor Moore Glanmire SM     28:58 90
53 Ger Browne Glenville M50     29:01 27
54 Sean O Riordan Midleton M40     29:01 212
55 Ronan McManus Midleton AC M40     29:06 219
56 Joe Mannion Unattached M40     29:21 152
57 Kevin O Donoghue Glounthaune M50     29:30 148
58 Keitaro Ado Rochestown M50     29:37 122
59 Robin O Donoghue Glanmire SM     29:53 191
60 Tomas MacCormaic Clochrua M40     29:58 216
61 Patrick O'Connell Togher AC SM     29:58 178
62 Paul Kierans Midleton AC M50     30:02 188
63 Sylvie O'Mahony Youghal AC M50     30:09 82
64 Dympna Connolly Eagle AC W40     30:12 3
65 Donal O Suilleabhain Allihies SM     30:16 39
66 James Forrest Watergrasshill AC M40     30:18 184
67 Niall O Driscoll Gilead M40     30:31 34
68 George Bulman Youghal AC M50     30:31 65
69 Brian Blake St Finbarrs M50     30:32 138
70 Jimmy O'Sullivan Wibbly Wobbly Wonders M50     30:33 107
71 Hugh Cronin Knockraha SM     30:39 7
72 Kieran Hayes Little Island M50     30:45 156
73 Ian O'Sullivan NRG SM     30:59 154
74 Brendan O'Donnell Glounthaune M18     31:07 62
75 Nikola Barrett Glounthaune W40     31:09 193
76 Joe Healy Glounthaune SM     31:11 103
77 Emmett O'Sullivan Glanmire M18     31:14 86
78 Susan Lyne Douglas SW     31:19 87
79 Ryan Fowler Glanmire M18     31:30 85
80 Seamus Stone Youghal M50     31:40 207
81 Dave Herlihy Murphys Rock M40     31:43 73
82 Justine Looney Leevale AC SW     31:51 93
83 Tom O Neill Ballintotis F4L M50     32:20 127
84 Gerard Walsh Kilworth M50     32:24 195
85 Auril Crowley Cloyne W50     32:25 91
86 Paddy O'Donnell Glounthaune M18     32:30 61
87 Una Buckley St Finbarrs SW     32:34 144
88 Brendan Tobin Glounthaune M40     32:35 4
89 Denise Hickey Leamlara W40     32:39 210
90 Adrian Trant Ballincollig M40     32:40 74
91 Shane Healy Glounthaune M40     32:44 15
92 Alan Morley Midleton AC M40     32:49 123
93 Sonya O'Brien Leevale W50     32:54 78
94 Caroline Dwyer Belgooly SW     33:12 20
95 Michael Jennings Glanmire SM     33:17 56
96 James Spillane Coachford M40     33:21 124
97 John Walshe East Cork AC M50     33:27 106
98 Kerry Constant Cork M50     33:28 142
99 Emer Sullivan Carrigtwohill W40     33:32 9
100 Mark Fuller Midleton M40     33:49 214
101 Tony Leahy Cork Tri Club M50     33:50 97
102 Tom O Brien Cloyne M50     33:52 30
103 Peter Cowley Fota RC SM     33:55 18
104 Helen Cowley Fota RC SW     33:55 19
105 PJ Owens Glanmire M40     33:56 176
106 Brian Kavanagh EMC Ballinacurra M50     33:56 208
107 Oisin Cummins Blarney SM     34:00 102
108 John Byrne Little Island M50     34:03 150
109 Liam Barry Glounthaune M50     34:06 51
110 Michael Buckley Nenagh Tri SM     34:10 155
111 Jamie Walsh Galtee Runners SM     34:28 75
112 Clodagh Hegarty Aghada RC W40     34:31 116
113 Brian Johnston Glounthaune M40     34:43 141
114 Paula O Sullivan Midleton AC W40     34:47 14
115 Evelina Calderwood Glounthaune W40     34:59 26
116 Brid Murphy Glounthaune W40     35:00 16
117 Pat Fitzgerald Ballinacurra M40     35:00 100
118 Elaine Moore Glanmire SW     35:04 89
119 Kathryn Byrne Unattached W50     35:09 201
120 Ruth Phelan Ballymore W50     35:14 139
121 Margaret Bohan Pat Walch Running W50     35:17 105
122 Nessa Stokes Douglas SW     35:22 94
123 Luke Cronin Knockraha M18     35:30 6
124 Don Buckley Wibbly Wobbly Wonders M50     35:32 98
125 Mary Forde Cobh W40     35:34 52
126 Martin McCarthy Wilton M50     35:54 104
127 Rob Holland Glouthaune M50     35:57 41
128 Tadgh Hanley Watergrasshil AC M50     36:02 11
129 Dan O'Regan Ovens M50     36:04 67
130 Melissa O Neill Aghada AC SW     36:06 189
131 Anne Collins Carrigtwohill W50     36:11 218
132 Bryan Crowley Watergrasshill AC M40     36:11 217
133 Caroline O'Donovan Whites Cross W40     36:25 177
134 John O Callaghan Glanmire M40     36:37 206
135 Margaret Murphy Glanmire W40     36:40 205
136 Mary Tobin Delaney Glanmire W40     36:45 63
137 Celine Morley Ballinacurra W40     37:01 181
138 Carol Hartnett Glanmire W40     37:13 108
139 John Buckley Ballinacurra M40     37:28 179
140 Joan O Connor Galtee Runners W50     37:38 111
141 Lorna Dennehy Glounthaune SW     37:39 202
142 Gerard Barry Glanmire SM     37:49 136
143 Helena Bryne Ballinacurra SW     38:02 182
144 Sharon Green Wibbly Wobbly Wonders SW     38:16 209
145 Carol Harpur Glounthaune W40     38:23 125
146 Orla O Callaghan Glanmire SW     38:25 135
147 Therese O Donovan Cobh W40     38:35 196
148 Bartholomew Kearney Leevale AC M50     38:37 211
149 Adrienne McKenna Knockraha W50     38:38 157
150 Gavin Coleman Park Run Macroom M50     39:12 71
151 Ann Hayes Wibbly Wobbly Wonders W50     39:22 134
152 Carmel Cotter Glounthaune W50     39:22 47
153 Donal O'Donoghue Little Island M40     39:42 192
154 Sinead Cullinane Glounthaune W50     39:50 45
155 Gillian Kenneally Glounthaune SW     39:51 57
156 Norene Browne Glounthaune W40     39:54 54
157 Siobhan Cunningham Aghada AC W40     39:58 84
158 Ian Kohler Midleton AC M50     40:01 5
159 Aine Kelleher Glanmire W40     40:10 151
160 Jacinta Burke Glanmire SW     40:10 117
161 Aoife O Mahony Glanmire W40     40:23 198
162 Ann Marie Phelan Unattached W50     40:32 23
163 Caroline Brosnan Glounthaune W40     40:32 44
164 Ann-Marie O'Sullivan Glounthaune SW     40:32 48
165 Rachel O'Donoghue Glounthaune SW     40:34 58
166 Kathleen Twomey Glounthaune SW     40:34 60
167 Dolores O Donovan Mount Uniacke W50     40:43 132
168 Judith Kelleher Glouthaune Running Club W40     41:06 28
169 Paula O Halloran Glouthaune Running Club W40     41:06 29
170 Iesult O Connor Glouthaune SW     41:33 35
171 Jennifer Walsh Douglas W40     42:00 112
172 Susan Law Glounthaune W50     42:02 10
173 Jennifer Smith Glounthaune W40     42:03 80
174 Helen Kenny Glounthaune W50     42:06 43
175 Deirdre Hallahan Cork W50     42:09 50
176 Aisling Adair Carrigtwohill W40     42:15 133
177 Sarah Bermingham Glounthaune W50     42:18 42
178 Gerry Forde Unattached WC     42:50 190
179 Lorna Ni Cearbhaill Douglas SW     42:33 38
180 Una Ni Liongsigh Glouthaune W40     42:33 40
181 Jackie Farrell Glounthaune W50     42:34 215
182 Marina Moynihan Glounthaune W40     42:34 197
183 Olive Kelly Glanmire W50     43:08 121
184 Miriam Troy Ballintotas Fit W40     43:09 203
185 Sharon Murphy Ballinacurra SW     43:09 180
186 Margaret McGarry Ballintotis F4L W50     43:22 204
187 Faye McKenzie Ballintotis F4L W50     43:34 129
188 Bernie Barret Glouthaune W40     43:50 32
189 Imelda Pierce Glouthaune W50     43:50 33
190 Louise Loughran Carrigtwohill W40     43:57 2
191 Doireann Cuddy Glounthaune W18     45:50 12
192 Claire Lynch Glounthaune W40     45:52 49
193 Margaret Donovan Glounthaune SW     47:59 59
194 Caitriona Maguire Glounthaune W40     48:40 69
195 Susan Daly Glounthaune W50     50:00 64
196 Lisa Cuthbert Glanmire W40     52:15 213
197 Kate Cuddy Glounthaune W40     52:15 13
198 Lara Dwyer Glounthaune W18     54:02 79

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Another

Introduction message

View

Premier Timing Systems

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results