Home  >  2016 July August Race Results  >  Galtee Runners 8K Race Results

Galtee Runners 8K Race Results

 

  Galtee Runers 8K Race Results    
           
Place Name Club Division Time Bib #
1 Declan Moore Bilboa AC SM     25:57 62
2 Kenneth Rogers St Johns A C SM     26:20 1
3 Danny Smith Ballynonty AC SM     27:10 26
4 Mark Walsh Leevale A C SM     27:15 24
5 Paul Maloney Mallow SM     27:30 107
6 Eoin Sugrue Banteer M40     27:37 39
7 Finbarr O Dwyer Leevale A C M40     28:03 17
8 Kieran  McKeweon Watergrasshill M40     28:10 220
9 Emma Murphy St Finbarrs SF     28:20 116
10 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo AC SM     28:35 70
11 Michael Ryan Dundrum AC SM     29:14 58
12 Ian Kelly West Limerick AC SM     29:16 157
13 Kevin O Leary NA SM     29:53 161
14 PJ Carey Kilmallock AC M40     29:59 122
15 Donal Murphy Mallow AC SM     30:28 15
16 Martin Hennessy Kilfinane AC SM     30:51 42
17 Janusz Chelstowski Mitchelstown SM     30:53 78
18 JT Ryan Mooreabbey Milers SM     31:25 127
19 Tom Bennett Ballysaggart AC SM     31:35 102
20 John Gray Grange Fermoy AC SM     31:39 33
21 Denis  Kelleher Leevale A C M50     31:39 52
22 Brian O Connor Grange Fermoy AC M40     31:42 125
23 Eoin Healy Bween Trail Blazers JM     32:02 110
24 Maurice Hope An Bru AC SM     32:05 111
25 Linda Grogan Dundrum AC SF     32:09 171
26 Michael Moore Dundrum AC M50     32:10 90
27 Tony  McMahon Kilmallock AC M55     32:12 119
28 Shane Hanley Galtee Runners A C SM     32:26 55
29 Sean Mehigan Mallow AC M45     32:27 167
30 Rae Liston NA SM     32:32 176
31 Conor Bartley Grange Fermoy AC M45     32:34 149
32 Sharon Rynne Kilmurray Ibrickane SF     32:37 63
33 Darren Flynn Grange Fermoy AC M40     32:45 43
34 Aidan Buckley Mallow AC M40     32:49 20
35 Donal O Regan Galtee Runners A C SM     32:51 23
36 Mike Hayes Kilfinane AC SM     33:01 46
37 Brendan Collins St Nicholas AC M40     33:08 87
38 David O Keeffe NA M40     33:15 203
39 Liam  Butler Dundrum AC M55     33:17 3
40 Edmond Kinane St Nicholas AC M45     33:37 166
41 Michael O Callaghan Caherconlish M40     33:41 175
42 Kevin Lenihan Mooreabbey Milers SM     33:41 81
43 Phillip Brett NA SM     33:44 198
44 Donncha  Enright Kilmallock AC SM     33:45 120
45 Peter O Brien Grange Fermoy AC M40     33:48 94
46 Tadhg O Callaghan NA SM     33:54 225
47 Stephen Linehan Glanworth SM     34:01 2
48 Chris Gallahue Mooreabbey Milers SM     34:21 219
49 Eddie Walsh NA M50     34:41 121
50 Mike Griffen Dooneen AC M40     34:43 187
51 Alan  O Brien Mitchelstown SM     34:44 74
52 Liam  O Sullivan West Limerick AC SM     34:48 38
53 Trevor Kenneally Garryvoe SM     34:58 163
54 Paul Doyle Grange Fermoy AC M40     34:59 131
55 John Swanton Galtee Runners A C SM     35:02 95
56 St John O Connor St Nicholas AC M40     35:09 84
57 Tommy Lee Kilfinane AC M45     35:22 76
58 James Fletcher Galtee Runners A C M45     35:26 201
59 Mei-Ming Cronin Doneraile JF     35:27 208
60 Derek Goggin NA M40     35:27 177
61 William McNamara Mitchelstown M45     35:31 5
62 James O Brien Clonmel AC SM     35:35 195
63 Clotilde Fitzgibbon Grange Fermoy AC F45     35:35 146
64 Anna  Byrne Clonmel AC F50     35:37 105
65 David Harte Galtee Runners A C M45     35:40 13
66 Elaine O Donoghue Riverstick AC F35     35:41 136
67 Denis  Davern Galtee Runners A C M50     35:45 19
68 Johnny Bluett North Cork AC M40     35:53 115
69 Eamonn Doyle Grange Fermoy AC M40     35:54 32
70 Shane Murphy NA JM     35:55 190
71 Phillip Keane NA SM     35:55 207
72 John  Maher Fermoy M40     35:56 100
73 Brian O Riordan Kilfinane AC SM     35:56 47
74 Catherine Howard NA F50     35:57 106
75 Donie Dwane Kilmallock AC M45     35:58 113
76 Neil Quinlan Galtee Runners A C SM     36:05 181
77 John Howard Kildorrery Harriers SM     36:05 49
78 Keith Buckley Grange Fermoy AC SM     36:08 126
79 Brendan Daly North Cork AC M40     36:36 150
80 Willie Fitzgerald Kilmallock AC M55     36:39 117
81 Eamonn McGrath NA M50     36:47 155
82 Karen Kenny Grange Fermoy AC F35     36:50 185
83 Kathleen O Sullivan Kilfinane AC SF     36:59 25
84 Mick Beston Mitchelstown M55     37:00 132
85 Dave Bartley Fermoy M55     37:01 135
86 Kevin Doyle Grange Fermoy AC M40     37:12 66
87 Packie Riordan An Bru AC SM     37:20 71
88 Denis  Cogan NA M40     37:23 12
89 Ben  Lynch NA M65     37:25 174
90 Eddie O Dwyer NA M60     37:30 16
91 Kieran  Twomey Mallow M50     37:33 192
92 Michael Pratt Grange Fermoy AC M55     37:33 99
93 Donal  O Brien St Nicholas AC M60     37:37 59
94 Donal Casey Clonmel AC M45     37:42 193
95 Ciarain O Laighin Cork M40     37:46 82
96 Michael Murphy Duhallow AC SM     38:00 138
97 John Tobin Kilworth M40     38:06 186
98 Dave Roche Kildorrery Harriers M40     38:06 173
99 Lisa Buckley Mallow AC SF     38:14 22
100 Stephen Dalton Blackwater Tri M40     38:21 11
101 Sean Lane Mitchelstown SM     38:26 141
102 Paul Aherne Kilfinane AC M45     38:32 31
103 Gary Gill Cahir M60     38:50 79
104 Pat Kennedy NA M40     38:51 154
105 Nick Roche NA SM     38:55 156
106 John Fox NA M45     39:01 151
107 Aiden Barry St Catherines M45     39:06 210
108 Ben Murphy Kilfinane AC SM     39:13 45
109 Majella McNamara Galtee Runners A C W45     39:20 4
110 John Gallagher Kildorrery M45     39:24 21
111 Paddy Bourke Mooreabbey Milers SM     39:28 124
112 Maire O Sullivan Limerick Country Club W45     39:29 10
113 Mellissa McCarthy Clonmel AC F35     39:31 51
114 James Keogh Kilfinane AC M45     39:34 44
115 Robbie O Sullivan Galtee Runners A C JM     39:46 41
116 Patrick Hartigan Mooreabbey Milers SM     39:59 108
117 Barry McCarthy Freemount M45     40:08 103
118 John Howard Fermoy M50     40:12 75
119 Michael O Brien Ballincollig M45     40:33 53
120 John Drislane St Nicholas AC SM     40:36 56
121 Jamie  Hannon Mitchelstown SM     40:42 143
122 Jamies Walsh Galtee Runners A C SM     40:43 6
123 Ray Hayes NA M40     40:45 153
124 Donal Murphy Rockchater Fermoy M45     40:46 92
125 Oliver Murphy Grange Fermoy AC M40     40:47 30
126 Emilija Dorgan Grange Fermoy AC F35     40:50 101
127 Ben Begley Killmallock AC SM     40:50 96
128 Allen Cotter St Nicholas AC SM     40:54 37
129 James Hanley NA SM     41:01 204
130 Alan Looby St Nicholas AC M45     41:02 34
131 Kerry Constant NA M60     41:05 164
132 Pat Collins Fermoy M50     41:07 104
133 Helen Hennessy An Bru AC SF     41:12 147
134 Barry Collins St Nicholas AC M40     41:22 145
135 John Sheehy Mitchelstown SM     41:30 29
136 Julie Riordan North Cork AC F50     41:30 152
137 Gerard Condon NA SM     41:33 221
138 Yvonne Mason Ballybacon F40     41:41 212
139 Patricia Barry St Catherines F40     41:49 209
140 Suzanne Meskell Brosnan NA F40     42:09 213
141 Jan Domietkowski NA M45     42:27 83
142 Betty Cahill Max Runners F45     42:40 134
143 Sean Heelan Kilfinane AC M45     42:43 205
144 Carol Barry NA F45     42:44 169
145 Des McCarthy NA M55     42:47 215
146 Carmel Sheehy NA F45     42:56 40
147 Mark Clery Kilmallock AC SM     43:04 218
148 Maria O Toole NA F45     43:12 184
149 Mary Pyke Mooreabbey Milers F40     43:22 114
150 Gildas Raphalen Mitchelstown M40     43:22 9
151 Denise O Brien St Nicholas AC F40     43:24 165
152 Troy Spink Grange Fermoy AC M45     43:44 57
153 Grainne Lynch NA F35     43:49 214
154 Michael Mullins NA SM     43:51 160
155 Jason Lane Mooreabbey Milers SM     44:12 226
156 Cathy Bailey Galtee Runners A C F40     44:26 91
157 Angela McNamara NA F40     44:28 196
158 Claire Cosgrave Mallow AC SF     44:44 60
159 Bobby Baker Mitchelstown JM     44:55 128
160 Gavin O Donoghue Mitchelstown JM     44:58 8
161 Jerry Teahan St Nicholas AC M45     45:02 35
162 John Frazer Mooreabbey Milers M65     45:16 224
163 Eilis Hennessy An Bru AC F40     45:34 158
164 Bartholomew Kearney Leevale A C M65     45:35 188
165 Helen Murphy An Bru AC F55     45:37 36
166 Roger Samson Mooreabbey Milers M50     45:39 223
167 David Conroy Grange Fermoy AC JM     45:40 98
168 John Brady North Cork AC M60     45:47 148
169 Fiona Doody North Cork AC F40     45:47 50
170 Olivia Mullins Kilfinane AC F40     45:53 159
171 Sinead Sheridan Grange F45     45:57 206
172 Margaret O Flynn St Nicholas AC F50     46:08 109
173 Eithne Bermingham Kilworth F45     46:10 217
174 Gerard O Connell Liscarroll M55     46:22 69
175 Danielle Nevin Mooreabbey Milers SF     46:43 123
176 Patricia Ryan Mooreabbey Milers SF     46:52 129
177 Yvonne Kertsch Buttevant AC M45     47:00 67
178 Mary Colfer Galtee Runners A C M55     47:09 118
179 Mary Philpott Cork F45     47:15 54
180 Emer  Lee Kilfinane AC F50     47:22 73
181 Mary Delaney Glanmire F45     47:33 68
182 Pam Cummins Ballybacon F35     47:58 211
183 Daniel O Sullivan Rathcormac SM     48:01 85
184 Joan O Connor Galtee Runners A C F50     48:11 97
185 Susan Heffernan Max Runners F35     48:34 112
186 Kelly Hyland Mitchelstown SF     48:41 133
187 Katie O Riordan Watergrasshill SF     48:49 140
188 Norma Harrington NA F55     48:51 183
189 Eileen Corcoran St Nicholas AC F60     49:00 93
190 Isobel Hanley NA SF     49:18 162
191 James Connolly Mitchelstown JM     49:24 65
192 Rebecca Carey NA JF     49:24 191
193 Katie Aherne NA JF     49:24 189
194 Jake Fox Mitchelstown JM     49:24 7
195 Aishling Breedy NA F35     49:32 194
196 Margaret Gill Cahir F55     49:44 80
197 Catherine O Sullivan Kilfinane AC F45     50:21 180
198 Aine O Riordan Kilfinane AC F40     50:21 178
199 Marie Meade Galtee Runners A C F40     50:27 142
200 Cathy O Brien Mitchelstown F50     50:56 14
201 John Casey Galtee Runners A C M55     50:58 18
202 Valerie Culloty Max Runners F45     51:07 130
203 Rebecca Mulcahy Tramore AC SF     51:13 72
204 Margaret Flynn Grange Fermoy AC F40     51:22 89
205 Mike Casey Galtee Runners A C M45     51:43 202
206 Catherine Doyle Mallow F40     51:56 61
207 Gillian Carver Doneraile SF     52:31 28
208 Susan Carver Elton F35     52:31 27
209 Gabrielle O Donoghue Mitchelstown SF     52:47 222
210 Kelly Kearney Max Runners F40     52:55 137
211 Claire Scanlan Max Runners F40     52:55 144
212 Phile Cole North Cork AC F50     54:04 48
213 Maeve English NA SF     55:18 199
214 Linda McDonnell NA SF     55:18 200
215 Philomena  Keating Kilfinane AC SF     58:33 179
216 Bernice Glavin Marathon Club Ire F55     59:16 139
217 Joanne Sheehy Kilfinane AC F45     59:31 172
218 Christina Knox Shin Splinters F50     59:35 197
219 Marie Bourke NA SF     59:35 182
220 Teresa Sheehy O Brien Kilfinane AC F35   1:00:23 168
221 Mary Meaney NA F50   1:01:51 216
222 Helen Kelly Kilfinane AC SF   1:01:57 170
223 Noreen Kennedy An Bru AC SF   1:03:57 64
224 Natasha Flynn Fermoy SF   1:08:32 88
225 Donna O Sullivan Rathcormac SF   1:08:32 86

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Another

Introduction message

View

Premier Timing Systems

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results