Home  >  2016 July August Race Results  >  Coillte 10K Race Results

Coillte 10K Race Results

 

  Coillte 10K Race Results   Dundrum AC  
           
Position Name Club Location Time Category Bib #
1 Declan Moore Bilboa AC     32:38 SM 207
2 John Meade St Finbarrs AC     33:08 SM 298
3 Martin Doody Limerick AC     33:34 M40 243
4 Brian Murphy Ennis Track     33:41 SM 221
5 Danny Smith Ballynonty AC     33:45 SM 146
6 Bernard McCullagh Limerick AC     33:51 SM 135
7 Trevor Power Waterford AC     33:53 SM 271
8 Barry Minnock Nuparc     34:03 M40 177
9 Cyril Cuddy Portlaoise AC     34:09 M40 134
10 James Hamm Portlaoise AC     34:10 SM 148
11 Paul Moran Rathfarnham     34:12 M50 147
12 Niall O Riordan West Limerick AC     34:17 SM 189
13 John Fitzgibbon Thurles Crokes AC     34:39 SM 199
14 Gary Egan An Bru AC     34:41 M40 164
15 Emmet McNamara Ballydoyle Racing     34:44 SM 389
16 Denis Shanahan Thurles Crokes AC     34:49 M40 161
17 Aengus Burke Portlaoise AC     34:59 M50 158
18 John Treacy Thurles Crokes AC     35:14 SM 226
19 Tony Fogarty Templemore AC     35:17 SM 171
20 Kevin Coleman Dunkereen Cork     35:19 SM 178
21 Nigel O Flaherty Clonmel AC     35:20 M40 240
22 Kevin Moore Dundrum AC     35:22 SM 152
23 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo     35:24 SM 284
24 Gareth McGlinchey Dundrum AC     35:36 SM 223
25 Roibeard Miller Ballyfin AC     35:44 M40 283
26 Michael J Ryan Dundrum AC     35:57 SM 130
27 Kieran Lees Mooreabbey Milers     35:58 SM 159
28 Dermot Hayes Dundrum AC     36:05 M45 176
29 Colm Bradshaw Dundrum AC     36:10 SM 369
30 Colm Fitzgerald Portlaoise     36:13 SM 153
31 Rory Morrissey Mountmellick ac     36:15 SM 282
32 Declan Ryan Thurles Crokes AC     36:24 SM 254
33 Paddy O Keeffe Gowran AC     36:26 SM 292
34 Ian Kelly West Limerick AC     36:28 SM 142
35 John Hartnett An Bru AC     36:39 M40 183
36 Michael Ryan Dundrum AC     36:48 SM 141
37 Mark Hackett St Michaels AC     36:57 M40 259
38 Peter Madden Templemore AC     37:09 M45 217
39 Michael Byrne St Catherines AC     37:12 SM 211
40 Vicky Ryan Oola     37:18 SW 138
41 Siobhan Doherty Borrisokane     37:18 SW 190
42 Liam McGuane Ennis Track     37:20 M40 157
43 Paudie Birmingham Mallow AC     37:26 M40 162
44 Brian Carroll Clonmel AC     37:36 M40 238
45 Gary Grant Clonmel AC     37:39 SM 239
46 Martin Keane Dundrum AC     37:48 SM 303
47 Jerzy Gindera Nenagh     37:56 SM 268
48 Conor Morkan Clonmel AC     38:00 SM 275
49 Enda Joyce Derg AC     38:01 SM 131
50 Bernard Feery Fethard AC     38:04 M50 287
51 Patrick Bookle St Josephs AC     38:14 M45 154
52 Paudie Coen Dundrum AC     38:18 SM 573
53 Micheal Murphy Rathfarnham     38:23 SM 160
54 Seamus Duggan Templemore AC     38:26 M40 575
55 Vinnie Codd Waterford AC     38:35 M40 270
56 Willie O Connor Galtee Runners     38:36 M45 246
57 Keith O Brien Clonmel AC     38:39 M40 265
58 Philip Carey Mallow AC     38:41 SM 180
59 Noel Hamell Templemore AC     38:42 M45 216
60 Nigel Carroll BMOH AC     38:48 SM 220
61 Ciaran Fitzgerald An Bru AC     38:54 SM 294
62 Joey Hennessy Limerick     38:55 SM 359
63 Peadar Lucey Mallow AC     38:57 SM 181
64 Larry Stapleton Templemore AC     38:58 M45 248
65 Brian Long Clonmel AC     39:16 M40 247
66 Allan Carr St Catherines AC     39:18 SM 242
67 Donal Keane Dundrum AC     39:20 M40 278
68 Ray Hourigan An Bru AC     39:27 SM 316
69 Eamonn Nagle Mallow AC     39:31 M40 186
70 Niall O Ceallaigh Clonmel AC     39:43 M45 323
71 Mike Gleeson Coolquill AC     39:44 SM 572
72 Brian Looram Clonmel AC     39:48 SM 167
73 Michael Moore Dundrum AC     39:50 M50 132
74 John Burton Quin     39:52 M40 133
75 John Robinson An Bru AC     40:02 M45 233
76 Cyril Fogarty Clonmel AC     40:13 M45 312
77 James O Sullivan Avondale Tipperary     40:15 M60 179
78 Patrick Bowe Moyne AC     40:17 M40 319
79 Michael Murray Clonakenny     40:29 SM 576
80 Mark Saunders Templemore AC     40:34 SM 249
81 Pat Butler Thurles Crokes AC     40:41 M40 128
82 Aine Roche Clonmel AC     40:43 SW 257
83 John Kelly Dooradoyle     40:45 M45 175
84 Linda Grogan Dundrum AC     40:47 SW 301
85 Stephen Casey An Bru AC     40:52 SM 165
86 Tony Delaney Tipp Town     41:07 M50 342
87 Brian Berkery Doon     41:09 M45 347
88 Cormac Flannery Derg     41:10 M40 260
89 LT Ryan Upperchurch     41:15 M45 391
90 Monica Corcoran St Michaels AC     41:19 W40 173
91 Barry O Brien Bilboa AC     41:26 SM 210
92 Paul Bowe Moycarkey Coolcroo     41:33 SM 232
93 Ted O Leary West Waterford AC     41:35 M45 212
94 Lenny Fitzgerald Cappawhite     41:41 M40 567
95 Sean McGrath Dundrum AC     41:44 SM 272
96 Phil Ryan Ballynonty AC     41:51 W40 194
97 Willie Hayes St Finbarrs AC     41:55 M60 274
98 Brendan McCarthy Dun Laoghaire     42:01 SM 126
99 Edmond Kinane St Nicholas AC     42:03 M45 299
100 Ali O Connor St Finbarrs AC     42:09 SW 373
101 Barry McGuire Quin     42:17 M40 151
102 Philip MacBain Borrisoleigh     42:19 SM 281
103 Brian Carroll Moyne AC     42:20 SM 349
104 Pat Coffey Clonmel AC     42:25 M50 305
105 Denis Ryan Cullen     42:36 M45 285
106 Brian O'Reilly Ballyjamesduff     42:38 M55 569
107 Austin Ryan Thurles Crokes AC     42:41 M40 350
108 Paddy Clarke Templemore AC     42:44 M40 297
109 Neilie Hall Ballynonty AC     42:49 M50 310
110 Mairead Mason Limerick     42:53 W40 236
111 Aoife Carroll Mallow AC     43:07 W35 182
112 Jean Mulcahy An Bru AC     43:18 SW 256
113 Matthew Crowe Tipp Town     43:20 M40 360
114 Ger Heffernan Annacarty     43:22 M45 328
115 Matt Alexander Coolquill AC     43:23 M60 304
116 Jean McEvoy Ballyroan Abbey     43:31 W40 149
117 Mariusz Bak Unattached     43:38 SM 224
118 Paul Crotty West Limerick AC     43:40 M40 258
119 Karen Coughlan Dundrum AC     43:58 W35 139
120 Brendan O Carroll West Limerick AC     44:00 SM 197
121 Paul Colton Clongour Thurles     44:02 SM 266
122 Louisa Condon Thurles Crokes AC     44:08 SW 380
123 Shane Pepler Tipp Town     44:11 SM 306
124 Conor Coleman Cappamore     44:23 M45 340
125 Masked Runner Dundrum     44:31 SM 577
126 Colin McBride Carrick Aces AC     44:33 M40 237
127 Sandra Fitzpatrick Ballyroan     44:35 W40 155
128 Alan Carter Cahir     44:36 SM 363
129 Joe Cleere Thurles     44:37 SM 313
130 Sharon Kiely Thurles     44:41 SW 314
131 Gerben Duenk Ava     44:42 M50 192
132 Packie O Riordan Bruff AC     44:47 M55 184
133 Edel Henriques West Limerick AC     44:47 SW 201
134 Dorothy Ryan Country Club AC     45:01 W55 362
135 Kate Kennedy Templemore AC     45:09 W35 252
136 Tommy Gleeson Templemore AC     45:09 M45 215
137 Brendan Cross Go Tri     45:17 M40 213
138 Graham O Regan Clonmel AC     45:22 M40 218
139 Anna Byrne Clonmel AC     45:23 W50 263
140 Noel Casey Dundrum AC     45:26 SM 163
141 Laura Armstrong Dundrum AC     45:27 SW 358
142 Ausra Mackevicuute Dundrum AC     45:31 SW 339
143 Joe O Shaughnessy Dooradoyle     45:33 M40 200
144 Liam McGrath Newport     45:38 M50 156
145 Jimmy Lonergan Clonmel AC     45:40 M60 331
146 Martina Ryan Thurles Crokes AC     45:45 W45 273
147 Maeve Flannery Mountshannon Clare     45:46 SW 264
148 Andrew Cummins Thurles Crokes AC     45:48 M50 172
149 Neil Quinlan Galtee Runners     46:00 SM 288
150 Dermot Griffin Castleconnell     46:02 M45 214
151 Michael Quinn Boherlahan     46:07 SM 375
152 Antoin Dargan Dundrum AC     46:08 SM 187
153 Mairead Julian Kilmartin Cappawhite     46:10 W40 295
154 A N OTHER       46:10   140
155 Jim Ryan Templemore AC     46:13 M50 318
156 Owen Ryan Templemore AC     46:13 M50 250
157 Leslie Smyth Coolquill AC     46:13 M60 279
158 Robert O Brien Ballintemple     46:27 SM 125
159 Patrick Ryan Cahir     46:32 SM 315
160 Pat Carey An Bru AC     46:39 M40 174
161 Adrian Barrett An Bru AC     46:39 M40 193
162 Olwyn Larkin Portlaoise AC     47:04 W45 229
163 Marian Flaherty Clonmel AC     47:10 W40 333
164 Alan Keane Cappawhite     47:13 M40 395
165 Siobhan Heylin Waterford AC     47:25 SW 378
166 Cormac O Flaherty Tipp Town     47:27 SM 307
167 Tony Byrne Birdhill     47:32 M45 219
168 Richard O Meara Galtee Runners     47:40 SM 302
169 Catherine Kelly Dundrum AC     47:43 SW 336
170 Frances Long Moyne AC     47:44 W45 290
171 Sam O Meara Templemore AC     47:47 M55 225
172 Eamonn McBride Holycross     47:51 M40 208
173 Ann Marie Walsh Kilmallock     47:54 W35 198
174 Catherine Quinn Boherlahan     48:11 SW 374
175 Eamonn Ryan Ballintemple     48:16 SM 136
176 Aksana Sidarchuk Thurles     48:23 SW 499
177 Sharon Kiely Moyne AC     48:35 W35 388
178 Tommy Hartigan Cahir     48:40 SM 335
179 Lisa Quinlan Moyne AC     48:40 SW 397
180 Adam Callinan Dundrum     48:42 SM 356
181 Dan O Keeffe Clonmel AC     48:57 SM 196
182 Jimmy Hennessy Templemore AC     48:58 M55 222
183 Oliver Ryan Pallasgreen     49:00 M40 392
184 Ber Prendergast West Waterford AC     49:01 W55 379
185 Tommy Flynn Cashel     49:02 SM 300
186 Marcella McGrath West Limerick AC     49:06 W40 230
187 Declan Doyle New Ross     49:08 M55 191
188 Joe Berkegy Newport     49:08 SM 370
189 Patrick Daly Bilboa AC     49:13 SM 209
190 Jim McMahon Pallasgreen     49:16 SM 309
191 Ben Begley Kilmallock ac     49:20 SM 245
192 Thomas Moloney Cahir     49:25 SM 337
193 Michael Collins Sixmilebridge     49:32 SM 234
194 Frank Ryan Annacarthy     49:33 M45 129
195 Aaron Kinahan Tipp Town     49:37 SM 204
196 Helen Meehan Bilboa AC     49:39 W40 235
197 Malachy McCarthy West Limerick AC     49:45 M55 231
198 Ian Lonergan Cashel Running Club     49:46 SM 372
199 Mellissa Mcarthy Clonmel AC     49:51 W35 385
200 Michelle Maher Thurles Crokes AC     49:58 SW 381
201 Brid Quinlan Upperchurch     49:58 W35 376
202 John Murphy Cahir     50:04 M45 348
203 Mary Flynn Portlaoise     50:17 W50 227
204 Aisling Egan Cashel     50:20 W35 255
205 John Barry Clonoulty     50:29 M40 382
206 Mary Ann Callinan Cappawhite     50:47 W35 357
207 Barry Fitzgerald Pallasgreen     51:09 SM 291
208 John Walshe East Cork AC     51:09 M60 166
209 Declan Hogan Dundrum     51:21 M40 341
210 John Shier Limerick     51:25 M50 269
211 Jim Ryan Country Club AC     51:27 M55 361
212 Brian Healy Ballycotton     51:39 M45 371
213 Patricia Wade An Bru AC     52:02 W45 195
214 Nathan O Sullivan Limerick     52:17 SM 244
215 Gerry o Brien Go Tri     52:17 M40 241
216 Eoghan Bourke Cappamore     52:28 SM 384
217 Eileen Carey Thurles Crokes AC     52:34 W50 351
218 Andrew Kennedy Clonmel AC     52:38 M40 322
219 Mark Dwyer Kildare     52:47 SM 324
220 Kelly Cummins Templemore AC     53:06 SW 355
221 Liam Campion Templemore AC     53:07 M55 354
222 Pat Phelan Upperchurch     53:17 W35 364
223 John Heffernan Dundrum     53:22 M40 338
224 Breda McNamara Moyne AC     53:28 W35 308
225 Jason Collins Golden     53:34 SM 311
226 Mags Kelly Rathdowney     53:36 SW 267
227 Declan Morey Tipp Town     53:50 SM 326
228 Eamonn Crowley Clonmel AC     53:57 M60 185
229 Gail O Donoghue Ballywalter Dundrum     53:57 W35 346
230 Alan Hayes Cashel     54:04 SM 325
231 Sinead Hayes Cashel     54:10 W35 170
232 Eilish Ryan Tipperary Wheelers     54:13 W40 137
233 Mary Cosgrove Pallasgreen     54:23 W50 317
234 Miriam Harrison Durrow     54:27 SW 169
235 Catherine Dunne Moyne AC     54:43 W45 394
236 Hilary Collins Coolquill AC     55:02 W70 296
237 Averyl Fryday Golden     55:03 SW 343
238 Tony Kennedy Gathabawn     55:32 SM 568
239 John Paul Bourke Maudemoune     55:36 SM 330
240 Sarah O Sullivan Golden     55:50 SW 293
241 Olive Maher Portlaoise AC     55:52 W40 228
242 Mark Prendergast Limerick     55:54 SM 202
243 Geraldine McMahon Fethard     56:00 SW 261
244 John McNally Sutton     56:07 M50 571
245 Sarah Mulally Templemore AC     56:10 W35 251
246 Thomas Dillon Durrow     56:11 SM 168
247 Shiela Ryan Oola     56:15 W40 574
248 Ella Stapleton Upperchurch     56:33 SW 321
249 Aoife Maher Templemore AC     56:36 W35 253
250 Sandra Laycock Flack Clonmel AC     56:48 W35 386
251 Mary Healy Hilteragh     56:48 SW 203
252 Claire Ryan Dundrum AC     56:49 W40 353
253 Tracie O Dwyer Dundrum AC     56:50 W35 286
254 Trisha O Dwyer Dundrum AC     56:51 SW 127
255 Elaine Shaw Coolmore     56:52 SW 262
256 Roberta Ryan Clonmel AC     56:53 W45 368
257 Carmel Hayes Sixmilebridge     56:56 W40 206
258 Carmel O Brien Sixmilebridge     57:00 W40 205
259 Aine Crosse Horse & Jockey     57:14 W35 352
260 Moira Molloy Clonmel AC     57:35 W45 345
261 Alan Foxe Ballytarsna     57:48 SM 327
262 Pauline Lonergan Kilsheelan     58:31 W50 367
263 Katie Carroll Donaskeigh   1:00:23 SW 344
264 Barbara Farrell Donaskeigh   1:00:23 SW 366
265 Kathleen Kiely Cappawhite   1:00:53 W40 334
266 Annette Kiely Solohead   1:00:59 W35 332
267 Mary Walsh Newcastle   1:01:01 W50 570
268 Pauline O'Connell Moyne AC   1:02:40 W50 393
269 Tracy Devaney Track Attack   1:02:47 W40 396
270 Irene Fitzgerald Thurles   1:03:32 SW 398
271 Sean O'Dwyer Cashel   1:03:37 SM 390
272 Mairead Ryan Templemore AC   1:04:19 W55 383
273 Aine Dargan Cappawhite   1:04:45 JW 57
274 Jermiah Bourke Dundrum   1:06:28 M40 329
275 Karen Crowe Thurles   1:08:01 SW 399
276 Mary Grehan Askeaton   1:10:33 W55 289
277 Eoin Mockler Upperchurch     19:15 1 lap 387
278 Deirdre Egan Monroe East     25:51 1 lap 377
279 Maire Murray Upperchurch     27:56 1 lap 320
280 Claire Staunton Clonmel        33:41 1 lap 280
281 Tess Kiely Clonmel        34:27 1 lap 365

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Accurate Timing

Learn how our system works

View

Premier Timing Systems

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results