Home  >  2019 Race Results  >  Galtee Runners 8K Race Results

Galtee Runners 8K Race Results

 

Place Athletes Name Club Time Division Bib
1 Niall Shanahan An Bru AC     24:35 SM 38
2 Charlie O Donovan Leevale AC     24:49 SM 7
3 Paul Moloney Mallow     24:51 SM 36
4 Evan Fitzgerald Clonmel AC     26:20 SM 31
5 Paddy Cummins Moycarkey Coolcroo AC     26:38 SM 121
6 Danny Smith Burncourt     27:35 SM 59
7 Johnny O Sullivan Galtee Runners     27:37 M45 39
8 David Greene Grange Fermoy AC     27:56 SM 53
9 John Murphy Grange Fermoy AC     28:20 M50 71
10 Niamh Moore Leevale AC     28:48 SF 13
11 Angela McCann Clonmel AC     29:13 SF 165
12 Gavin O Flynn Bridevale     29:15 SM 151
13 Kealan O Connor Grange Fermoy AC     29:23 M45 74
14 Brian Carroll Clonmel AC     29:32 M45 49
15 Darren Flynn Grange Fermoy AC     29:37 M45 34
16 John Fogerty Moycarkey Coolcroo AC     29:48 M40 153
17 Liam O Connor Blackwater Tri Club     30:01 M45 93
18 John Gray Grange Fermoy AC     30:12 SM 46
19 John Callanan DRR     30:21 M45 99
20 Linda Grogan Dundrum AC     30:24 SF 117
21 Donie Dwane Kilmallock     30:43 M45 88
22 Jim O Connor Bridevale     30:49 SM 154
23 Sylvester Cotter       30:56 SM 105
24 Kevin Griffin Riocht AC     31:01 M55 193
25 Dewis Murphy DRR     31:03 SM 83
26 Brian O Connor Grange Fermoy AC     31:13 M45 54
27 Gerard Hanley Mooreabbey Milers AC     31:15 M45 155
28 Eddie O Brien Galtee Runners AC     31:34 JM 58
29 John Barry Castletownroche     31:47 SM 47
30 Shane Hanley Galtee Runners     31:49 M40 41
31 Sean O Sullivan West Limerick AC     31:53 M45 84
32 Adrian Collins Blackwater Tri     32:25 SM 97
33 Kieran Duggan Galtee Runners AC     32:35 M45 21
34 Jack Butler       32:35 SM 19
35 Dermot O Sullivan Mallow AC     32:36 M50 120
36 William McNamara Galtee Runners AC     32:40 M45 42
37 Tony McMahon Kilmallock AC      32:41 M60 92
38 Tom Quirke St Nicholas AC     32:42 SM 63
39 James Condon Grange Fermoy AC     32:56 SM 91
40 Peter O Brien Grange Fermoy AC     32:58 SM 85
41 Antoinette Coleman Bilboa AC     33:08 SF 178
42 Mark Twomey Podistica Torino     33:15 M50 35
43 Vasiliy Neumerzhitskiy Clonmel AC     33:16 M50 57
44 Sean Mehigan Mallow AC     33:21 M50 101
45 Mike Griffin Dooneen AC     33:22 M40 161
46 Aidan Collins Bridevale     33:39 SM 130
47 Sean Finn Cork Tri Club     33:45 M50 28
48 Billy Lenihan Grange Fermoy AC     33:48 M50 77
49 Verling John Ftzgerald Galtee Runners AC     33:50 M45 180
50 Courtney McGuire Clonmel AC     33:57 SF 141
51 Dan Cronin Blackrock     34:07 SM 135
52 Kieran Evans       34:12 SM 142
53 St JohnO Connor St Nicholas AC     34:13 M45 187
54 Francis Morrison Grange Fermoy AC     34:14 M40 96
55 Kieran Twomey       34:17 M50 112
56 Brendan Houlihan Mooreabbey Milers     34:20 M40 75
57 Kealan Gallagher       34:27 SM 115
58 Michael Kennedy       34:28 SM 158
59 Francis McCurtin       34:33 SM 159
60 Dave O Regan St Finbarrs AC     34:34 M50 56
61 Michelle Doherty Clonmel AC     34:43 SF 32
62 Phil Brett       34:57 F35 110
63 Nicola Maunsell Clonmel AC     35:15 F45 163
64 Willie Hayes St Finbarrs AC     35:20 M60 80
65 Neil Quinlan Galtee Runners     35:21 SM 8
66 Rick Houghton North Cork AC     35:33 M45 175
67 Clem Leonard Kerrygold     35:35 M40 171
68 Pat Bransfield St Nicholas AC     35:44 M55 60
69 Ciaran O Gorman Galtee Runners     35:54 SM 50
70 Denis McCarthy East Cork AC     36:03 M55 26
71 Ellen Hanley Grange Fermoy AC     36:07 F40 10
72 Tish Ryan       36:08 F35 119
73 Brendan O Driscoll Rathcormac     36:22 SM 152
74 Anthony Russell Cahir Meet and Train     36:30 SM 29
75 Michael Bailey Ballyporeen     36:32 SM 162
76 Martina Moloney Mooreabbey Milers     36:41 F35 164
77 John Casey Mitchelstown     36:46 M60 24
78 Derrick Ryan Mooreabbey Milers     36:49 M40 168
79 Sean Power Mallow AC     36:51 M60 70
80 Clotilde Fitzgibbon Grange Fermoy AC     36:54 F50 132
81 Liam Kiely Kerrygold Park     36:55 SM 149
82 Denis Carroll Eagle AC     37:00 M55 177
83 Mick Beston       37:15   37
84 Jack Thebault St Nicholas AC     37:18 M50 64
85 Michael Pratt Grange Fermoy AC     37:31 M55 94
86 Noel Fitzgerald       37:33 SM 33
87 John Howard       37:36 M50 118
88 Kevin Doyle Mitchelstown     37:36 SM 48
89 Richard Morrison St Nicholas AC     37:42 M40 65
90 Majella McNamara Galtee Runners AC     37:44 F40 43
91 Ned O Brien Clonmel AC     37:58 M60 82
92 Gary Relihan Mallow AC     38:04 M45 170
93 Stephen Dalton Blackwater     38:09 M40 40
94 PJ Kenneally       38:11 M40 139
95 Seamus Barry       38:17 M45 174
96 Dan Moynihan       38:22 M45 108
97 Noreen O Keefe Watergrasshill AC     38:35 F45 129
98 Sabrina Hickey Galtee Runners     38:37 F40 69
99 Aaron Kinahan       38:51 SM 62
100 MJ Croke       38:56 SM 146
101 Sandra Lawlor       39:04 F40 183
102 Barry Murphy Mallow AC     39:07 M50 100
103 John Sheehy Mitchelstown     39:22 SM 12
104 Reynolds O Donovan Cork     39:37 M50 6
105 Melissa McCarthy Clonmel AC     39:45 F35 127
106 Brian O Regan Galtee Runners     39:53 SM 9
107 Alan Looby St Nicholas AC     39:59 M45 30
108 Josephine Grumbridge Grange Fermoy AC     39:59 F35 176
109 Maurice Tobin Grange Fermoy AC     40:14 M65 55
110 Sarah Evans       40:15 SF 111
111 John Hanrahan       40:16 M40 150
112 Ed O Dwyer Galtee Runners     40:27 M65 184
113 Seamus Dorney Team IP     40:33 M60 114
114 Micheal O Rourke Fanahan McSweeney AC     40:39 SM 2
115 Jack O Rourke Fanahan McSweeney AC     40:41 JM 3
116 Mary Beth Ryan Togher AC     40:52 F40 136
117 Patricia Ryan Mooreabbey Milers     41:01 F35 166
118 Gildas Raphalen       41:06 M45 73
119 Paddy Gyves Mallow AC     41:11 M65 137
120 Catherine O Sullivan Mitchelstown     41:31 F45 20
121 Colin Dennehy       41:32 M40 173
122 Ger Ryan       41:34 SM 191
123 Daniel Hanrahan       41:44 M60 76
124 Mary Thornhill Kildorrery     41:47 F45 4
125 David Hutton Hairless Hutties     41:48 SM 148
126 Keith Ryan       41:50 M40 90
127 Gary Prendergast       41:56 SM 172
128 Patricia Moloney Dundrum AC     42:00 F45 134
129 Noel Breen Tipperary     42:14 M40 51
130 Mairead Joyce Mitchelstown     42:20 F35 11
131 Eileen Maher Galtee Runners     42:23 F40 25
132 Vinny Ryan       42:25 M45 27
133 Susan Conneely       42:27 F40 182
134 Pat Murphy Watergrasshill AC     42:29 M50 188
135 Jerry O Connell Mallow Ac     42:32 M60 143
136 Tom Ryan       42:33 SM 190
137 Sonya Ryan       42:34 F35 189
138 Eileen Flynn Doneraile     42:37 F35 116
139 Lisa Barrow Mallow Ac     42:45 F35 89
140 Monica Roche Galtee Runners AC     42:46 JF 87
141 Regina Cronin Mallow AC     43:09 M40 98
142 Mary Hinchy Mooreabbey Milers     43:21 F60 186
143 Barry Collins St Nicholas AC     43:22 M45 131
144 Orla O Donoghue       43:23 SF 160
145 Deirdre Kiely Bridevale     43:28 F40 67
146 Sharon Aherne       43:51 F50 109
147 Lina Ryan       43:52 F45 106
148 Tommy O Dwyer       43:54 M55 61
149 Martina Butler Dundrum AC     43:56 F45 133
150 Sean Hennessy       43:58 M45 157
151 Bridget Martin       44:02 SF 181
152 Les Mahon Grange Fermoy AC     44:07 M45 66
153 Amanda Lenihan Grange Fermoy AC     44:11 SF 78
154 Angela O Mahony Grange Fermoy AC     44:33 F50 140
155 Eleanor Ryan       44:34 SF 185
156 Niall McNicholas       45:25 SM 103
157 Sinead Kelly       45:32 SF 167
158 Damien McCurry       45:41 SM 107
159 Noirin Collins Glanworth     45:45 F35 1
160 Norma Harrington Galtee Runners     45:52 F60 14
161 Catherine Ryan       45:54 F40 52
162 Myles McHugh Clonmel AC     45:58 M65 81
163 Eamonn Crowley Clonmel AC     46:11 M65 79
164 Gerard Hannon Doneraile     46:14 SM 95
165 Ann McCarthy Doneraile     46:14 F55 45
166 Deirdre O Brien Doneraile     46:15 SF 44
167 Louise Walsh Kildorrery     46:17 F35 5
168 Mary Lee St Catherines AC     47:25 F60 113
169 John Delaney Maranthon Club Ireland     47:26 M50 72
170 Liz Powell       47:26 F55 68
171 Elaine Murphy Dundrum AC     48:16 F45 126
172 Paul Ennis Hairless Hutties     49:02 SM 147
173 Denise Murray St Nicholas AC     49:28 F45 86
174 Tess Casey       49:54 JF 145
175 Rachel O Sullivan       49:54 JF 144
176 Brid Irwin       50:06 F35 128
177 Billy Caball Rising Sun AC     50:38 M65 156
178 Suzanne Courtney       51:01 F50 102
179 Jane O Shea       51:10 F50 169
180 Mary Lane       51:13 F50 104
181 Michelle O Sullivan       52:33 SF 122
182 Jeremy O Sullivan       52:33 M40 125
183 Cathy O Brien Mitchelstown     54:02 F55 23
184 Kathleen Casey Mitchelstown     54:42 F50 22
185 Mary Ahern Casey       56:17 F55 138
186 Marie Magner Mooreabbey Milers     57:31 SF 179

2019 Race Results

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Another

Introduction message

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

2018 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results