Home  >  2019 Race Results  >  Cahir Half Marathon Results

Cahir Half Marathon Results

 

Place Athletes Name Club Gun Time Chip Time Division Bib
1 Freddy Keron Stuk Raheny Shamrocks   1:10:11   1:10:11 SM 622
2 Alan O'Shea Bantry AC   1:10:22   1:10:22 SM 548
3 John Kinsella Bilboa AC   1:12:05   1:12:05 SM 475
4 Raivis Zakis West Waterford AC   1:13:00   1:13:00 SM 617
5 Tom Roche JSK RC   1:13:51   1:13:51 M40 570
6 Kieran McKeown Watergrasshill AC   1:14:16   1:14:16 M40 500
7 Jimmy Boland Clonmel AC   1:15:28   1:15:29 SM 345
8 Aoife Cooke Youghal AC   1:16:00   1:16:00 SF 376
9 Johnny O'Sullivan Galtee Runners   1:17:45   1:17:44 M40 550
10 Conor Ryan Clonmel AC   1:19:13   1:19:13 SM 577
11 Peter Power Shannon run crew   1:21:25   1:21:24 SM 555
12 Anthony Sheerin Kilfinane AC   1:22:12   1:22:11 SM 591
13 Colm Ryan West Waterford AC   1:22:52   1:22:52 SM 578
14 Angela McCann Clonmel AC   1:23:04   1:23:02 F40 621
15 Ray O'Connell Togher AC   1:24:52   1:24:52 SM 529
16 Gavril Corduneanu Clonmel AC   1:24:54   1:24:53 SM 379
17 Liam Shanahan Thurles Crokes   1:24:54   1:24:53 SM 588
18 Linda Grogan Dundrum AC   1:24:57   1:24:53 SF 428
19 Michael Ryan Dundrum AC   1:26:16   1:26:12 M40 579
20 John Vahey Borrisoleigh Track Attack   1:27:08   1:27:06 M40 603
21 Philip Doyle Brothers Pearse AC   1:27:49   1:27:48 M40 404
22 Michael O'Donoghue Dooneen AC   1:27:55   1:27:51 SM 530
23 Sean Doran Clonliffe Harriers   1:28:44   1:28:44 SM 399
24 Claire O Brien Watergrasshill AC   1:28:46   1:28:44 SF 523
25 Bryan Walsh Watergrasshill AC   1:28:49   1:28:46 SM 608
26 Daniel Dransfield Eagle AC   1:29:24   1:29:21 SM 406
27 Kealey Tideswell Clonmel AC   1:29:34   1:29:30 SF 600
28 Krzysztof Sikorski Kilmallock AC   1:30:05   1:30:01 SM 593
29 James O'Sullivan Tipperary Town   1:30:06   1:29:56 M60 551
30 Darren Keane Dublin   1:30:36   1:30:29 SM 461
31 The Gruesome Twosome     1:30:41   1:30:39 MRT 35
32 M and M's     1:30:46   1:30:45 RTM 21
33 Pat Hickey Limerick AC   1:31:06   1:31:00 M40 445
34 James Condon Grange Fermoy AC   1:31:13   1:31:06 SM 373
35 Sandra Manning Eagle AC   1:32:05   1:32:00 SF 491
36 John O'Shea Coolquill AC   1:32:13   1:32:09 M40 549
37 Michael Moynihan Kilnaboy AC   1:32:23   1:32:11 SM 509
38 Tony Delaney Dundrum AC   1:32:38   1:32:13 M50 392
39 Fergal Brennan Carrigaline   1:32:43   1:32:40 M40 348
40 Vasiliy Neumerzhitskiy Clonmel AC   1:32:54   1:32:44 M50 519
41 Aidan Downes Clare Crusaders   1:33:28   1:33:18 M50 403
42 Mduduzi Dube Sanctuary runners   1:33:39   1:33:35 SM 408
43 Cecile Ollagnier Fingal women's running club   1:33:54   1:33:52 F40 541
44 Kevin Corbett Carrigaline   1:33:58   1:33:49 SM 377
45 Damien Holian Mooreabbey Milers   1:34:06   1:33:59 M50 447
46 Ed Hannon Kilmallock   1:34:17   1:34:10 SM 430
47 Donal McCarthy Midleton   1:34:21   1:34:18 SM 493
48 Billy Moloney Clonmel AC   1:34:35   1:34:29 SM 411
49 Tom Leahy West Waterford AC   1:34:43   1:34:37 M40 481
50 Antoinette Coleman Cappamore   1:34:44   1:34:31 F40 370
51 Kevin Kelly West Limerick AC   1:34:54   1:34:48 M40 471
52 Miriam Byrne Kilteely   1:35:02   1:35:01 SF 355
53 Kilmallock AC     1:35:09   1:35:08 RTM 20
54 Mike Hayes Kilfinane AC   1:35:38   1:35:31 M40 439
55 Colin Crotty Dublin   1:35:42   1:35:34 M40 383
56 Siobhan Mchugh Clonmel AC   1:36:49   1:36:44 F40 498
57 Michael Rea Rochestown   1:36:50   1:36:38 M40 564
58 Nathan ryan O'Hehir Glanmire   1:37:05   1:37:03 SM 539
59 Michael O'Dwyer Cashel   1:37:15   1:37:09 M40 534
60 John Carroll Carrick Road Runners   1:37:20   1:37:07 M50 361
61 Tom Quirke St Nicholas AC   1:37:41   1:37:32 SM 563
62 Mary Kelleher Aghabullogue   1:37:44   1:37:37 M40 467
63 Niall O'Neill Sanctuary runners   1:37:58   1:37:53 M40 545
64 Katarzyna Bobka An Bru AC   1:38:02   1:37:57 SF 344
65 Debra and Linda     1:38:36   1:38:24 FRT 14
66 Verling John Fitzgerald Galtee Runners   1:38:56   1:38:55 M40 414
67 Rob Stephen Grow   1:39:06   1:39:00 M50 596
68 Brian J Keating Clogheen   1:39:13   1:38:51 M40 464
69 William O'Dwyer Carrick on suir   1:39:16   1:39:08 SM 533
70 Yvonne n Eamonn     1:39:19   1:39:13 RTM 37
71 Steven Corbett Carrigaline   1:39:32   1:39:23 SM 378
72 John O'Connell West Limerick AC   1:39:41   1:39:36 SM 528
73 Philip Macbain Templemore AC   1:39:58   1:39:54 SM 487
74 Owen Ryan Templemore AC   1:40:08   1:40:04 M50 584
75 Peter Cunningham West Waterford AC   1:40:20   1:40:02 SM 387
76 Donal Ryan Clonmel AC   1:40:38   1:40:33 M40 582
77 Aisling & Suzanne     1:40:42   1:40:38 FRT 7
78 Declan Cunningham Carrigtwohill AC   1:41:05   1:40:57 SM 388
79 Sole sisters     1:41:08   1:41:04 FRT 26
80 James Dore Croom   1:41:56   1:41:54 SM 400
81 James Mullins Kilkenny   1:42:09   1:42:02 M50 512
82 Jason O'Mahony Dell emc   1:42:10   1:41:58 SM 542
83 James Melay Bunclody   1:42:18   1:42:12 M50 503
84 Jack Thebault St Nicholas AC   1:42:47   1:42:39 M50 599
85 Michelle Doherty Clonmel AC   1:42:58   1:42:54 F40 397
86 Tom Madden Country Club   1:43:05   1:43:00 M60 489
87 Cian Quigley Cork   1:43:53   1:43:38 SM 559
88 James Curry Cashel   1:43:54   1:43:35 M40 389
89 Shane Cunningham Galway   1:44:13   1:43:55 SM 386
90 Sean Whelan Ennis Track Club   1:44:29   1:44:22 M60 611
91 Jonny Lyons Tipperary   1:44:38   1:44:30 SM 486
92 Sean Armstrong Murlough AC   1:44:47   1:44:39 M50 341
93 Anna Erfurth Carrigtwohill AC   1:44:50   1:44:34 SF 412
94 Michael Walsh Brothers Pearse AC   1:45:28   1:45:21 M60 610
95 Vincent McHugh Clonmel AC   1:45:33   1:45:29 M40 499
96 Paudie Meehan Borrisoleigh   1:45:40   1:45:35 M40 502
97 Elvins Askerovs Cavan Tri Club   1:45:43   1:45:36 SM 342
98 Eamonn Cashin Waterford   1:45:49   1:45:48 SM 364
99 Patrick Sheahan Knockane   1:45:50   1:45:35 M40 589
100 Tim Joe Buckley Ennis Track Club   1:46:32   1:46:26 M60 353
101 Anthony Russell Cahir Meet and Train   1:46:53   1:46:48 SM 572
102 Michael Kelly Leighlinbridge   1:46:53   1:46:31 M40 470
103 Gretta Beckett Adidas Runners Dubai   1:46:56   1:46:45 SF 343
104 David O'Donoghue Kilworth   1:47:07   1:46:49 SM 531
105 Claire Walsh Cahir   1:47:24   1:47:19 SF 606
106 Maria White West Waterford AC   1:48:13   1:48:05 F40 612
107 Jackie Mcgee Tramore   1:49:10   1:49:03 F40 495
108 Paul McGee Tramore   1:49:10   1:49:04 M50 496
109 Dermot McGann Ballacolla   1:49:19   1:49:13 M40 494
110 Shane O'Neill Fermoy   1:49:20   1:49:14 SM 544
111 Nesa O'Dwyer Touraneena Runners   1:49:22   1:49:14 SF 532
112 Paul Devane Clonmel Tri Club   1:49:43   1:49:34 SM 395
113 David O'Keeffe Mitchelstown   1:49:53   1:49:33 SM 540
114 John Dempsey Mullinavat   1:50:02   1:50:00 M50 393
115 John Gorman Limerick   1:50:26   1:50:01 M40 425
116 John Hayes Mooreabbey Milers   1:50:48   1:50:38 M40 440
117 Oliver Naughton Limerick   1:50:52   1:50:41 M40 518
118 Deirdre Harrigan Carrigtwohill AC   1:50:57   1:50:33 SF 434
119 Annette Irwin Kildare   1:51:21   1:51:18 F40 456
120 Jack Duane Buttevant RC   1:51:26   1:51:13 SM 407
121 Gary Wright Bruff   1:51:33   1:51:17 SM 616
122 Danny Hickey Mount Hillary AC   1:51:49   1:51:26 M40 446
123 Clare Madden Cork   1:52:09   1:51:57 SF 488
124 Tony Maher Limerick   1:52:12   1:52:06 M40 490
125 Paul Lowry Tipperary Town   1:52:16   1:52:01 SM 483
126 Hannah John Sheffield   1:52:19   1:52:16 SF 457
127 Running late     1:52:31   1:52:08 RTM 23
128 Mark Pyne Grange Fermoy AC   1:53:24   1:53:08 M40 558
129 B2A      1:53:31   1:53:28 MRT 8
130 John Fitzpatrick Clonmel Tri Club   1:54:12   1:53:46 M40 415
131 Vincent Jones Ardfinnan   1:54:17   1:53:51 M40 458
132 Tom Cummins Bagenalstown   1:54:28   1:54:17 M40 385
133 PJ White Kilkenny   1:54:28   1:54:17 SM 614
134 David Condon Croom AC   1:55:00   1:54:52 M60 618
135 David McGrath Tipperary Town   1:55:40   1:55:11 SM 497
136 Neil Proven Clonmel AC   1:55:42   1:55:32 M50 556
137 Darragh Murphy no club   1:55:54   1:55:48 M40 620
138 Sabrina Hickey Galtee Runners   1:55:54   1:55:35 F40 443
139 Cyril Howard Spartan fitness   1:56:04   1:55:51 SM 451
140 Francis Murray Cahir Meet and Train   1:56:17   1:56:10 M40 516
141 Patrick Ryan Cahir   1:56:31   1:56:17 M40 580
142 Spud Murphy's     1:56:32   1:56:23 FRT 27
143 Garrett Byrne Kilteely   1:56:42   1:56:26 M40 356
144 Wojciech Studencki Clonmel   1:56:48   1:56:37 M40 597
145 John Donnelly Donaskeigh   1:57:20   1:56:51 SM 398
146 Mike McCarthy Warrington   1:57:36   1:57:09 SM 492
147 Rachel Lonergan Team ip   1:58:06   1:57:44 SF 482
148 Gloria Boles Cahir Meet and Train   1:58:07   1:57:57 F40 346
149 Ian Purcell Team ip   1:58:07   1:57:51 SM 557
150 Ned O'Brien Clonmel AC   1:58:16   1:58:13 M60 525
151 Henry Arendse Cork   1:58:23   1:58:12 M50 339
152 Seamus Dorney Mitchelstown   1:58:27   1:58:16 M60 401
153 Michael O'Rourke Mitchelstown   1:58:34   1:58:13 SM 546
154 Dermot Desmond Crookstown   1:58:42   1:58:29 SM 394
155 Team Tortoise     1:58:44   1:58:19 RTM 31
156 Kenneth Cole Greystones   1:59:03   1:58:58 M50 369
157 Cool Runners     1:59:26   1:59:13 FRT 12
158 Siobhan Haughney Leighlinbridge   1:59:30   1:59:09 F50 438
159 Gary Lynn Castledermot   1:59:41   1:59:31 SM 485
160 Dan Buckley Cloughduv   1:59:44   1:59:30 M50 352
161 The Cat & The Rebel     1:59:59   1:59:42 FRT 34
162 Helen Ryan Ballymacarbry   2:00:03   1:59:53 F50 576
163 Michelle Hynes West Waterford AC   2:00:25   2:00:02 SF 455
164 Jackie Varley KCH   2:00:39   2:00:24 F50 604
165 Cool Relaytions     2:00:57   2:00:35 FRT 11
166 Grainne Enright Dungarvan   2:01:32   2:01:18 SF 410
167 Eleanor Casey Cappoquin   2:01:49   2:01:25 F40 362
168 Fergal Clifford Cahir   2:01:51   2:01:38 M40 366
169 Jerry Sheedy Kilmallock   2:02:14   2:01:48 M70 590
170 No Relaytion     2:02:19   2:01:57 RTM 22
171 Tadhg Costello Askeaton   2:02:21   2:02:09 M50 381
172 Barry Rogers Dublin   2:02:34   2:02:08 SM 571
173 Jason Burke Ardfinnan   2:03:01   2:02:45 SM 354
174 John Hanrahan Ballyhooly   2:03:06   2:02:42 M40 431
175 Mary Howard Kildorrery   2:03:07   2:02:52 F40 450
176 Belinda Walsh Midleton   2:03:12   2:02:49 SF 607
177 Julie Tideswell Clonmel AC   2:03:28   2:03:08 F50 601
178 Denis Cogan Cork   2:04:34   2:04:20 M40 367
179 Dan Keane Galway   2:05:22   2:04:58 M40 462
180 The Blues and Twos     2:05:35   2:05:16 MRT 33
181 Jadwiga Merta Cahir   2:05:59   2:05:33 F40 504
182 Anna Kaczynska Clonmel   2:06:04   2:05:52 M40 459
183 Niall Murphy Team ip   2:06:06   2:05:49 SM 515
184 Sandra Flynn West Waterford AC   2:06:14   2:06:07 SF 416
185 Anne Downes Clare Crusaders   2:06:26   2:06:17 F50 402
186 Billy O'Grady Newcastle   2:06:30   2:06:15 M50 536
187 Garry Connell Dungannon   2:06:43   2:06:19 M40 374
188 Team AB     2:07:27   2:07:07 FRT 28
189 Emma Crowe Donohill   2:07:40   2:07:29 SF 384
190 Eileen Kerry Portlaoise   2:07:50   2:07:32 F40 473
191 Michael Moore St. Laurence O Toole AC   2:08:12   2:07:58 M60 507
192 The Running Couple     2:08:12   2:07:49 RTM 36
193 Mary Cahill West Waterford AC   2:08:18   2:07:55 F40 357
194 Pat Mullen Celtic   2:08:46   2:08:25 M40 511
195 Bridget Kissane Ballybunion   2:09:19   2:09:06 SF 477
196 Gary Kelly Birr   2:10:30   2:10:26 SM 469
197 Kitty Nolan Quigley United striders   2:10:31   2:10:04 F40 522
198 Maura Falsey Kilmurry Ibrickane N Clare   2:10:45   2:10:31 F60 413
199 Janice Hickey Mitchelstown   2:11:02   2:10:43 F40 444
200 Joseph Henchin Glasheen   2:11:19   2:11:02 SM 442
201 Brian Carroll Ardfinnan   2:11:24   2:10:59 SM 359
202 Jana Murphy Team ip   2:11:42   2:11:24 SF 513
203 Debbie Quinlan Borris in ossory   2:12:05   2:11:46 F40 560
204 Robyn Dransfield Eagle AC   2:12:41   2:12:29 SF 405
205 Maria Clancy Fermoy   2:12:41   2:12:35 SF 365
206 Jocelynn Coughlan Kinsale   2:12:55   2:12:29 F40 382
207 CTC      2:13:09   2:12:59 FRT 13
208 Patricia Foskin St Senans AC   2:13:34   2:13:30 F60 418
209 John Reidy Cahir   2:13:37   2:13:15 M40 565
210 Eddie Hoyne Tullaroan AC   2:13:44   2:13:30 M60 452
211 Ann Shanahan Mullinavat   2:15:00   2:14:56 F40 587
212 Christina Ryan Clonmel   2:15:03   2:14:42 SF 574
213 Helen O'Ceallaigh Clonmel AC   2:15:18   2:14:58 F50 526
214 Brigid Browne Cashel   2:15:23   2:15:08 F40 350
215 Eamonn Davern Charleville   2:15:55   2:15:40 M40 390
216 Double AA's     2:15:59   2:15:32 RTM 15
217 Trishe Quirke Tipp Meet and Train   2:16:37   2:16:17 F40 562
218 Jamie Walsh Galtee Runners   2:17:40   2:17:20 M40 609
219 Alan Tyrone Conway Glanmire   2:17:44   2:17:41 SM 375
220 The Accidental Runners     2:18:58   2:18:37 FRT 32
221 4 wobbly knees     2:19:08   2:18:46 FRT 6
222 Pat Hayes Clonoulty   2:19:13   2:18:48 M50 441
223 Padraigin Riggs Mooreabbey Milers   2:21:13   2:21:02 F70 567
224 Martin Carroll Wexford Marathon Club   2:21:48   2:21:33 SM 360
225 Team IP     2:22:06   2:21:48 FRT 30
226 Double Trouble Duo     2:22:08   2:21:47 FRT 16
227 Niamh Ni Ghafraidh Kildare   2:22:09   2:21:57 F40 520
228 Gaeilgeoiri gasta     2:22:09   2:21:57 FRT 17
229 B team     2:22:18   2:22:08 FRT 10
230 Noreen Kiely Grange Fermoy AC   2:22:33   2:22:08 F40 474
231 Siobhan Hallissey Dublin   2:22:45   2:22:11 SF 429
232 Honor Goonan Touraneena Runners   2:23:20   2:23:00 F40 423
233 Len Hanrahan Mallow AC   2:23:46   2:23:31 M40 432
234 Ola Cole Sanctuary runners   2:23:52   2:23:43 SM 368
235 Concilia Mpofu Sanctuary runners   2:24:03   2:23:56 SF 510
236 Jidah judith Kisembo Sanctuary runners   2:24:03   2:23:55 SF 476
237 Yvonne Duggan Rosscarbery steam runners   2:25:26   2:24:58 SF 409
238 Christine Lynch Carrigaline   2:26:24   2:26:04 F40 484
239 Margo Delaney Tipperary town   2:26:24   2:26:04 F40 391
240 Nkosiyabo Mhodio Sanctuary runners   2:27:10   2:27:01 SM 505
241 Kim O Keeffe Newcastle   2:27:37   2:27:17 SF 524
242 Geri O'Toole Limerick   2:27:42   2:27:13 SF 552
243 Norma Harrington Galtee Runners   2:30:21   2:30:01 F60 435
244 Caroline Gordon Cork   2:30:25   2:30:16 F40 424
245 Mary Griffin Ballyhooly   2:30:33   2:30:08 F40 427
246 Barna Blister Sisters     2:31:32   2:31:21 FRT 9
247 Majella Mythen Wexford   2:32:49   2:32:22 F40 517
248 Jerry Forde Blarney   2:34:32   2:34:32 WCA 417
249 Mags Smyth no club   2:36:04   2:35:36 SF 594
250 Owen Gorman Paulies boot camp   2:38:49   2:38:26 M50 426
251 Carmel Mary Hughes St Abbans AC   2:38:50   2:38:27 F40 453
252 Michael Fottrell New Ross   2:44:39   2:44:10 M70 419
253 Teresa Armstrong Murlough AC   2:44:53   2:44:29 F50 340
254 Bridget O'Hara Kilworth   2:59:52   2:59:48 F60 538
255 Sinead Nolan New Ross   2:59:52   2:59:25 F40 521
256 Gerry Devine England   3:02:04   3:01:36 M50 396

2019 Race Results

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Accurate Timing

Learn how our system works

View

2019 Race Results

Premier Timing Systems

2018 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results