Home  >  2018 Race Results  >  The Michael Curley Cunningham 4 mile race results

The Michael Curley Cunningham 4 mile race results

 

The Michael Curley Cunningham 4 Mile Results      
           
Position Athletes Name Club Gun Time Division Bib
1 Niall Shanahan An Bru AC     19:36 SM 59
2 Declan Moore Bilboa AC     20:32 SM 33
3 Dermot Hayes Dundrum AC     21:14 SM 114
4 Eoin Sugrue Banteer     21:25 M40 295
5 David Ryan Clonmel AC     21:39 M40 169
6 John Hartnett An Bru     22:00 M40 151
7 Ger Guina West Limerick     22:09 SM 82
8 Thomas Shanahan Limerick AC     22:12 SM 122
9 Colm Bradshaw Dundrum AC     22:19 SM 308
10 Ciaran Rouse Eagle AC     22:20 SM 130
11 Patrick Roche Carrick on Suir AC     22:28 M40 49
12 Thomas Blackburn Mooreabbey Milers AC     22:39 M50 102
13 Colm McCarthy West Limerick AC     22:39 SM 89
14 John Moloney Ennis Track AC     22:46 M40 31
15 Derek O Keeffe Eagle AC     22:46 M40 227
16 James Fletcher Mooreabbey Milers AC     22:47 M40 13
17 Sean Quirke Bilboa AC     22:48 SM 296
18 David Hanlon Limerick AC     22:51 M40 212
19 Johnny O Sullivan Galtee Runners     22:53 M40 72
20 Sean Harte North Cork AC     23:03 SM 20
21 Ian Kelly Newcastle West     23:11 M40 22
22 Mike Gleeson Templemore AC     23:20 SM 327
23 Mark Daly Ennis Track AC     23:30 SM 167
24 Clive Aherane Mallow AC     23:34 SM 88
25 Michael J Kelly Derg AC     23:35 M50 99
26 Willie O Donoghue Mooreabbey Milers     23:36 M50 101
27 Willie O Connor Galtee Runners     23:39 M50 180
28 Liam O Donnell Mooreabbey Milers     23:39 SM 65
29 Carol Finn Leevale AC     23:40 SF 164
30 Michael Ryan Dundrum AC     23:51 SM 177
31 David Carr MMRA     23:53 SM 91
32 Mark Purcell West Limerick AC     23:55 M40 330
33 Joe Chawke Dooneen AC     23:58 M50 6
34 Michael O Donoghue Dooneen AC     23:58 SM 149
35 Declan O Connor Bilboa AC     24:04 SM 189
36 Peadar Lucey Mallow     24:06 M40 314
37 Thomas O Donoghue Lattin     24:13 SM 224
38 Donal Keane Dundrum AC     24:15 M40 161
39 Stephen Casey Bruff     24:17 SM 156
40 Tom Mulcahy An Bru     24:17 SM 293
41 John McCormack Dundrum AC     24:23 M40 155
42 John Kelly Dundrum AC     24:25 M40 107
43 Janusz Chelstowski Kilmallock AC     24:26 SM 328
44 Shona O Flynn Dooneen AC     24:29 SF 40
45 Anthony Harty Dooneen AC     24:33 JM 165
46 Sharon Cleere Thurles     24:41 SF 338
47 Michael Carey Coolquill     24:42 M40 329
48 John Paul McCarthy Kilmallock AC     24:43 SM 126
49 Mike Hayes Kilfinane AC     24:46 SM 192
50 Niall Bennis Country Club AC     24:46 SM 128
51 Joe Gough West Waterford AC     24:47 M60 292
52 Robert Cunningham Mooreabbey Milers AC     24:47 SM 9
53 Con Berkery Bilboa AC     24:51 SM 281
54 Brian Buckley Watergrasshill AC     24:52 SM 83
55 Sean Mullins Aherlow GAA     24:53 SM 240
56 Jim Hally Drundrum AC     24:55 M50 332
57 Martin Pearl Derg AC     24:56 M40 45
58 John Shanahan Dundrum AC     24:57 SM 279
59 Brigid Luskte North Cork AC     25:03 SF 219
60 Michael Moore Dundrum AC     25:06 M50 283
61 Francis Morrison Grange Fermoy AC     25:13 M40 112
62 Eoin McAuliffe West Limerick     25:15 SM 81
63 Kieran O Connor North Cork     25:20 M50 303
64 Shane Moran Shandrum AC     25:21 SM 199
65 Noel Hamell Templemore AC     25:24 M50 244
66 Verling John Fitzgerald Galtee Runners     25:26 M40 197
67 Ewan Cunningham Mooreabbey Milers AC     25:27 JM 8
68 Lenny Fitzgerald Cappawhite     25:28 M40 311
69 Kevin Tobin Cashel     25:30 SM 76
70 Kieran Stubbins Kilmallock AC     25:33 SM 127
71 Niamh Harte North Cork AC     25:34 SF 19
72 Dymphna Ryan Dundrum AC     25:38 SF 52
73 Aoife Courtney Mooreabbey Milers     25:41 SF 228
74 Brian O Brien Derg AC     25:43 M50 37
75 Maurice Buckley North Cork AC     25:44 M50 300
76 Donie Dwane Kilmallock AC     25:45 M40 129
77 Thomas Gleeson Templemore AC     25:45 M40 250
78 Tony Delaney Dundrum AC     25:46 M50 84
79 Billy Lenihan Grange Fermoy AC     25:48 M50 105
80 John Kelly Dooradoyle     25:48 M40 109
81 Maire O Shea Mooreabbey Milers AC     25:53 F40 237
82 Dermot O Sullivan Mallow AC     25:54 M40 106
83 Garry Collins Buttevant RC     25:58 M40 158
84 Sean Mehigan Mallow AC     25:59 M50 132
85 Sarah Fitzpatrick Mooreabbey Milers     26:09 SF 245
86 Linda Grogan Dundrum AC     26:20 SF 282
87 Denis Ryan Mooreabbey Milers     26:25 M40 115
88 Kevin Doyle Grange Fermoy     26:28 M40 123
89 Laurence Coskeran Aherlow     26:28 SM 230
90 Stephen McDonald Dundrum AC     26:28 JM 288
91 Laura McCarthy Armstrong Dundrum AC     26:31 SF 268
92 Dessie O Connor Pallasgreen     26:32 SM 188
93 Paul Doyle Grange Fermoy     26:42 M40 297
94 Gary Madden Derg AC     26:45 M40 333
95 Sinead Mc Dermott Dooneen AC     26:50 SF 28
96 Shane Quille West Limerick AC     26:52 M40 85
97 Clotilde Fitzgibbon Grange Fermoy     26:52 F50 225
98 Rowan Walsh Limerick     26:57 M40 138
99 Brendan O Carroll Limerick     27:00 M40 173
100 Roisin Doran Limerick Tri Club     27:00 F40 162
101 Caroline Conroy Drombanna     27:00 F40 7
102 Shona Keane Dooneen AC     27:01 SF 337
103 William Whyte Aherlow     27:09 SM 238
104 Tom Quirke St Nicholas AC     27:11 SM 235
105 Maurice Lynch Feenagh     27:14 M40 213
106 Joe O Shaughnessy Limerick     27:14 M40 94
107 Ausra MacKeviciute Drundrum AC     27:34 SF 269
108 Tommy Lee Kilfinane AC     27:35 M40 204
109 Michael Cussen Newcastle West     27:40 M40 10
110 Liam Butler Dundrum AC     27:42 M60 78
111 Denis Davern Galtee Runners     27:43 M50 202
112 Damien mcDonnell Dunboyne AC     27:47 M40 175
113 Declana Guina West Limerick     27:48 SM 87
114 Mike Cussen Galbally     27:48 M50 79
115 Conor Coleman Cappamore     27:49 M40 193
116 Michelle Doherty Clonmel AC     27:54 F40 119
117 Barry O Brien Bilboa AC     28:01 SM 36
118 Bernard O Brien Aherlow     28:06 Sm 232
119 Mark Nyhan Grange Fermoy     28:08 M50 223
120 Deirdre Finn Derg AC     28:08 F50 166
121 Barry Murphy Mallow AC     28:20 M50 191
122 Maria Carey Ennis     28:23 F40 5
123 Peter Reidy Shandrum AC     28:27 SM 198
124 Joe Cleere Thurles     28:28 SM 324
125 Thomas Hanley       28:32 SM 319
126 Maurice McEniry Kilmallock     28:33 SM 135
127 Conor Gleeson Kilfinane AC     28:36 SM 15
128 Martina Moloney Mooreabbey Milers     28:45 SF 133
129 Barry Fitzgerald Bilboa AC     28:45 SM 12
130 Paul Crotty West Limerick AC     28:46 M40 77
131 Yvonne Casey An Bru     28:47 SF 141
132 John Neenan Ballyea     28:50 M40 178
133 Jack Thebault St Nicholas AC     28:51 M50 229
134 Cathal Gleeson Bilboa AC     28:55 M40 16
135 Michael Pratt Grange Fermoy     28:55 M50 154
136 Helen Meehan Bilboa AC     28:56 F40 29
137 Adam Meehan Bilboa AC     28:59 JM 30
138 Ed O Meara Aherlow     29:01 SM 320
139 Loretto Duggan Derg AC     29:04 F40 67
140 Rick Harrington North Cork AC     29:06 M40 290
141 James McMahon An Bru AC     29:08 M40 150
142 Deirdre McCarthy North Cork     29:12 F40 143
143 David Hayes Doon     29:13 SM 280
144 Nuala Collins North Cork AC     29:13 F40 152
145 Ray Hayes Limerick     29:16 M40 136
146 Katarzyna Bobka Caherconlish     29:16 SF 2
147 Kevin Ryan Kilmallock     29:29 M50 58
148 Derry Tierney Churchtown Roadrunners     29:37 M50 70
149 Ned O Brien Clonmel AC     29:40 M60 120
150 Patrick O Leary Shandrum AC     29:43 Sm 214
151 Sean Kennedy Galbally     29:43 Sm 100
152 Catherine O Sullivan Galtee Runners     29:47 F40 73
153 Elaine O Donoghue Riverstick Kinsale AC     29:47 SF 309
154 Pat Breen Pallasgreen     29:48 SM 3
155 Ger Slater Country Club AC     29:48 M40 307
156 Gerard Burke St Nicholas AC     29:54 M40 231
157 Helen Hartigan An Bru     29:57 F50 140
158 Andrew Wormald Kilmallock AC     29:59 M50 148
159 Patricia Ryan Cashel     30:01 SF 134
160 Pat Murphy Watergrasshill AC     30:03 M40 321
161 Ed Ahearne Buttevant AC     30:03 M50 160
162 Jack Duane Buttevant AC     30:07 SM 117
163 Linda Twomey North Cork AC     30:19 SF 144
164 Leah Quane Mooreabbey Milers     30:29 JW 340
165 Marie O Mahony       30:32 F40 201
166 Ciaran Smith Bilboa AC     30:34 M40 60
167 Carmel Mac Domhnaill West Limerick     30:40 F60 210
168 Ben Murphy Kilfinane AC     30:49 SM 187
169 Paudie Reale Hospital     30:50 SM 325
170 Noel Breen Donohill     30:51 M40 4
171 Ger Meehan Dooneen AC     30:56 M50 185
172 Barry McCarthy Freemount     31:04 M50 63
173 Grainne Hayes Cappamore     31:05 SF 208
174 Jo Donegan Mooreabbey Milers     31:05 F40 68
175 Catherine Hogan Mooreabbey Milers     31:10 F50 116
176 Joan Ryan Mallow AC     31:15 F40 75
177 Martina Moloney Churchtown Runners AC     31:16 SF 69
178 Grace Hunter Doneraile AC     31:25 SF 171
179 Liam Corcoran Country Club AC     31:28 M40 317
180 Adrian Barrett An Bru     31:30 M40 196
181 Christina Organ Kilmurray Brickane AC     31:36 F50 64
182 Seamus Dorney Mitchelstown     31:41 M50 137
183 Margie O Connor Churchtown Roadrunners     31:41 SF 153
184 Jean Mulcahy An Bru AC     31:43 SM 294
185 Caitriona Farrell An Bru AC     31:43 Sf 218
186 Frank Gleeson Birdhill     31:47 M50 97
187 James Breen Buttevant RC     31:55 SM 95
188 Shane Lillis Corbally     32:06 M40 26
189 Mary Pyke Mooreabbey Milers     32:10 F40 242
190 Donagh O Sullivan Ballina     32:11 M50 43
191 Maura O Connor Limerick     32:12 F40 38
192 Julie Riordan North Cork AC     32:13 F50 108
193 Troy Spink Grange Fermoy     32:15 M40 124
194 Joe McCormack Kilmallock AC     32:16 M50 316
195 Aisling Deady Kilmallock AC     32:16 SF 125
196 Packie O Riordan Bruff     32:17 M50 80
197 Shane Mullaney Moycarkey Coolcroo AC     32:20 SM 334
198 Aileen Field Mallow     32:20 F40 74
199 Rosemary Wiley Galtee Runners     32:23 SF 179
200 Jamie Walsh Galtee Runners     32:25 M40 142
201 Susan Roche Kilfinane AC     32:28 F40 170
202 Patrick Hartigan Mooreabbey Milers     32:30 SM 145
203 Mandy Parslow Mooreabbey Milers AC     32:30 F40 236
204 Katherine Gammell Buttevant RC     32:31 SF 92
205 Paula O Brien Ardpatrick     32:32 SF 35
206 Elaine Murphy Dundrum AC     32:45 F40 113
207 Patricia Moloney Dundrum AC     32:46 F40 111
208 Lisa Brenock Galtee Runners     32:49 F40 195
209 Allen Cotter St Nicholas AC     32:58 SM 289
210 Patricia Wade An Bru     33:16 F50 216
211 Jean Costello Body Roc Fitness     33:16 M40 96
212 Eileen Maher Galtee Runners     33:19 SF 200
213 Tricha Blackburn Mooreabbey Milers     33:26 F50 103
214 Catherine Clancy St Catherines AC     33:28 F50 131
215 Aoife Fitzgerald       33:31 SF 139
216 Sandra Ryan Limerick AC     33:32 F40 211
217 Michelle Carey Mooreabbey Milers AC     33:33 SF 168
218 Derval Howlett Limerick     33:37 F40 299
219 Breda Leo Dooneen AC     33:42 F40 183
220 Andy Moloney Cahir Meet and Train     33:47 M40 32
221 Kathleen Spillane Mooreabbey Milers AC     34:01 F50 221
222 Catherine o Sullivan Kilfinane AC     34:08 F40 217
223 Emma Hunter Doneraile AC     34:12 SF 172
224 Ben Begley       34:12 SM 194
225 Emer Lee Kilfinane AC     34:13 F50 203
226 Cait Hammersley Cappamore     34:16 SF 18
227 Mark O Keeffe Eagle AC     34:16 SM 226
228 Sean Heelan Knocklong     34:22 M40 21
229 Catherine Lynch North Cork     34:25 F50 118
230 Tim Ryan       34:32 M50 222
231 Patricia Ryan Mooreabbey Milers AC     34:42 SF 51
232 Jessica Ring Shandrum AC     34:55 SF 159
233 Conor Lovett Dooneen AC     35:16 M50 121
234 Fiona Steed Bilboa AC     35:22 F40 61
235 Norma Brosnahan West Limerick AC     35:34 SF 146
236 Martina Ahern West Limerick AC     35:35 SF 163
237 Shane Russell       35:36 SM 310
238 Eoin Maloney       35:42 SM 336
239 Lisa Kilcommons Churchtown Runners AC     35:44 SF 71
240 Eoghan Bourke Cappamore     35:46 SM 331
241 Padraig Ryan Bilboa AC     35:57 M40 57
242 Karen Collins Buttevant RC     35:58 F40 157
243 Pat Phelan Upperchurch     36:01 SM 241
244 Martina Morrissey Buttevant RC     36:02 F40 93
245 Laura Fitzgerald Charleville     36:05 SF 11
246 Marie Dineen Buttevant RC     36:05 F40 86
247 Martina Power An Bru AC     36:07 Sf 209
248 Niamh Doody An Bru     36:07 F40 215
249 Paul Kelly Kilfinane AC     36:17 SM 239
250 Seamus O Flynn Dooneen AC     36:17 M60 41
251 Anne Drake Kilfinane AC     36:28 SF 278
252 Richard O Connor Listowel     36:29 Sm 174
253 Trish Flynn Kilfinane AC     36:33 SF 176
254 Norma Quane Mooreabbey Milers     36:37 F40 339
255 Janet O Neill Buttevant AC     36:40 SF 98
256 Betty O Shaughnessy Buttevant     36:41 F50 104
257 Patsy Collins St Nicholas AC     36:43 M50 270
258 Padraigin Riggs Mooreabbey Milers AC     36:49 F60 48
259 Carmel Byrnes Tipp Hills AC     37:09 F40 181
260 Bryan Hartnett West Limerick AC     37:17 M40 326
261 Maire O Sullivan Limerick     37:19 F50 44
262 Mary Cavanagh Country Club AC     37:19 F50 315
263 Eilish McGahon Bilboa AC     37:20 F40 305
264 Trishe McGourty Tipperary Town     37:21 SF 318
265 Mary Hinchy Mooreabbey Milers AC     37:22 F60 206
266 Caroline Bourke Mooreabbey Milers AC     37:22 F40 207
267 Claire Lomasney Grange Fermoy     37:23 SF 312
268 Betty Walsh St  Catherines     37:25 F40 147
269 Catriona Ryan Mallow AC     37:27 SF 313
270 Margo Delaney Tipperary     37:30 F40 190
271 Catherine Ryan Donohill     37:31 SF 304
272 Denise Murphy St Nicholas AC     37:32 F40 246
273 Len Hanrahan Mallow AC     37:46 M40 66
274 Jacqueline Riordan Charleville     38:34 F50 110
275 Cathy O Brien Mitchelstown     39:04 F60 234
276 Kathleen Casey Mitchelstown     39:05 F50 233
277 John Casey Mitchelstown     39:06 M60 243
278 Claire Hickey Hills Group     39:31 SF 182
279 Marie Barry St Nicholas AC     39:45 SF 247
280 Catherine Maher Kilfinane AC     39:55 F50 27
281 PJ O Rourke Limerick AC     39:57 M40 220
282 Carrie Ryan Bilboa AC     40:06 F40 249
283 Shane Mullaney Moycarkey Coolcroo AC     40:08 SM 34
284 Antoinette Hall Bru Tri Club     40:21 F50 17
285 Bridget Carr Bilboa AC     40:43 F40 306
286 Marion O Halloran Doneraile AC     40:49 SF 186
287 Micheal Leahy Kilmallock AC     41:04 M50 25
288 Noreen Kennedy An Bru AC     41:28 SF 90
289 Geraldine Blackwell Bilboa AC     42:36 F50 1
290 Niamh Lennon Ennis Track     43:16 JW 323
291 Catherine Ryan Donohill     43:33 SF 53
292 Siobhan Lennon Ennis Track     43:33 F50 322
293 Breda Kennedy St Nicholas AC     43:33 F40 248
294 Joanne Sheehy Kilfinane AC     47:43 F40 184
295 Teresa O Brien Kilfinaane AC     49:38 SF 205

2018 Race Results

Another

Introduction message

View

Race Management

Jaguar Timing Systems

View

Premier Timing Systems

2018 Race Results

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results