Home  >  2018 Race Results  >  Cahir Half Marathon and Relay Results

Cahir Half Marathon and Relay Results

 

Cahir Half Marathon Results          
               
Place Athletes name Club Gun Time Chip Time Cat Bib Relays
1 Freddy Keron Stituk Raheny Shamrocks   1:15:11   1:15:11 SM 472  
2 Joe Kelleher St Finbarrs AC   1:18:32   1:18:32 SM 329  
3 Kieran Lees Mooreabbey Milers AC   1:20:08   1:20:08 SM 340  
4 David Hanlon Limerick AC   1:24:49   1:24:49 M40 309  
5 Colm Ryan West Waterford AC   1:25:45   1:25:44 SM 454  
6 Willie O Connor Galtee Runners AC   1:26:52   1:26:52 M50 405  
7 Valeriu Turcan Clonmel   1:27:04   1:27:03 M40 480  
8 Donie Dwane Kilmallock AC   1:28:05   1:28:04 SM 16 Male Team
9 Billy Moloney Clonmel AC   1:28:28   1:28:28 SM 373  
10 Gavril Corduneanu     1:28:30   1:28:28 SM 255  
11 Thomas Brennan ESB AC   1:29:41   1:29:39 M40 230  
12 Martin Collier South Coast Triathlon   1:30:59   1:30:58 M40 251  
13 Donal Ryan Mick and The Legend   1:31:15   1:31:14 SM 18 Male Team
14 Kealey Tideswell Clonmel AC   1:31:50   1:31:49 SF 477  
15 Conor Devaney St Coca's AC   1:32:40   1:32:38 SM 270  
16 Kenneth Kingston Bantry AC   1:33:05   1:31:04 SM 336  
17 Cecile Ollagnier     1:33:50   1:31:49 SF 430  
18 Ken Dickenson Focus on fitness   1:34:02   1:32:01 SM 271  
19 Ewan Cunningham Mourneabbey Millers   1:34:18   1:34:16 SM 20 Male Team
20 Ambrose Heagney Ennis Track AC   1:34:58   1:34:56 M50 317  
21 Tom Bennett Blackwater AC   1:35:09   1:35:06 SM 225  
22 Mick Murphy Midleton AC   1:36:27   1:36:24 M40 386  
23 Derek Gilmartin Celbridge AC   1:36:53   1:36:50 M40 296  
24 Damien Holian Mooreabbey Milers AC   1:37:16   1:37:14 M50 323  
25 Danny Crowley Ballymore Cobh AC   1:37:57   1:37:55 M50 261  
26 Dermot Egan Ferbane AC   1:38:00   1:37:57 SM 279  
27 John McCormack     1:38:09   1:38:06 SM 362  
28 Orla O Rourke Ballymore Cobh AC   1:38:34   1:38:31 SF 422  
29 Neil Fitzgerald     1:38:43   1:38:38 M40 286  
30 Dave Sheldrick     1:38:56   1:38:51 M40 462  
31 Philip MacBain Templemore AC   1:39:35   1:39:32 SM 349  
32 Sarah White Mallow AC   1:39:47   1:39:43 F40 489  
33 David McConnell Waterford Tri Club   1:40:15   1:40:11 M40 361  
34 Aine Roche Clonmel AC   1:40:18   1:40:15 SF 445  
35 Tony Griffin Donore Harriers AC   1:40:28   1:40:24 M50 303  
36 Krzysztof Sikorski Kilmallock AC   1:41:11   1:41:07 SM 464  
37 John O Shea     1:41:15   1:41:11 M40 425  
38 Peter O Brien Grange Fermoy AC   1:42:04   1:42:00 SM 397  
39 Kenneth Cronin Donore Harriers AC   1:42:07   1:42:04 M50 260  
40 Aengus Mullins Ennis Track AC   1:42:25   1:42:21 SM 383  
41 Fergal Brennan     1:42:34   1:42:30 M40 231  
42 PJ Flanagan     1:43:05   1:43:01 M40 288  
43 Helen Gilroy Midleton AC   1:43:32   1:43:26 F50 297  
44 Denis Ryan Mooreabbey Milers AC   1:43:59   1:43:53 M40 448  
45 Neil O Donovan     1:44:02   1:43:56 M40 412  
46 Jimmy Boland Clonmel AC   1:44:26   1:44:20 SM 228  
47 Kevin Corbett     1:44:39   1:44:34 SM 253  
48 Shane Hayes Ennis Track AC   1:44:40   1:44:34 M40 316  
49 Tommy Finn     1:44:56   1:44:51 SM 281  
50 Martin Murray Shercock AC   1:45:30   1:45:25 M50 388  
51 Paul Crotty Brody no 7   1:47:06   1:47:00 SM 2 Mixed Team
52 Cathal McCarthy Bantry AC   1:47:20   1:47:15 M40 360  
53 Pauline Madden Tallaght AC   1:47:24   1:47:19 SF 351  
54 Michelle Doherty Clonmel AC   1:47:29   1:47:23 F40 272  
55 Jack Thebault St Nicholas AC   1:47:33   1:47:27 M50 476  
56 Geraldine O Shea St Finbarrs AC   1:48:03   1:47:57 F50 426  
57 Seamus Lynch Dooneen AC   1:48:04   1:47:58 M40 346  
58 Mary Ryan     1:48:21   1:48:14 F40 449  
59 Patrick Ryan     1:48:27   1:48:21 SM 450  
60 Michael Moynihan Kilnaboy AC   1:48:28   1:48:22 SM 381  
61 Sean Norris Aghada Running Club   1:49:15   1:49:45 M40 392  
62 BrianJ Keating     1:49:20   1:49:14 M40 328  
63 David O Keeffe     1:49:31   1:49:25 SM 416  
64 Rob Stephen     1:49:34   1:49:27 M50 471  
65 Marianne Dunlevy Donore Harriers AC   1:49:55   1:49:49 SF 277  
66 Mirko Warnke Galway City Harriers   1:49:56   1:49:49 M50 488  
67 Charles Russell Youghal AC   1:50:08   1:50:00 M40 447  
68 Neil Quinlan Galtee Runners AC   1:50:36   1:50:29 SM 438  
69 Matthew Grogan     1:50:40   1:50:33 SM 304  
70 Michal Mikolajewski Polish Runners Club Ireland   1:50:45   1:50:38 SM 368  
71 Adrian O Donovan     1:51:01   1:50:54 SM 411  
72 David Hogan Kilkenny City Harriers   1:51:10   1:51:03 M40 322  
73 Nicola Lynch     1:51:10   1:51:03 SF 347  
74 Marta Rzepka Polish Runners Club Ireland   1:51:31   1:51:23 SF 455  
75 Eamonn English Eamonn and Moss   1:51:34   1:51:25 SM 10 Male Team
76 Thomas Buckley     1:51:36   1:51:27 M40 237  
77 Maria White West Waterford AC   1:51:41   1:51:33 F40 490  
78 Clive Ronan     1:52:17   1:52:08 M40 446  
79 Michelle Carey The beer made us do it   1:52:27   1:52:18 SF 26 Female team
80 Kate Crowley     1:52:55   1:52:46 SF 262  
81 Elaine Verdon Donore Harriers AC   1:53:02   1:52:53 F40 482  
82 Ciaran Ryan     1:53:04   1:52:55 SM 453  
83 Gerard Hanna Doneraile AC   1:53:26   1:53:17 SM 310  
84 Michael Walsh Brothers Pearse AC   1:53:28   1:53:19 M60 486  
85 Denis Sheehan     1:53:35   1:53:24 SM 460  
86 Anne Marie Halpin Clonmel AC   1:53:42   1:53:31 F40 306  
87 Aaron Kinahan     1:53:48   1:53:37 SM 335  
88 Con Mulcahy     1:54:06   1:53:55 M40 382  
89 Christina Fryday Dundrum AC   1:54:20   1:54:09 F40 293  
90 Sancha Quigley Clonmel AC   1:54:26   1:54:15 SF 436  
91 Paul Mitchell Ardmore Road Runners   1:54:36   1:54:25 M40 370  
92 Ewa Gondela     1:54:38   1:54:28 SF 298  
93 Janos Wittmann     1:54:48   1:54:37 SM 492  
94 Louise Geoghegan Galway Tri Club   1:55:45   1:55:35 SF 295  
95 Tom Quirke St Nicholas AC   1:56:07   1:55:56 SM 441  
96 Seamus Doran     1:56:11   1:56:00 M40 275  
97 Mairead O Keeffe     1:56:55   1:56:44 F40 414  
98 Jonny Lyons     1:57:10   1:56:58 SM 348  
99 Andras Takacs     1:57:17   1:57:05 SM 475  
100 Sheila Buckley Midleton AC   1:57:18   1:57:06 SF 238  
101 Linda Malone Churchtown Road Runners AC   1:57:19   1:57:07 SF 353  
102 Stephen Griffin Star of the Laune AC   1:57:20   1:57:07 M40 302  
103 Cian Quigley St Finbarrs AC   1:57:21   1:57:09 SM 437  
104 Emilija Jefremova Katie Rogers   1:57:24   1:57:11 SF 14 Female team
105 John Falvey Clonmel Tri Club   1:57:44   1:57:34 M40 280  
106 Denis Cogan     1:57:48   1:57:36 M40 249  
107 James Fletcher Mooreabbey Milers AC   1:57:50   1:57:37 M40 290  
108 Gerald Donaghue     1:57:56   1:57:43 M40 273  
109 Charlie O Neill Donore Harriers AC   1:57:59   1:57:45 M60 419  
110 Eugene MacCurtain Donore Harriers AC   1:58:13   1:57:59 M50 350  
111 Jim Hayes     1:58:17   1:58:03 M40 315  
112 Dean Fitzgerald     1:58:30   1:58:16 SM 283  
113 Billy O Grady Newcastle   1:58:31   1:58:17 M50 413  
114 Robert Walsh     1:58:45   1:58:31 SM 487  
115 Pat Kennedy Kildorrery   1:58:47   1:58:33 M40 334  
116 Ned O Brien Clonmel AC   1:58:50   1:58:36 M60 402  
117 John Gorman     1:59:00   1:58:45 M40 299  
118 Marian O mahoney M and M   1:59:16   1:59:02 SF 17 Female team
119 Richard Morrison St Nicholas AC   1:59:17   1:59:02 M40 380  
120 Maria Coffey Ballymore Cobh AC   1:59:26   1:59:11 SF 247  
121 Steven Corbett     1:59:29   1:59:15 SM 254  
122 Daryl Peters     2:00:11   1:59:56 SM 432  
123 Richard Power Midleton AC   2:01:13   2:00:58 M40 434  
124 Dermot McGann     2:01:28   2:01:12 M40 363  
125 Pauline Sweetnam Churchtown Road Runners AC   2:01:33   2:01:17 SF 474  
126 Edwena O Connell     2:01:43   2:01:28 SF 404  
127 Will O Leary     2:01:51   2:01:35 SM 417  
128 Kevin Finnegan Doneraile AC   2:01:58   2:01:42 SM 282  
129 Sean Hennessy Ballintotis fit4life   2:02:02   2:01:46 M50 320  
130 Thomas Stamp     2:02:09   2:01:52 M40 470  
131 Joan Stakelum-ryan     2:02:28   2:02:11 SF 469  
132 Catherine Hanlon Churchtown Road Runners AC   2:02:35   2:02:18 F40 308  
133 Paul Conway John Paul V   2:02:59   2:02:42 SM 13 Male Team
134 Donal Delahunt     2:03:02   2:02:45 SM 265  
135 Arthur Connick Donore Harriers AC   2:03:45   2:03:27 M50 252  
136 Helen Linnane     2:03:47   2:03:30 F40 343  
137 Gloria Boles Cahir Meet and Train   2:04:03   2:03:45 SF 229  
138 Jeremiah Desmond     2:04:10   2:03:52 SM 268  
139 Seamus Dorney     2:04:11   2:03:52 M50 276  
140 Fergus Smith Early risers   2:04:15   2:03:56 M40 465  
141 Cathal Dooley     2:04:17   2:03:59 M40 274  
142 Julie Tideswell Clonmel AC   2:04:20   2:04:01 F50 478  
143 Mark O Brien     2:04:21   2:04:03 SM 398  
144 Micheal O Rourke Fanahan MacSweeny   2:04:44   2:04:25 SM 423  
145 Sigita Norutiene Doneraile AC   2:04:48   2:04:30 SF 6 Female team
146 Kevin O Keeffe Ballymore Cobh AC   2:04:57   2:04:38 SM 415  
147 Laurence Sheehan     2:04:57   2:04:39 M40 461  
148 Sara Barnby Churchtown Roadrunners   2:05:07   2:04:49 SF 3 Female team
149 Seamus Stone Youghal AC   2:05:46   2:05:27 M60 473  
150 Patrick Houlihan The Hail stones   2:05:47   2:05:28 SM 27 Mixed Team
151 Martina Moloney Churchtown Road Runners AC   2:06:02   2:05:42 SF 372  
152 Jessica Ahern SayJess   2:06:02   2:05:42 SF 22 Female team
153 Carmel Dunlea The Bally Blazers   2:06:04   2:05:44 SF 25 Female team
154 Eamonn Shannon Bweeng Trail Blazers   2:06:17   2:05:56 M50 457  
155 Paul Twomey Bweeng Trail Blazers   2:06:17   2:05:56 SM 481  
156 Paul Purcell     2:06:30   2:06:09 SM 435  
157 Tommy Hartigan Running for it   2:06:35   2:06:14 SM 21 Mixed Team
158 Linda Bannon     2:06:53   2:06:31 SF 200  
159 Francis Murray Cahir Meet and Train   2:07:23   2:07:00 M40 389  
160 Pat Murphy Watergrasshill AC   2:07:24   2:07:02 M40 384  
161 Brendan Coffey Clonmel   2:08:19   2:07:56 SM 248  
162 Dylan Coakley Tired Legs   2:08:44   2:08:21 SM 31 Mixed Team
163 Wojciech Musial Marathon Club Ireland   2:09:35   2:09:10 M40 390  
164 Siobhan Lillis Wibbly Wobbly Wonders   2:10:16   2:09:50 SF 342  
165 Fergal Clifford Cahir   2:10:18   2:09:53 M40 246  
166 Adrian Marnane     2:10:20   2:09:55 SM 356  
167 Helene McSweeney     2:10:39   2:10:13 F50 367  
168 Peter Ahern Ballymore Cobh AC   2:11:18   2:10:52 M40 187  
169 Katie Murphy Churchtown Road Runners AC   2:11:21   2:10:56 SF 387  
170 Dan Buckley     2:11:23   2:10:56 M40 235  
171 Lorraine Kirk     2:11:57   2:11:29 SF 338  
172 Laura McCormack Keeping up with the Kenyans   2:11:59   2:11:29 SF 15  Female Team
173 Aibhin O Brien Eli lilly   2:12:04   2:11:37 SF 399  
174 Bref McCarthy     2:12:06   2:11:39 SM 359  
175 Aisling Holmes     2:12:18   2:11:51 SF 324  
176 Kevin Ryan     2:12:19   2:11:51 SM 452  
177 Kevin Moran Midleton AC   2:12:40   2:12:12 M50 377  
178 Linda O Sullivan St Brendans  AC   2:13:05   2:12:37 SF 428  
179 Declan Sheehan St Brendans  AC   2:13:05   2:12:37 M40 459  
180 Patricia Ryan Mooreabbey Milers AC   2:13:30   2:13:02 SF 451  
181 Catherine Kinsella     2:13:38   2:13:10 SF 337  
182 Finbarr Kelleher     2:13:48   2:13:20 SM 330  
183 Aidan Brickley     2:14:27   2:13:59 M50 232  
184 Anthony Russell Fast & Furious   2:14:35   2:14:07 SM 11 Mixed Team
185 Mary Clare Healy Grange Fermoy AC   2:14:39   2:14:10 F40 318  
186 Helena Rivas Bernardos La pedriza dellas manzanares   2:14:41   2:14:12 SF 443  
187 Cathriona O Sullivan Blister sisters   2:14:43   2:14:14 SF 1 Female team
188 Ted Kelly The Kellys   2:15:31   2:15:02 SM 28 Male Team
189 James Hanley     2:15:32   2:15:04 SM 307  
190 Carmel Delaney Damsels in Damn Stress   2:15:57   2:15:29 SF 5 Female team
191 JJ Casey An Post   2:16:15   2:15:46 M60 244  
192 Andy Moloney The shortcuts   2:16:15   2:15:46 SM 30 Mixed Team
193 John Coleman Kerry Crusaders   2:16:51   2:16:22 SM 250  
194 Jennifer O keeffe Team Fab   2:17:23   2:16:55 SF 24 Female team
195 Philip O Sullivan     2:17:30   2:17:01 M40 427  
196 Roisin Maher     2:17:43   2:17:14 SF 352  
197 Ronan Kelleher Wibbly Wobbly Wonders   2:17:49   2:17:20 SM 331  
198 Eileen Reilly Skeheenarinky Team 2   2:18:03   2:17:33 SF 23 Female team
199 Brian Barry Eagle AC   2:18:28   2:17:59 SM 223  
200 Martha Fitzgerald Dynamic Duo   2:18:28   2:17:59 SF 9 Female team
201 Jerry Forde Blarney   2:18:41   2:16:51 WCA 292  
202 Michelle Guiry Touraneena Runners   2:18:52   2:18:22 SF 305  
203 Michelle Marnane Cahir Meet and Train   2:18:54   2:18:24 SF 355  
204 Bernie Hopkins Clonmel AC   2:18:59   2:18:29 F60 325  
205 Caroline O Donovan Ballinacurra villagers   2:19:49   2:19:19 SF 410  
206 Una Delahunt     2:19:49   2:19:20 SF 264  
207 Miranda O Shea     2:19:50   2:19:21 SF 424  
208 Joseph Henchin     2:20:11   2:19:41 SM 319  
209 Carol Barry     2:20:16   2:19:46 F40 224  
210 Grainne Wade     2:21:22   2:20:53 SF 483  
211 Derry Tierney Churchtown Road Runners AC   2:21:30   2:21:00 M50 479  
212 Ann Mccarthy Dun ar Aill   2:21:36   2:21:06 SF 8 Female team
213 Patrick Kennedy Killenaule   2:22:12   2:21:42 SM 333  
214 Anthony Gray     2:22:45   2:22:15 M40 301  
215 Celine Morley Ballinacurra villagers   2:22:46   2:22:16 F40 379  
216 Tommy Ahearne     2:23:10   2:22:40 SM 186  
217 Aisling Callaghan     2:23:12   2:22:41 SF 242  
218 Helen Burke Ignorance is blisters   2:23:26   2:22:55 SF 12 Female team
219 Lisa Cantwell Naomh Mhuire   2:23:35   2:23:04 F40 243  
220 Belinda St John Cahir   2:23:37   2:23:07 F40 468  
221 Enda O Sullivan Menapians AC   2:24:27   2:23:56 M40 429  
222 Neville Sweetnam Mike and Neville   2:24:42   2:24:12 SM 19 Male Team
223 Olivia Vaughan Cuses   2:25:03   2:24:33 SF 4 Female team
224 Norma Harrington Galtee Runners AC   2:25:12   2:24:41 F60 314  
225 Padraigin Riggs Mooreabbey Milers AC   2:25:21   2:24:51 F60 442  
226 Paula Dwan Clonmel AC   2:25:24   2:24:53 F50 278  
227 Sarah Quirke Doneraile AC Team B   2:26:02   2:25:31 SF 7 Female team
228 Margo Delaney     2:26:12   2:25:40 F40 266  
229 Anne Looney     2:26:17   2:25:45 SF 345  
230 Brian Murphy Churchtown Road Runners AC   2:29:12   2:28:40 SM 385  
231 Monika Lesniak     2:30:58   2:30:27 SF 341  
232 Trish O donoghue The Runaways   2:31:16   2:30:44 SM 29 Mixed Team
233 Damien Quinn     2:31:28   2:30:56 SM 439  
234 Aisling O Neill Mallow AC   2:31:47   2:31:15 F40 418  
235 Aidan O Brien     2:33:13   2:32:41 SM 401  
236 Denis Fitzgerald Watergrasshill   2:33:34   2:33:02 SM 284  
237 Donal O Brien     2:34:03   2:33:31 M40 400  
238 Aishling O Brien     2:34:04   2:33:31 SF 395  
239 Lorna Smith     2:34:06   2:33:33 F40 466  
240 Len Hanrahan Mallow AC   2:35:01   2:34:27 M40 311  
241 Colette Creedon     2:40:06   2:39:32 F40 259  
242 Olivia Cotter Mallow AC   2:45:20   2:44:46 F40 258  
243 Emily O Regan Lust for life   2:45:20   2:44:46 F40 420  
244 Mary Ahern Casey     2:56:56   2:56:24 F50 188  
245 Susan Moore Cahir Meet and Train   3:15:36   3:15:07 F40 376  

2018 Race Results

Accurate Timing

Learn how our system works

View

Another

Introduction message

View

Premier Timing Systems

Calendar of upcoming Events

July August 2016 results

2017 Race Results

2018 Race Results